U danu velike tragedije u Novom Sadu predsednik Aleksandar Vučić najavio je osim krivične i političku odgovornost.

Najmanje 42 osobe su poginule a 130 je povređeno kada se u martu 2023. godine putnički voz sa više od 350 ljudi sudario sa teretnim vozom u Tempiju, u centralnoj Grčkoj. Grčki ministar infrastrukture i transporta Kostas Karamanlis podneo je ostavku. Egipatski ministar saobraćaja podneo je ove godine ostavku nakon železničke nesreće u Kairu početkom avgusta, u kojoj je poginulo najmanje 25 osoba. Novembra 2013. godine premijer Letonije podneo je ostavku, preuzevši odgovornost za smrt 54 lica u rušenju supermarketa u Rigi, dok je predsednik urušavanje okarakterisao kao ubistvo. 14. života zdrobljenih betonom, premijer Srbije kaže skandolozno je nazivati ubistvom. Istovremeno pozivanje na političku i moralnu odgovornost vidi kao hajku i traženje nečije glave, a predsednica Parlamenta nudi svoju.

„Ako je neki premijer odgovoran onda sam to ja. Jer sam na tom mestu bila sedam godina. Ako hoćete predsednika Vlade onda tražite moju glavu, a ne da tražite glavu onoga koji je nakon izbora, je 2023. godine došao na mesto predsednika Vlade“, rekla je Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije.

„Vučević je u Kini pominjao svetinu i ponizio sve građane Srbije. Ana Brnabić je pričala o požarima u Novom Sadu što nema veze sa ovim. Očigledno je da iza toga postoji nedostatak osećaja odgovornosti, nedostatak moralnog osećaja stida i šibicarska logika da se od svega napravi politički problem da bi oni mogli da plivaju na tom terenu i drugo da se odgovornost prebaci na nekog drugog“, kaže urednik novinske agencije Beta – Ivan Protić.

Biće političke odgovornosti rekao je predsednik Srbije i dodao da neće nikome dozvoliti da se sakrije pod okrilje vlasti, ukoliko odgovornosti ima. Profesor pravnog fakulteta Bojan Pajtić, pak tvrdi da odgovornost ide do samog vrha.

„Tako da je bizarno kada Aleksandar Vučić govori o političkoj odgovornosti, a ne govori o svojoj odgovornosti. Ne samo o svojoj, nego o odgovornosti Miloša Vučevića koji ne samo da je bio gradonačelnik za vreme rekonstrukcije, pa je bio na čelu grada, nego je bio nadležan za građevinsku inspekciju“, rekao je Bojan Pajtić.

Ostavka je moralni i lični čin, podnosi se smesta i neopozivo, podseća urednik novinske agencije Beta – Ivan Protić. Sve drugo je kako kaže politička trgovina i nastavak odbrane sistema u kojem nadstrešnice padaju na glave.

„Ministar građevinerstva bi morao da podnese ostavku bez obzira što objektivno nije kriv. Da ne govorim o ministru koji je bio tu u vreme kada je došlo do renovinaranja. Pritom napominjem da su Orban I Vučić svečano otvarali tu stanicu. I oni snose neku moralnu odgovornost. S tim što pitanje morala u ovoj vladajućoj garnituri ne postoji“, ukazuje Protić.

I bivša ministarka i potpredsednica vlade Srbije, Zorana Mihajlović tvrdi da Goran Vesić treba da podnese ostavku, uz objašnjenje da bi na njegovom mestu ona to učinila još u danu kada je došlo do tragedije“, kaže Mihajlović.

Prilog Teodore Pivljanin iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Detalji koje ne objavljuju ni vlast ni tužilaštvo: Reporter Dnevnika Željko Veljković o istrazi nesreće u Novom Sadu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare