Visoki funkcioner SPS-a u Nišu targetirao je i neovlašćeno objavio lične podatke novinara, nazivajući ih stranim plaćenicima. Sličnu praksu već duže, samo bez objavljivanja podataka, sprovod vrh vlasti i njihovi tablodi prema medijima United Grupe. Svaka kriza, od Kosova do litijuma, o kojoj profesionalni mediji izveštavaju činjenicama, povod je da iz vlasti stigne salva uvreda, ali i opasnih optužbi. Poput onih da ti mediji pozivaju na sukobe i rat na ulicama. Istovremeno, država gomila svoje TV kanale posredstvom Telekoma. Javni Servis novcem svih građana finansira tabloide i plaća im reket kroz zakup reklamnog prostora. A telo koje je dužno da reguliše elektronske medije REM, ignoriše obavezu da imenuje nove članove. Ovaj sažeti presek medijske slike Srbije u jesen 2024.godine, nastavlja Jelena Kikić, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Više nije vest da vlast vređa profesionalne novinare. Nije novina ni da se hajka protiv medija vodi preko tabloida i botova. Nije ni novost da povodom toga niko osim udruženja ne reaguje. Normalizacija nenormalnog i jeste problem zbog kog će javni interes za koju upravo ti novinari rade – biti u problemu.

„Ono što nas razdvaja od drugih praksi je da to dolazi od najviših državnih funkcija. Znači retko se dešava da baš nosioci najviših funkcija u državi na taj način tretiraju novinare. U drugim zemljama ta hajka ne ide mediji da napadaju druge medije. Ako dolazi dolazi od političara ali novinari jednih medija ne napadaju novinare drugih medija a to je kod nas specijalitet. I na taj način se zapravo širi taj narativ u svim slojevima društva“, kaže Tamara Filipović Stevanović, generalna sekretarka NUNS-a.

„Ovde čini mi se da se predstavnici političke vlasti, predsatvnici države zapravo utrkuju ko će da bude oštriji, gadniji, bezobrazniji prema novinaru, prema kritičkom novinaru a sa jasnom idejom da pokrene jednu lavinu daljih napada, pretnji koji se prenose u tabloide, prenose na društvene mreže, inboxe i sms poruke novinara“ sumira Ivana Stevanović iz Fondacije „Slavko Ćuruvija“.

Skupštinska sednica o litijumu bila je najnoviji okidač vlasti da krene na novinare

„Dakle ovo je naslovna strana Danasa, „Litijumski rat će se nastaviti na ulicama“, dakle potpuno jasan poziv na građanski rat i evo tačno svako u svom mestu da krene u blokadu. Nije više ni Loznica, ni Nedeljice, nego čitava Srbija, ovo je direktno poziv na građanski rat. Šolak koji je vlasnik ove opozicije i Dragan Đilas koji je generalni direktor ove opozicije su već frustrirani i koriste ovo za nasilnu svrgavanje“, poručila je Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije.

„U današnjem Danasu na naslovnoj strani dnevnog lista Danas imate reč rat, evo litijumski rat . E, alo, litijumski “rat” pa vi prizivate rat. Imate Petkovića, imate Čutu, svi oni govore o ratu“, rekao je Dragan J. Vučićević, glavni urednik Informera.

PROČITAJTE JOŠ:

Dok urednik režimskog tabloida na nacionalnoj frekvenciji širi dezinformacije, dobija novac od javnog servisa – RTS. Na neobjašnjiv fenomen ukazala je poslanica SSP Marinika Tepić putem društvenih mreža, a NUNS na to upozovara mesecima.

„RTS već godinama, ne znam iz kog razloga ima potrebu da se reklamira u tabloidima. To je sramota po mom mišljenju , da se vi reklamirate kao javni servis koji treba da bude servis svih građana srbije , da bude primer kako jedan medij treba da izgleda u jednoj državi, znači da svi ostali mediji streme io uređivačćkoj politici i standardima jednog javnog servisa i jedan javni servis se ponižava i reklamira se u taboidim akoji imaju na hiljade kršenj akodeksa samo u 6 meseci“, kaže Filipović Stevanović.

Da imaju svoju političku agendu dok šuruju sa opozicijom na rušenju sistema, profesionalni novinari u Srbiji isto kao i građani slušaju odavno.

Režim koji ja pao u jesen 2000. godine je davno uspostavio i sada prihvaćen standard, da sve što ne dolazi iz njenih redova, automatski je protiv države i društva.

„U Srbiji i nemamo opoziciju, imamo grupaciju potplaćenih slabića i ucenjenih špekulanata i lopova“, rekao je davno Slobodan Milošević, tada predsednik SRJ.

„Ko radi za Amerikance moraće da snosi posledice, kakve posledice – najgore moguće. Radite protiv svoje države, plaćeni ste američkim parama da uništavate državu. Vi ste izdajnici, vi ste najgori“, rekao je tada Vojislav Šešelj, predsednik SRS.

Iako danas sa Amerikancima nejlepše sarađuje vlast, opšta mesta za vređanje uvek dobro dođu.

A sa tako dugom tradicijom vređanja i ponižavanja nameće se pitanje kako je moguće da za četvrt veka niz zakona, medijskih strategija, pravilnika, radnih grupa i obuka, uloženih protesta nisu uspostavili mehanizam koji štiti novinare i omogućava im da rade svoj posao onako kako treba, a ne onako kako im se kaže.

PROČITAJTE JOŠ:

„Nama je problem sprovođenje zakona , to sprovođenje zakona i kada govorimo o bezbednosti novinara, i o tužilaštvu koje treba ih procesuira, pretnje i napada, tako je i kad govorimo o REMu, o sufinansiranju medija , tako je kad govorimo o glašavanju u medijima , tako je kad govorimo o javnim nabavkama za medijske usluge, tako je kad govorimo o Agenciji za borbu protiv korupcije, kad govorimo o izborima, kad govorimo o Zakonu o zaštiti potrošača. Šta god da dohvatimo, šta god da zagrebemo u ovoj zemlji mi imamo problem implementacije zakona“, kaže Stevanović

Najnoviji paradoks zapravo je stara tema koju nadležni pravovremeno nisu rešili a koji će uskoro blokirati još jednu instituciju. Savet REM do daljeg ostaje u sastavu u kom jeste, sa Oliverom Zekić na čelu.

„Tačno 04. novembra ove godine je trebalo da imamo izabran novi savet. Oni su po zakonu imali obavezu da minimum 3 meseca, a maksimum 6 meseci pre isteka saziva ovog sadašnjeg rema raspišu konkurs, odnosno skupština da to uradi. Da li će neko odgovarati zbog toga, ne verujem imajući u vidu prethodnu praksu. Šta će biti 5.11. pa verovatno isti ovaj savet će sedeti i neće raditi ništa kao što inače ne radi“, kaže Filipović Stevanović.

„Savet koji nije u mandatu ne može da donosi odluke i mi zapravo 4. og novembra dotle smo došli, evo upravo ono što sam malo pre rekla, beskonačno popravljanje zakona koje zapravo vodi u dublji i dublji pad jer niko nema neameru da ih sprovodi jeste činjenica da je Srbija zemlja u 21. veku, 2024. sa ovakvim medijim kakve imamo , sa ovakvim nedostatkom medijskog pluralizma, sa ovakvim nivoom kršenja zakona o elektronskim medijima, pravilnika REMa, ljudskih prava pa čak i činjena krivičnih dela u programima televizija, nećemo imati regulatora“, kaže Stevanović

Prema podacima NUNSa do kraja septembra zabeleženo je 120 pritisaka, fizičkih napada i ozbiljnih pretnji. Statistika i baze podataka kažu i da se broj osuđujućih presuda za napade na novinare na godišnjem nivou kreće od 8 do 12 odsto od broja prijavljenih napada.

Toliko o tome da sistem funkcioniše.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Zašto je RTS platio million evra za reklamu tabloidima?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar