Naslovne strane današnjih dnevnih novina u jutarnjem programu "Probudi se" prelistavao je i komentarisao Zoran Panović, progamski direktor istraživačko izdavačkog centra Demostat. On se osvnuo na prezentaciju predsednika Srbije i plan za 2027. godinu i pojasnio kako da razumemo tih sat i po vremena, kao ekonomski ili politički program.
„Ono što je jako bitno je očigledno da je to bila platforma za lokalne izbore koji slede i dobar deo tog programa je segmentiran na lokalne samouprave i na lokalne teme, tako da je to deo, a možda i start kampanje Srpske napredne stranke (SNS) za predstojeće lokalne izbore, a istovremeno i neka vrsta izlaska i pokušaja da se izađe iz jedne realne postizborne krize. Ono što je ineteresantno, povukao bih paralele sa nekim nedoumicama koje tu postoje, a to je da mi smo već imali 2019. godine, predsednik Vučić je na istom mestu u predsedništvu Srbije promovisao ambiciozni plan „Srbija 2025. godine“, sa vrlo sličnim temama i vrlo sličnom agendom. Sada tu postoji nedoumica da li još uvek traj Srbija 2025. ili je ovo sad Srbija 2027. godine, odnosno da li se povukla neka linija, crta, šta se ostvarilo zapracvo iz tog plana za 2025. godinu koji je bio jako ambiciozno najavljivan. Sve je tako zapravo nastavak onog plana iz 2013. godine, a to je Vučić tada u jednom intervjuu najavio jedan veliki investicioni plan i program, a to se tada neformalno prozvalo Vučićev maršalov plan“, rekao je Panović i postavio pitanje gde Srbije zaista ide i koga Vučić zamajava.
Progamski direktor istraživačko izdavačkog centra Demostat ističe da svaki potez koji je neka vrsta prozapadne pozicije Srbije se maskira antizapadnom kampanjom.
„Vrlo je opasno raditi jedne poteze zvanično, a javno mnjenje preparirati na drugi način. Glupo je da se najjača političke ličnost u Srbiji depolitizuje. Teško je zamislivo da sada kada EXPO postaje ključna reč za sve, vlast u Beogradu bude antivučićevska“ rekao je Panović i podsetio da je 201. godine Vučić isisao vazduh iz koalicionih partnera i da je vlast SNS revolucionarna karakterom.
Panović smatra da će se ovde sve svesti kao kod Tita, ako ti se ne sviđa demokratija u Srbiji, evo ti pasoš i idi u Nemačku pa radi.
„Ne bi ni Vučić mogao da sprovodi planove da mu DOS to nije obezbedio. Za i protiv Vučića nije podela u kojoj se mogu svrstati suštinske dileme srpskog društva. Teško je voditi jednu vrstu ekonomske integracije, kada imate politički problem kao što je Kosovo“, smatra Panović i dodaje da je nemoguće da imaš izbornu patologiju u Beogradu, a nemaš je u ostatku Srbije.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Kako su novu turu obećanja razumeli u gradu koji je 20 godina bez pijeće vode?