Nemanja Todorović Štiplija, direktor Centra za savremene politike i portala European Western Balkans osvrnuo se u jutarnjem programu "Probudi se" na jučerašnje višečasovne razgovore u Briselu, sinoćnje obraćanje predsednika Srbije i na ono što je možda drugačije od onoga što je možda bilo u prethodnim rundama dijaloga.

– Pre nekoliko dana sam rekao na N1 baš rekao da očekujem da će ovaj put da se u dijalog uključe najviši predstavnici Evropske unije. To se sinoć i desilo, po prvi put smo imali dijalog Beograda i Prištine gde sem Lajčaka i Borelja imamo lidere evropskih zemalja, Makrona, Šolca i gopsođu Maloni, zajedno sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom. Mislim da su događaji u Banjskoj i sve ono što se dešavalo od potpisivanje Briselskog sporazuma i uslovnog prihvatanja Ohridskog sporazuma dovela do toga da konačno da Evropska unija i evropske države moraju da reaguju na taj način da podignu i uozbilje dijalog. Ti sastanci sa Vučićem i Kurtijem su trajali su vrlo kratko, samim tim mislim da su njima izneti predlozi koje EU ima i predpostavljam i zaprećeno da konačno počnu da implementiraju onoš što je dogovoreno – rekao je Todorović Štiplija i dodao da moguće sankcije koje bi bile uvedenu Srbiji nisu tema dijaloga kao i oni sankcije koje su uvedene Aljbinu Kurtiju.

Todorović Štiplija smatra da i dalje postoji ta konstruktivna dvosmislenost svih onih poruka koje mi dobijamo od predsednika Vučića odnosno premijera Kurtija na način da i jedni i drugi primetili ste juče da kažu „ja sam bio spreman, ali ovaj drugi nije“.

– To je praksa koja je uvedena 2011. godine kada je ovaj dijalog i počeo, gde EU ne daje komentare na ono o čemu se razgovaralo i daje samo neku ocenu, a jedna i druga strana svojim javnostim objašnjavaju na svoji način šta je bilo tamo. Uvek imamo neku situaciju da predsednik Vučić proglašava neku pobedu, s druge strane to isto radi i premijer Kurti, tako da iz njihovih poruka nikada ne možemo shvatiti šta je ono što se zaista desilo na dijalogu – rekao je on i dodao da je Zajednica srpskih oština (ZSO) ponuđena u Briselu, ali da je Kurti veliki problem za dijalog u Briselu i da on namerno opstruira razgovore.

Direktor Centra za savremene politike veruje da do incidenata poput Banjske više neće doći.

– Ono što sam ja čuo od izvora iz Brisela je očekivanje da se ceo proces završi do proleća i početka kampanje za evopske izbore, koja je Evropljanima i najvažnije stvar sledeće godine. Ono što je zanimljivo je da je strana Srbije požurila sa parlamentarnim izborima, što meni ponovo govori da je vlastim u Srbiji mnogo važno da izbori budu pre tog roka i proleća. Zamislite samo da uđemmo u kampanju za parlamentarne izbore gde je Kosovo već uveliko krenulo na primer u članstvo u Savet Evrope ili da se primenjuje nešto iz Briselskog sporazume ili Ohridskog dogovora. To nikako ne bi odgovaralo vlastim u Srbiji, takod a verujem da su izbori baš u decembru da bi se desili pre nekih velikih promena koje se očekuju – kaže Todorović Štiplija.

On takođe smatrad da je Srbija pokazala da je konstruktivna u dijalogu, to i EU kaže, ali Banjska je to sada promenila.

– Naša strana će formiranje ZSO i izbore na Severu prikazati kao svoju pobedu, ali nikako neće moći da objasni javnosti neke korake koji će se desiti sa kosovske strane, a to je prvenstveno članstvo u Savetu Evrope, eventualno neko članstvo u nekim telima koje ne zahtevaju članstvo u UN. Koliko vidim da se crvena linija predsednika Vučiča pomera iz godine u godinu, tako da je sada pitanje samo članstvo UN, niko više ne pominje članstvo u Interpolu, UNESCO i već gde sve Kosovo želi da bude član – rekao je Todorović Štiplija.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Marko Jakšić: Zajednica srpskih opština (ZSO) je šarena laža za javnost u Srbiji i predstavlja kompenzaciju sa prihvatanje nezavisnosti Kosova

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar