"Izvozićemo litijum direktno u Nemačku" poručio je predsednik Vučić u nemačkim novinama dok se na Mećavniku u Srbiji upravo o tome raspravlja. U toku je prvi trodnevni naučni simpozijum u organizaciji nevladinih organizacija, na kom stručnjaci iz oblasti ekologije, prava, i ekonomije govore o rezultatima istraživanja vezanih upravo za realizaciju Projekta Jadar. Šta kaže struka - prenosi naš Đorđe Mijailović, reporter Dnevnika na TV Nova

Projekat Jadar, po mnogima poguban i kontroverzan, nakon ponovnog oživaljvanja okupira pažnju javnosti. Neretko se čuju izjave, biće kako struka kaže. Ta struka, sastala se na trodnevnom naučnom simpozijumu, kako bi predstavili svoje zaključke i otkrili zašto je po njihovom mišljenju njegova realizacija pogubna. Sa druge strane vrh države, struku ne pita, već bez ikakvih potpisivanja obećava izvoz srpskog litijuma.

„To partnerstvo je od velike strateške važnosti za obe strane. Nemačka će biti jedina zemlja kojoj ćemo direktno isporučivati litijum. Srbija će se time pozicionirati kao stub nemačke automobilske industrije, kojoj je potreban materijal za proizvodnju baterija za električne automobile. Do sada je Evropa zavisila od uvoza iz Kine, Australije i Južne Amerike. To želimo da prekinemo“, rekao je Aleksandar Vučić.

PROČITAJTE JOŠ:

Univerzitetska profesorka Tamara MIlenković Kerković ističe, sve izjave takve vrste su pravno neutemeljene, jer ne postoji ništa potpisano što Srbiju obavezuje da projekat Jadar i ugleda svetlost dana i do eksploatacije Jadarita dođe.

„Nema ničega što još uveliko postoji, pravno obavezujučeg da projekat Jadar treba da se sprovede obavezno jer nemamo ugovor, ili barem nemamo javno objavljen međunarodni ugovor usvojen od strane Narodne skupštine koja je nosilac suvereniteta građana. Međutim očigledna je namera ove vlasti da tokom prethodnih sedam, bar sedam godina dakle od 2017. godine mi imamo potpisan memorandum sa Rio Tintom pa onda sva ostala dokumenta, koja govore o tome da je ova vlast unapred dogovorila sve sa Rio Tintom da će ovde se praviti, uprkos svim negativnim tendencijama, rudnik Rio Tinta i iskopavanje litijuma koji je postao kritična sirovina. Tako da je očigledno, da je van znanja svih institucija naše zemlje, pre svega Narodne skupštine, i svih drugih institucija akademije, naučnika, svih koji su trebali da daju svoje mišljenje o tome, vlast odlučila da ćemo mi snabdevati Evropu kritičnim mineralima“, rekla je prof. dr Tamara Milenković Kerković, profesorka Ekonomskog fakulteta u Nišu.

Jedna od tema naučnog simpozijuma bila je tema plaćanja odštete Rio Tintu ukoliko bi se projekat potpuno stopirao. Pravnici koji se bave međunarodnom arbitražom kao što je profesor doktor Marko Jovanović ističu da je u tom slučaju arbitraža gotovo izvesna, ali da to ne znači da je unapred izgubljena.

„Sa pravne strane, u ovom trenutku barem prama onim podacima koji su nam raspoloživi, i koji su nam poznati svaka mogućnost je izvesna i da do arbitraže dođe, ali i ako do arbitraže dođe, to ne znači da će njen ishod nužno biti negativan po državu. To je zaista vrlo složeno pitanje, ako dođe do arbitraže, postupak će se voditi, on će trajati nekoliko godina, mnogo toga će se u tom postupku dešavati, i u ovom trenutku, plašim se da nije moguće sa sigurnošću predvideti kakav bi bio ishod tog postupka. A da li treba već sada nešto da se radi kako bi se to predupredilo? -Meni se čini da da, i to je vezao ne samo za ovo, nego i za svako drugo ulaganje. meni se čini da o svakom ulagaču treba votiti računa od trenutka kada stupi na tržište naše države i da svaki ulagački poduhvat treba pratiti od početka i to je najbolji način da se svi problemi sšreče na samom početku“, kaže prof. dr Marko Jovanović, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu.

Sa druge strane, zapaljive izjave koje stižu sa vrha vlasti Srbiji ni malo ne idu u prilog, iako je projekat još uvek u samom začetku, nosioci vlasti nemaju nikakva ovlašćenja da unapred obećavaju iskopavanje ili izvoz.

„Ovde se radi o uzurpaciji institucija, o uzurpaciji Ustava, i o uzurpaciji prava čoveka i ljudskog prava , koje je garantovano ustavom, da se bori za svoju đivotnu sredinu i za opstanak na svom prirodnom staništu, dakle ovo je jedan veliki, jedno veliko gaženje ustava i zakona, od strane vlasti ove države. Međutim, mi razlikujemo vlast od države, mi ćemo se boriti za državu, mi ćemo se boriti za očuvanje zaštite životne sredine, ali naravno, ne možemo da odgovornost vlasti prenebregnemo, ona je ogromna“, poručuje Milenković Kerković.

Naučni simpozijum održava se u organizaciji Podrinjskog antikurupcijskog tima koji projekat Jadar prati gdinama unazad zajedno sa udruženjem Ne damo Jadar.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Jelena Bunić: Da bi se lakše odbilo 15.000 žalbi protiv Rio Tinta je izmišljena taksa

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare