Cene kirija za najtraženije tipove stanova u Beogradu, poput garsonjera i jednosobnih stanova, od početka godine skočile su za 150 posto, a ako se poredi oktobar prošle i oktobar ove godine taj procenat rasta je manje-više isti, rekla je Marija Grahovac, urednica portala "Nađi dom".
Cene kirija za najtraženije tipove stanova, poput garsonjera i jednosobnih stanova, od početka godine skočile su za 150 posto, a ako se poredi oktobar prošle i oktobar ove godine taj procenat rasta je manje-više isti, rekla je Marija Grahovac, urednica portala „Nađi dom“.
„Kada pogledate oglasne podatke sa kojima mi raspolažemo, definitivno je da se vidi skok… Jako veliki skok je i za dvosobne stanove, nekih 80 procenata. To je ono što se najviše traži“, istakla je Grahovac u emisiji „Među nama“ na TV Nova S.
Ona je ocenila da na to povećanje procenta utiče i to što što se tržište rente mnogo ispraznilo u avgustu i septembru, te u oktobru uglavnom imamo stanove koji se malo teže iznajmljuju, odnosno luksuzne nekretnine koje su svakako skupe.
„Ali definitivno postoji veliki potražnja od strane ruskih i ukrajinskih građana koji prosto moraju da rešavaju odmah krov nad glavom i spremni su daju više nego naši ljudi“, rekla je ona.
Grahovac je navela da stanodavci sa neke pravne strane nemaju pravo da „tako proizvoljno menjaju cene“ jer do nekih izmena ugovora, bez obzira da li je on pismen ili usmeni dogovor, može doći kada postoje opravdane okolnosti.
„Povećanje cene bi trebalo biti u skladu sa opravdanim okolnostima, a koje mogu biti inflacija i povećanje rate kredita“, rekla je ona i dodala da povećanje od „150 posto nije opravdano“.
Ona savetuje ljude da je najbolje da se zaštite ugovorom, mada i to, kako kaže, nije apsolutna zaštita.
„Ali je to siguran način gde ćete bar obezbediti pristojne uslove da ako prekidamo ugovor da onda imamo mogućnost da se iselimo u nekom razumnom roku i da to ne bude neki nezgodni trenutak“, rekla je Grahovac i dodala da građani kod ugovora ne bi trebalo da se ustručavaju da angažuju neko stručno ili pravno potkovano lice koje može da posveti više pažnje tom ugovoru.
Sergej Laban, student i podstanar, jedan od malobrojnih studenata koji je imao sreću da mu stanodavac nije podigao cenu rente.
„Ja sam jedan od malobrojnih studenata koji je imao sreću da mu (stanodavac) ne kaže ‘Došli su Rusi’. Srećom plaćam istu kiriju kao ranije, što ne mogu reći za druge… Moje kolege imaju jednu vrlo neprijatnu situaciju, kao moja koleginica sa fakulteta koja je dobila rok da se iseli za sedam dana, iako je tu živela duže od godinu dana i plaća kiriju“, rekao je Laban.
On je jedno vreme studirao i u Rusiji i kaže da situacija tamo nije bila ovakva.
„Ja sam tamo imao dom, ali znam kolege koje su tamo iznajmljivale stanove i nije bila ova situacija. Ja mogu da kažem da je ovo nešto specifično, da imamo nenormalan priliv ljudi koji imaju strašnu platežnu moć u odnosu na studente i mlade ljude do 30 godina“, rekao je Laban.
Dušan Uzelac sa portala „Kamatica“ kaže da na trenutnu situaciju utiče unutrašnja migracija na koju dolazi sada još i strani faktor.
„Cela priča je da oni dolaze sa drugih cenovnih tržišta i spremni su da plate više, pogotovo ako nemaju izbora… Kapitalizam na delu“, rekao je Uzelac.
Govoreći o ratama za stambene kredite, Uzelac ističe da su one u proseku porasle za 10 posto.
BONUS VIDEO – Bivši ministri i dalje bez posla – koliko će izdržati?