Sledeće godine, 9. februara na Kosovu se održavaju redovni parlamentarni izbori. Rok za predaju lista ističe sutra, a predizborna kampanja počinje 7. januara. Srpsku zajednicu ovoga puta predstavljaće nekoliko lista. Među onima koji su najavili izlazak na izbore je i Srpski narodni pokret (SNP). U program jutarnjeg programa "Probudi se" ovoga jutra iz Gračanice se javio lider te stranke Branimir Stojanović.
On pojašnjva da li je odluka o izlasku bila teška u ovim okolnostima i zbog čega su se odlučili na ovaj korak. Stojanović takođe ističe kakvo je raspoloženje u Gračanici i da li Srbi iz centralnog Kosova razumeju koliko je važno da izađu na izbore, veruju li da je borba kroz institucije rešenje za bolji položaj.
Do sada je Beograd uglavnom podržavo Srpsku listu i ona je, kada je učestvovala, dobijala tih deset mandata koji su predviđeni za srpsku zajednicu u parlamentu. Srpska lista je od njenog osnivanja 2013. na gotovo svim izbornim procesima na kojima je učestvovala dobijala preko 90 odsto glasova birača iz srpske zajednice. Međutim, ova stranka je u dva navrata bojkotovala lokalne izbore u opštinama na severu Kosova nakon inicijative iz novembra 2022. da Srbi napuste sve kosovske institucije, uključujući policiju i pravosuđe, u Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku. Povod za takvu odluku je bilo insistiranje Vlade Kosova da se ukinu tablice koje za gradove na Kosovu izdaju organi Srbije. Lokalne izbore su tada bojkotovale i druge srpske političke partije, te su na vlast u četiri opštine sa srpskom većinom na severu Kosova došli albanski gradonačelnici.
Branislav pojašnjava da li Srpska lista ima prednost u odnosu na druge predstavnike Srba na izborima ako znamo da kroz podršku Beograda kontroliše Srbe koji imaju neki vid finansijske podrške iz budžeta Srbije, kao i da li je to glavni adut Srpske liste, može li se bez podrške iz Beograda na kosovske izbore. On priznaje da li očekujete podršku iz Beogradu ili će ona i dalje biti usmerena samo na Srpsku listu i pojašnjava može li se do institucija bez podrške vlasti u Srbiji.
Branimir Stojanović je to mogao da oseti na svojoj koži kada je 2021. godine napustio Srpsku listu i odlučio da izađe samostalno na tadašnje izbore za gradonačelnika Gračanice. Nije ostvario veći rezultat. Pobedila je kandidatkinja srpske liste Ljiljana Šubarić.
„Kada bi Srpska lista izašla kao obična organizacija, mne bi imala više od dva poslanika“, kaže Stojanović i priznaje ako osvoji mandat i uđe u skupštinu da li ćete učestovati i u radu Vlade i uzeti aktivno učešće u radu parlamenta.
Ovo pitanje je posebno važno zato što je zbog Srpske liste koja je pre dve godine napustila Vladu, a na zasedanje skupštine njeni poslanici dolaze jednom u šest meseci da ne bi ostali bez mandata. Stojanović ističe mogu li se tako braniti srpski interesi.
Nedavno je poslanike Srpske lista kada su došli posle šest meseci na zasedanje Skupštine Kosova izbacio iz sale predsednik parlamenta Glauk Konjufca (on je iz kurtijeve stranke Samoopredeljnje) uz reči da idu kod svog šefa kriminalca Milana Radoičića. Inače poslanici Srpske liste se više od dve godine nijendnom nisu javili za reč zbog „strateškog delovanja“, kako su ranije nazivali bojkot kosovskih institucija. Ipak, mandate i poslaničku platu od 1800 evra zbog neučestvovanja na sednicama nisu izgubili jer se na svakih šest meseci pojavljuju na sednici na nekoliko minuta.
„Nije nam prioritet ulazak u Vladu, več da se čuje glas istine sa ovih prostora“ ističe Stojanović koji je ranije obavljao funkciju potpredsednika Vlade Kosova. Sada priznaje kako to izgleda unutar kosovskih institucija i računa li se glas predstavnika kosovskih Srba ili u svakom slučaju bude preglasan.
Borba za kontrolu nad severom bila je obeležena stalnim prepucavanjima Kurtija i Vučića sve dok kosovske bezbednosne strukture posle sukoba u Banjskoj nisu ušle na sever Kosova. Da li su Srbi sa severa postali žrtve njihovih prepucavanja i nadmudrivanja. Posle sukoba u Banjskoj kosovske bezbednosne strukture su to iskoristile da bez otpora uđu na sever, uspostavljajući punu kontrolu nad teritorijom i rasformirajući gotovo sve srpske paralelne institucije (osim zdravstvenih i obrazovnih) bez značajnijeg odgovora iz Beograda.
Stojanović objašnjava u kakvoj realnosti žive Srbi u centralnom delu Kosova, zato što sve ono što prolaze Srbi na severu oni su na neki način već osetili na svojoj koži.
„Srpska lista kupuje podršku ucenjivanjem i obećavanjem da će glasači nešto dobiti“, kaže on i ističe na čemu će inisistirati ako uđe u kosovski parlament, šta će biti najvažniji ciljevi kao i šta je njegova poruka Srbima sa Kosova i na Kosovu.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – „Detonacija na Kosovu je ‘Banjska 2’, a biće ih još“: Ko je odgovoran za eksploziju na kanalu Ibar – Lepenica i zašto Srbi na severu ćute?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare