Korona i zabrana putovanja evroparlamentarcima u Srbiju kao rezultat po opoziciju imaju, uključujući današnji, samo tri tzv. zum onlajn sastanka. Za opozicionare dovoljan razlog za zabrinutost u istinsku volju da pomognu oko boljih izbornih uslova. Međutim, nadaju se skorom sastanku i uživo.
Gde je zapeo međustranački dijalog sa Evropskom unijom, gde su nestali Evropljani, jesu li evroparlamentarci zaboravili na srpsku opoziciju?
„Dijalog svakako nije nestao, on se odvija preko zoom aplikacije i dalje, što je velika šteta. Žao mi je što se dijalog pod okriljem Evropske unije ne odvija mnogo frekventnije i što se jako kasni i kao da neki ljudi iz delegacije Evropske unije možda nesvesno žele, ustvari, da pomognu ovaj režim da što više odugovlači proces i da uđe u izbornu kamapanju sa sadašnjim potpuno neprihvatljivim stanjem“, smatra potpredsednik Stranke slobode i pravde Borko Stefanović.
Nisu nestali, oni imaju konsultacije 1 na 1 sa svim političkim akterima, pa čak i sa civilnim društvom u prethodnih nekoliko nedelja i meseci, dodaje Raša Nedeljkov iz CRTA.
„Nadam se da EU parlament neće pristati da bude moneta za nekakvo prikrivanje pluralizma od strane onih kojima to stanje odgovara, dakle pre svega predstavnicima vlasti“, napominje Nedeljkov.
Dok deo opozicije neće da pregovara sa Vučićem bez prisustva evropskih kolega, predsednik države imao je tri puta više sastanaka sa onima kojima nisu potrebni stranci, da bi se sa njim dogovorili oko predizbornih uslova.
„To jeste ponižavanje i za Evropsku uniju i za evropski parlament i za Srbiju. Mi hoćemo sistemski da promenimo stvari, da uvedemo pravila gde je neophodno na javnim servisima omogućiti drugačije mišljenje od jutarnjeg do večernjeg termina, svakodnevno, mimo kampanje, kao i da se zakonski, strukturalno onemogući pritisak i ucena nad biračima“, kaže Borko Stefanović.
Raša Nedeljkov navodi da predstavnici vlasti, ustvari, ne priznaju da postoji problem.
„I u tom nepriznanju problema pribegavaju različitim modelima fingiranja dijaloga, pa tako i ovaj dijalog koji s jedne strane može biti legitiman, da neki politički akteri ne žele da učestvuju u razgovorima gde su prisutni i stranci, ali onda se pregovorima takvim ne daje značaj toliko veliki kao što bi trebalo da ima ovaj sa evroparlamentarcima, koji je uzgred budi rečeno, i organizovan u saradnji između našeg parlamenta i evropskog parlamenta“, rekao je Nedeljkov.
Stefanović i Nedeljković su saglasni, da ukoliko želimo slobodne i demokratske izbore, neophodno je do kraja leta postići konkretna rešenja za izborne uslove uz posredovanje Evropske unije.
Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Đure Svilara možete pogledati ovde:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar