Može li konsultovanje doktora Gugla i lečenje uz savete sa interneta da bude opasno? Ili je poseta doktoru preko video poziva ipak budućnost, a možda i sadašnjost medicine?
Autor: Marko Novičić
Većina nas verovatno ne poseti lekara svakog meseca. Ipak, siguran sam da svi mi barem jednom mesečno proveravamo kakvo nam je zdravlje.
A to ponekad nije najpametnija odluka.
„Čak i ako imam samo prehladu, na Guglu dobijem razne tipove bolesti“ rekao nam je jedan sugrađanin, a na pitanje da li posle toga ode kod lekara, odgovara:
„Ne, zaključim da mi nije ništa, da nemam simptome i to je to“:
Bele strane Guglovog pretraživača su u tolikoj meri odmenile bele mantile da danas postoji termin za one koji imaju neutemeljeni strah od ozbiljne bolesti nakon pretraživanja simptoma na internetu. Dakle, ako ste bar jednom nakon ispisivanja simptoma zaključili da sigurno imate rak, cirozu jetre ili alchajmer, vrlo je verovatno da ste tzv. „sajberhondar“.
„Meni se danas neretko javljaju klijenti koji se jave i kažu ja imam taj i taj poremećaj. Ja uvek pitam da li ga je dijagnostikovao psihijatar, kaže ne, ali moji simptomi se poklapaju sa onim što sam pročitao na internetu. I problem je u tome što je u stvari prevelika dostupnost neproverenih informacija, što dovodi do toga da ljudi sebe smatraju klinički bolesnim a da to u stvari uopšte nisu“ kaže Ana Vlajković, psiholog.
Koliko onda sve to može biti opasno po naše mentalno zdravlje?
„Ta hipohondrija prerasta sada već u psihičku teškoću sa kojom se osoba suočava na svakodnevnom nivou… I tada je potrebna pomoć psihoterapeuta, na žalost nekada i pomoć psihijatra uz medikament tepariju“ smatra Vlajković i dodaje:
„Ja uvek klijentima zabranim konsultacije putem interneta, i onda počinjemo da radimo na tome zbog čega uopšte postoji takav strah i takav otpor prema zvaničnoj, savremenoj medicini. 38 Negde je u pitanju nemogućnost zakazivanja, nedostatak novca da se ode privatno za nešto, i onda se pribegava naravno i tome i različitim narodnim lekovima…“.
Sa druge strane, jeftino je, brzo i nema čekanja. A možda postoji i druga, pozitivna strana svega. U smislu toga da možemo odreagati preventivno. Na vreme. Takođe, tu je još jedan termin – telemedicina. On može podrazumevati da savete od lekara dobijete u direktnoj komunikaciji sa njim, putem interneta.
„Telemedicina je našla svoje mesto i na našem tržištu kao posledica pandemije, ali nekako je bilo i vreme i očekivano da se ovaj način komunikacije odomaći i kod nas jer je u svetu odavno zaživeo. Mi smo platforma koja nudi besplate zdravstvene konsultacije sa lekarima i psiholozima, nudimo konsultacije iz različitih oblasti, opšte medicine, dermatologa, ginekologa, pedijatara…“ kaže Tamara Didić, sa portala Doktok.rs.
Za to vreme, Gugl je otišao i korak dalje, pa je tako predstavio novu alatku, koja koristi veštačku inteligenciju i može da pomogne u proceni stanja kože, kose i noktiju na osnovu naših fotografija.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar