Kakve će biti političke i ekonomske posledice ukoliko na Kosovu dinar više ne bude valuta plaćanja. Pričamo sa Dušanom Janjićem iz Foruma za etničke odnose i Ljubodragom Savićem, profesorom sa Ekonomskog fakulteta.

Govoreći o tome kako će se uvođenje eura, kao jedine valute na Kosovu, odraziti na Srbe koji tamo žive, profesor Savić je podsetio na nedavni problem sa carinama koji je ipak, kako kaže, pogodio samo one ljude koji su trgovali.

„Uvođenje eura pogodiće većinu građana na Kosovu, ljude koji primaju plate i penzije iz Srbije, one koji funkcionišu sa državom Srbijom. Oni neće biti siromašniji, u početku će verovatno biti problema dok se to ne uhoda, ali će se naći neki mehanizam, setimo se kako je to bilo sa Crnom Gorom. Meni kao Srbinu ne odgovara ovo šta se dešava, ali radi se o jednoj mladoj državi koja traži svoju samostalnost“, ocenio je Savić.

Prema njegovim rečima sve te mere nisu najbitnije za albansku stranu, za njih je važno da Srbima pošalju poruku – vi niste dobrodošli.

Od 2003. godine vlada Kosova je bila u prilici da donese odluku, koju joj je nametnula Evropska unija, po kojoj se iz platnog prometa isključuje albanski lek i dinar, podsetio je Janjić.

„Bilo je jasno da situacija gde ne postoji direktni platni promet, gde su uglavnom stradale firme vezane uz Srbiju i privatni biznis, nije mogla biti podržana od države, jer bankarski sistem Srbije je funkcionisao samo na severu Kosova. U svim studijama koje smo radili tražili smo od vlade Srbije da počne razgovore o platnom prometu u okviru Briselskog sporazuma. To je Ana Brnabić izbegavala ali i drugi od 2003. godine. Sve to je moglo da se dogovori a ne započeti pregovore i ne završiti, kako se godinama radi.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Zarobljeno kosovsko društvo odgovara i Vučiću i Kurtiju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar