Najbliži saradnici i kumovi, ljuti neprijatelji, pa koalicioni partneri i dalje kumovi. Ovako bi se ukratko mogao opisati odnos Vojislava Šešelja i predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Nova Vučićeva najava o tome da će napisati knjigu, podsetila je na to da je i sam Šešelj pisao knjige, pa se postavlja pitanje, da li je krenuo njegovim stopama?
„Napisaću udžbenik kako se bori protiv obojenih revolucija. I verujem da će to biti jedna u svetu od najprodavanijih knjiga. Lično ću da pišem, neće pisati neko drugi“, rekao je Aleksandar Vučič, predsednik Srbije.
Ode predsednik i u pisce. Krenuće stopama kako mnogi kažu svog “političkog oca” Vojislava Šešelja, a koji je autor više od 200 knjiga, od kojih su tri posvećene upravo Aleksandru Vučiću. Objavljene su dok je Šešelj boravio iza rešetaka. Bivši naprednjak Dragan Šormaz kaže, Šešelj je samo predsednik partije, dok je Vučić predsednik Srbije i to već drugi put, a to je kaže dovoljno da možda ne najavljeno, ali neko novo Vučićevo književno delo bude, bestceler.
„Ali Vučić je mlad, a kako mi se čini kako se stvari dešavaju, možda se desi da ima mnogo vremena, ja bih voleo da ima mnogo vremena da piše neke knjige u tamo nekoj posebnoj prostoriji, pa da se utvrdi ko je kriv za sve zločine i korupcije u ovoj zemlji“, kaže Šormaz.
Ipak, za novinara Sloboda Stupara Vojislav Šešelj i Aleksandar Vučić su, makar kada je reč o knjigama, neuporedivi.
„Šešelj je napisao toliko knjiga, koliko Vučić sigurno u životu neće pročitati“, kaže Stupar.
Ali zato kada je reč o pretnjama, možda se i mogu uporediti. 9. jul 1992. godina: Vojislav Šešelj na ulazu u Skupštinu pištoljem podignutim u vazduh preti demonstrantima iz studentskog protesta. 2024. godina: Aleksandar Vučić, ne maše pištoljem, ali preti kobrama.
„Da izađem da ih vređam, da izađem da se tučem, da izvedem kobre i da ih sve razbacamo, ne bi mi trebalo 5-6 sekundi“, pretio je Vučić.
„Kada je pod velikim pritiskom kao što je sada zbog studentkih protesta, on pokazuje to radikalsko. Potpuno podseća na Vojislava Šešelja u svakom pogledu. To je infantilno ponašanje, ne znam kako bi ga drugačije nazvao. Iskoči taj Vojislav Šešelj iz njega, tačno se vidi da ko god je iz te stranke, ili je na nekoj funkciji, uvek iskoči kroz nasilno, to što oni govore nasilnim jezikom“, smatra Šormaz.
Relativizacija napada na novinare?! Reklo bi se, još jedna sličnost između Vojislava Šešelja i Aleksandra Vučića.
„Što se tiče nekih novinara koji su usput dobili batine. Znate ima jedan broj novinara u našoj zemlji koji čeznu za pendrekom, koji neodoljivo privlače pendrek, pa nije zgorega da malo dobiju taj pendrek“, govorio je Šešelj.
„Samo razmislite neki čovek je bio neprijatan prema nekom novinaru, rekao mu bu, a zamislite da je neko to uradio novinarima informera to je mnogo teže od toga“, govori Vučić.
Potezi, rečenice i stavovi. Iako na prvi pogled slični, između Vučića i njegovog političkog oca postoji jedna suštinska razlika, zaključuje Stupar.
„Šešelj spada u ne tako plašljive ljude kakav je Aleksandar Vučić, nije paranoik kao što je ovaj drugi. Mislim da je politički sposobniji od Vučića“, kaže Stupar.
A dok čekamo najavljenu knjigu, bivši naprednjak Dragan Šormaz ima predlog za naslov. Umesto, kako sam pobedio obojenu revoluciju, da to bude….
„Zašto me niko nije pitao ništa?“
Prilog Teodore Pivljanin iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Nova Vlada do 20 marta ili izbori početkom maja
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar