Hronična bolest bubrega je trenutno na osmom mestu vodećih uzroka smrti, a procenjuje se da će do 2040. godine biti na petom mestu ove liste. Smatra se da ovaj zdravstveni problem pogađa više od 850 miliona ljudi. Na Svetski dan bubrega, pitamo se zbog čega je zavladala ova epidemija, kako da je zaustavimo, koje su mogućnosti lečenja, ali i koliko na sve to utiče kvalitet vode koju pijemo. Da li je pametnije da kozumiramo flaširanu vodu ili česmovaču? Reč jutra dajemo profesoru Radomiru Naumoviću, on je specijalista interne medicine i nefrologije, kao i načelnik Odeljenja za nefrologiju, poremećaje metabolizma i dijalizu u Kliničko bolničkom centru Zvezdara.

Naumović je gostujući u jutarnjem programu „Probudi se“ otkrio je koja su dva vodeća uzroka nastanka hronične bolesti bubrega. U pitanju su hipertenzija, odnosno povišeni krvni pritisak i šećer. Takođe, on se usvrnuo i na najveći problem kada je riječ o simptomima bolesti bubrega. Oni često ne moraju da bole da bi ukazali da nešto nije u redu sa njima.

„Če­sto ka­že­mo da su bo­le­sti bu­bre­ga pod­mu­kle upra­vo za­to što ne­ma­ju iz­ra­že­ne simp­to­me ili se ti simp­to­mi zbog svo­je ne­spe­ci­fič­no­sti ola­ko za­ne­ma­ru­ju ili se ja­ve u fa­zi ka­da je funk­ci­ja bu­bre­ga go­to­vo u pot­pu­no­sti iz­gu­blje­na. Zbog to­ga su pre­ven­tiv­ne kon­tro­le od ne­pro­ce­nji­vog zna­ča­ja. Hi­po­pro­te­in­ska di­je­ta je va­žna me­ra za uspo­ra­va­nje pro­gre­si­je hro­nič­ne bo­le­sti bu­bre­ga. Ona pod­ra­zu­me­va sma­njen unos pro­te­i­na is­hra­nom, od­no­sno sma­njen unos na­mir­ni­ca ko­je su bo­ga­te pro­te­i­ni­ma. Na pr­vom me­stu tre­ba sma­nji­ti unos me­sa, si­ra i ja­ja“, sa­ve­tu­je nefrolog.

Bit­no je, naglasio je, da se obrati pa­žnja na pro­me­ne u bo­ji, mi­ri­su, ko­li­či­ni i iz­gle­du mo­kra­će a ukoliko se po­ja­ve oto­ci ka­pa­ka ili pot­ko­le­ni­ca, bo­le­snik mo­ra da se javi le­ka­ru. Dodao je da su ane­mi­ja, po­vi­šen krv­ni pri­ti­sak, pro­ble­mi to­kom mo­kre­nja, sla­bin­ski bo­lo­vi ta­ko­đe zna­ci ko­ji mo­gu da uka­žu na na­sta­nak bo­le­sti bu­bre­ga.

U tom slučaju je potrebno, kako dr Naumović ističe, uraditi običnu analizu urina i kontrolu krvi, koje se mo­gu ura­di­ti u sva­kom do­mu zdra­vlja, a mogu na vre­me uka­za­ti na ne­ki pro­blem s bu­bre­zi­ma.

„Kada je reč o rizičnim grupama, u njih spadaju svi oni koji imaju dijabetes i hipertenziju, kao i oni koji imaju neke bolesti bubrega u porodici“, zaključio je dr Naumović.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: „Živimo od vikenda do vikenda“: Kako izgleda dan pacijenata koji idu na dijalizu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar