Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović potpisala je minulog vikenda u Kini dva memoranduma o razumevanju sa kompanijom „Ziđin majning“ koja rukovodi prvim ekološkim rudnikom teških metala u našoj zemlji. Jedan se odnosi na razvoj Donje zone rudnika Čukaru Peki, a drugi na razvoj projekta solarne elektrane za potrebe kompanije. Šta to tačno znači istraživala je ovog jutra Katarina Golubović, reporterka jutarnjeg programa "Probudi se".

Kineska kompanija planira da investira dodatno još 3,8 milijardi dolara u Republici Srbiji. Hoće li meštani na istoku Srbije imati benefita od ove investicije, da li ekološki aktivisti strahuju i kakve su reakcije na ove najave?

Bor predstavlja crnu tačku u zelenom prstenu, a koliko će ta crna tačka ostati tačka ili će se sav taj prostor rudarenja proširiti i šta to zapravo znači za meštane koji ovde žive, pokušao je da pojasni Toplica Marjanović, predsednik Društva mladih istraživača (DMI) Bor.

– Do sad se sa rudarenjem išlo do dubine od 500 do 700 metara, a sada će ići mnogo dublje. U toku su geološka istraživanja posle kojih se otvaraju novi rudarski hodnici na nižim kotama, a sav otpad koji nastaje tim iskopavanjima se deponuje na površinu. Ministarstvo zaštite životne sredine je dozvolilo da se taj otpad odlaže bez studije o proceni uticaja na životnu sredinu što je u suprotnosti sa našim zakonima – rekao je Marjanović i dodao da ova ruda koja će se rudariti pored bakra, zlata i sumpora ima i štetne elemente, a to su arsen, kadmijum, nikl i drugi teški metali, koji su kancerogeni i mutageni.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Zašto svi meštani sela Metovnica nadomak Bora, i pored gradskog vodovoda, nemaju vodu?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar