Nemci će u nedelju na nove parlamentarne izbore. Predizborne ankete pokazuju demohrišćanin Fridrih Merc ima najveće šanse da postane novi kancelar. Odmah iza njega najbolje se kotira Alis Vajdel kandidatkinja ultra-desničarske Alternative za Nemačku, dok se na trećoj poziciji nalaze socijaldemokrate odlazećeg kancelara Olafa Šolca. Završnoj konvenciji nemačkih ultra-nacionalista prisustvuje i srpska ministarka Milica Đurđević Stamenkovski.

„Da ministarka Vlade u Srbiji ide na konferenciju stranke koja eksplicitno kaže da je ponosna na ono što je nemačka Vojska radila u Drugom svetskom ratu, s obzirom da je ta ista Vojska ovu istu zemlju okupirala i bombardovala tokom Drugog svetskog rata“, pita se Helena Ivanova sa Institut Henri Džekson.

„Dolazak ministarke na konferenciju AfD može se razumeti kao pokušaj Alternative za Nemačku ad rašitri mrežu sličnih desničarskih paetija širom Evrope“, smatra Srećko Matić, novinar Dojče Vele

Od ministarke Đurđević Stamenkovski nije stigao odgovor na naše pitanje, kako da razumemo otvorenu podršku stranci čiji su stavovi vrlo problematični i od kojih se mnogo puta ranije ograđivala i nemačka Vlada. Po tvdnjama njenog tima, više reči biće u Sopštenju na zvaničnoj stranici stranke Zavetnici, nakon završne Konferencije Alternative za Nemačku.

„To jeste ultradesničarska starnka, to jeste stranka koja flertuje sa Nacizmom, u jednom momentu tokom brojnih susđenja jedan sudija je rekao da određeni političari Alternative za Nemačku mogu biti označeni kao fašisti bez određenog straha da će biti procesuirani za blaćenje ili klevetu, to koketiranje zaista jeste eksplicitno“, kaže Ivanova.

Od zvaničnog Berlina ništa novo, konkretnije: litijum, netalasanje oko Kosova, uvođenje sankcije Rusiji ili kontinuitet u isporuci oružja Ukrajini kao kompezacija, stavke koje zasigurno nova politička garnitura u Bundestagu neće promeniti kada je reč o Srbiji kažu stručnjaci.

„Ja sumnjam da će bilo koja Vlada ne samo u Nemačkoj nego u bilo kojoj evropskohj državi odustati od pitanja litijuma u Srbiji Kina trenutno kontroliše 60% tržišta retkih minerala, 90 procenata procesuiranje tog retkog minerala. Zapad očajnički traži beg od Kine i zavisnosti od Kine za ove retke minerale i gde god može da pronađe taj litijum ili bilo koji retki mineral a da Kina nije stavila šapu oni će taj litijum i minerale želeti“, kaže Ivanova.

Na pitanje treba li se bojati desničara mnogi Nemci će reći treba se bojati slabe vlasti. Upravo je to proteklih godina bio fenomen u Budentsagu desila se erozija poverenja u Šolca na tome je profitirao Afd sada su dva puta jači“, isitče Matić.

Po ocenama anketa hrišćanko-demokratska unija sa kandidatom Fridrihom Mercom prednjači sa oko 29% glasava, dok Alternativa za Nemačku ima oko 21% podrške građana, socijaldemokrate Olafa Šolca 16% a Zeleni oko 13% glasova. Stručnajaci očekuju da će hrišćansko-demokratska unija ući u koaliciju sa strankom odlazećeg kancelara Šolca ili zelenolevim frontom, međutim otvorena podrška ultradesničarima od starne Trampove administracije mogla bi da utiče na ishod buduće poslaničke postavke Bundestaga. Ukoliko se ankete obistine Nemačkoj sledi velika promena vlasti zaključuje Matić.

„Nnaizglednija buduća koalicija je novo izdanje..,“, smatra novinar Dojče Velea.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Gde je zapelo: Kako će desnica na izbore posle propalih pregovora o ujedinjenju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar