Foto: NewsmaxAdria/NovaS

U Srbiji će od 10. decembra biti moguća i vantelesna oplodnja doniranim reproduktivnim materijalom, a pravo na te postupke imaće žene do 45. godine starosti.

O tome kakve su to procedure i koliko se time proširuje mogućnost da se tim putem ostvari potomostvo u Dnevniku TV Nova S govorila je profesorka Medicinskog fakulteta dr Snežana Rakić, specijalista ginekologije i akušerstva.

„Polje pokušaja se znatno proširuje… Žene koje su starije i bez partnera i one koje nisu mogle da ostvare materinstvo sa svojom jajnom ćelijom moći će da ostvare to sa doniranim biološkim materijalima. To je oblast medicine koja je zaista pomerila granicu u poslednjih 30 godina“, rekla je dr Rakić.

„Kada se radi o donaciji, mi nismo to radili zbog nedorečenog zakona, a ne zato što nemamo doktore ili uslove, nego zbog toga što su ti zakonski akti osetljivi, radi se o vrlo osetljivom pitanju, ko su donori i ko može da donira, sve te međusobne odnose između donora i onog ko dobija taj materijal moraju biti uređeni zakonski da ne bi posle bilo nekog problema i to je jedino što je do sada kočilo taj proces“, dodala je ona.

Ona je rekla da će pacijenti morati da idu na komisiju i da je potrebno ispuniti određene uslove, te da će se prema tome rangirati.

Govoreći o slučaju da je u GAK Narodni front u Beogradu 600 beba dobilo fiziološki rastvor umesto BSŽ vakcine, dr Rakić je navela da postoje stvari u bolnici koje ne smeju da se dese, te da je ovo jedna od tih.

„Već 50 godina vakcinišemo decu BSŽ vakcinom i takav propust ne sme da se desi i za takvu vrstu propusta postoji lanac odgovornosti, jer se tačno zna kako se distribuira i to je stvar koja jednostavno mora da se sankcioniše na neki način“, rekla je dr Rakić.

Pogledajte celo gostovanje.

***

BONUS VIDEO – U Kragujevcu zatvorena turska fabrika Bertex. Ostali dužni radnicama

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar