Ministar zdravlja Zlatibor Lončar najavio da će kovid bolnica u Batajnici u narednim nedeljama postati centar za dijalizu za ceo Beograd, kao i da će se u okviru nje pacijentima pružati palijativna nega. Međutim, mnogi na to gledaju sa rezervom posebno meštani tog dela grada jer, nije prvi put da se govori o Kovid bolnici.
Ima čuvara, a nema lekara a ni pacijenata. Nekadašnja Kovid bolnica više od godinu dana čeka rešenje statusa. U međuvremenu, čekaju i meštani Batajnice da se neko i njih seti. Kažu, očekivali su da će taj zdravstveni centar nakon pandemije, biti dostupan i za njihovo lečenje – ali, kako godine prolaze – očekivanja su – minimalna.
“Batajnica zasluzuje bolji zdravstveni tretman, zdravstveni centar od ovog sto imamo sad. Značilo bi to svima, ne samo meni. Jer, ipak je ovo Batajnica veliko mesto i puno stanovnika ima, a Dom zdravlja je jako mali. Kakva je situacija? Kastatrofa! Svi ovde žele bolje uslove, nego ovo ovde. Ovde kad dođes brate mili ne znaš da li je za decu, da li za odrasle. Već deset godina niko ovde ne misli o tome”, kažu građani.
Ambulanta u Batajnici sagrađena je još 50 ih godina i od tada se nista nije promenilo, ni po izgledu a ni po funkciji, rekao nam je Milan Ljutovac, pre svega kao meštanin tog naselja, a onda i kao odbornik u skupštini grada budući da se i sam zalaže za poboljšanje zdravstvenog sistema.
„Mi ovde u našoj ambulanti u Batajnici imamo jednog ginekologa na 30 hiljada žena koje žive u Batajnici. I taj jedan ginekolog se rotira na tri, četiri meseca. Kritična je situacija i sa preventivnom zdravstvenom zaštitom – mali broj lekara u neuslovima sa velikim brojem pacijenata – od dve do tri i po hiljade je pacijenata na jednog lekara”, svedoči Milan Ljutovac, odbornik u Skupštni Grada Beograda.
Iz Centra za lokalnu samoupravu (CLS) kažu da je sramotno što niko iz vlasti do sada nije primetio da preko osamdeset hiljada stanovnika tog dela grada – nema osnovne zdravstvene uslove. Zbog toga se zalažu – za jedno veoma jednostavno rešenje.
„Da se tu formira nova opština Batajanica i da Kovid bolnica bude pretvorena u Opštu bolnicu za taj deo Beograda”, preporučuje Nikola Jovanović iz CLS-a.
O sudbini nekadašnje Kovid bolnice, mnogo se puta raspravljalo – od toga da će tu biti palijativni centar, pa sve do preseljenja Klinike za infektivne bolesti. Najave su utihnule, do nedavno, kada je ministar zdravlja, Zlatibor Lončar – ponovo otvorio priču o palijativnom centru ali centru za dijalizu.
“Ja mu lično ne verujem ali voleo bih kad bi to zaista tako postalo. Da ona dobije neku svoju upotrebnu svrhu i da građani Btajnice imaju neki bolji vid zdravstvene zastite”, kaže Ljutovac.
Da podsetimo, tokom najjačih talasa korone – u toj bolnici radilo je više od 300 zdravstvenih radnika, a dešavalo se da imaju i više od 1.000 pacijenta u jednom danu a vredna oprema koju su koristili i dalje je na istom mestu – ali bez funkcije.
Prilog Anite Ikanović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Kod kovid bolnice u Batajnici korova više nema, ali ono što je pokošeno nije očišćeno, smeća je na sve strane: Meštani traže hitnu prenamenu
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare