Povodom 25 godina stupanja na snagu Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Saveta Evrope, i to u nedelji kada se obeležava Dan ljudskih prava, u Evropi, u Beogradu se održava međunarodna konferencija posvećena monitoringu manjinskih prava koja se zove "Izazovi monitoringa u evropskom multikulturalnom okruženju". Gost emisije "Među nama" je direktor Instituta društvenih nauka dr Goran Bašić, stručnjak za ljudska i manjinska prava.

Okvirna konvencija SE usvojena je pre 25 godina sa ciljem da se prati položaj manjinskih i etničkih grupa u Evropi. Svake četiri godine države šalju izveštaje na osnovu kojih Savet Evrope i Evropska komisija donose neke preporuke državama šta treba da urade ili poprave.

„Preporuke za Srbiju su već dugo relativno dobre, uglavnom se odnose na to da našoj zemlji nedostaju podaci na osnovu kojih bi se stekao bolji utisak o položaju manjina. Međutim, ono što u Srbiji nije dobro, a to treba da brine nas a ne SE, je to da zakoni koje smo doneli, a koji su dobri, ne odgovaraju prirodi multietičnosti Srbije“, objašnjava Bašić.

Kao primer navodi Zakon o upotrebi službenog jezika i postavlja pitanje kako će se jedan srednjoškolac iz Sente, koji se školovao na mađarskom i njegov vršnjak iz Bujanovca, koji je to uradio na albanskom, integrisati u društvo.

„To je slabost te politike multikulturalnosti u Srbiji. Ima ih još mnogo zato što ti dobri zakoni koje imamo i koji su usklađeni sa međunarodnim standardima, ne odgovaraju prilikama u kojima živimo. Nemamo društveno socijalni prostor i zato spadamo u rizično društvo“kaže Bašić.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Za decu sa invaliditetom ili iz manjinskih grupa školovanje je komplikovanije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar