Aktuelne teme i naslove iz dnevne štampe u jutarnjem programu "Pokreni se" komentarisao je akademik Nenad Kostić.
Akademik Dušan Teodorović pozvao je članove Srpske akademije nauka i umetnosti da potpišu inicijativu za podnošenje ostavke predsednika Srbije Aleksandra Vučića, uz ocenu da su urušene institucije, mediji i osnovne vrednosti društva. Kostić svedoči da li je on među potpisnicima inicijative, i koliko je njegovih koleginica i kolega to uradilo.
Ona analizira koji je stvarni „domet“ takve inicijative i gde je SANU kada je reč o čitavoj društveno-političkoj krizi koja traje više od pola godine. Njegov kolega akademik Radomir Saičić je rekao: „univerzitet ništa neće spasiti, ako se ne spasi država.“ Na to Kostić komentariše može li se spasiti država ako se ne spasi Univerzitet i koliko je onda alarmantna situacija na Univerzitetu i na fakultetima.
Vreme prolazi, vidimo brojne pojedinačne odluke fakulteta, studenti su istrajni u nameri da ostanu u blokadama, te akademik navodi šta je onda rešenje za izlazak iz takve situacije i postoji li stvarna bojazan da čitave generacije (budućih) studenata budu takoreći preskočene.
Videli smo da je Evropska komisija donela odluku da projekat Jadar uvrsti u 13 novih strateških projekata u vezi sa kritičnim sirovinama. Budući da je itekako uključen u ovu temu, akademik objašanjava šta to u praksi znači za sam projekat i šta se dešavalo poslednjih meseci u vezi sa samim projektom iako su prošlo leto obeležili antilitijumski protesti, ova tema je sticajem okolnosti ostala „zakopana“.
„Država koja izvozi sirovine i pametne ljude nema budućnost“, jasan je Kostić.
Čuli smo navode Zlatka Kokanovića o tome da se Vučić nagodio sa Evropom, da, takoreći, trampi litijum za opstanak na vlasti. Kostić pojašnajva da li je litijum karta na koju je moguće igrati, ako je reč o temi koja, čini se, gađa čak i veliki deo naprednjačkog biračkog tela.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Šta se krije iza inicijative SANU da predsednik Srbije podnese ostavku?