Više od polovine svih tendera u Srbiji je sa samo jednim ponuđačem konstatuje Evropska komisija u poslednjem izveštaju, a piše Nova ekonomija. Država bi kako se navodi trebalo da obrati pažnju i na nabavke koje sprovodi prema međuvladinim sporazumima. Određeni napredak je postignut stavljanjem van snage Zakona o posebnim postupcima koji je narušavao primenu Zakona o javnim nabavkama. Taj je zakon stavljen van snage ali znači li to i pomak u sinoćnjem Dnevniku pokušao je da pojasni Bogdan Petrović, ekonomskim analitičarem.
Kao ilustraciju za pojašanjenje ove teme može se uzeti jedan posao, projekat vredan 1,4 milijarde evra, izgradnje solarnih panela na preko 2000 hektara. Taj posao nije dobijen po ovom povučenom zakonu, ali to ne menja suštinu.
– Vrlo je zanimljivo, u trenutku, bukvalno istog dana kada je Narodna skupština stavila van snage odredbe zakona koji je pomenut, raspisan je poziv po drugom zakonu, ovo g puta Zakonu o korišćenju obnovljivih izvora energije koji predviđa identičnu proceduru kao što je bila procedura za igradnju linijskih objekata na koju Evropska komisija je imala primedbe, zato što se time suspenduje sistemski zakon koji je usaglašen sa Evropskom komisijom, a to je Zakon o javnim nabavkama. To je između ostalog i jedna od obaveza koje je Srbija prihvatila potpisivanjem sporazume o stabilizaciji i prdiruživanju. To znači uređen sistem javnih nabavki. Ne, znači mi stavljamo van snage te odredbe oko infrastrukture ali uvodimo za energetiku, da bi na poslednjoj sednici Skupštine Srbije ovog saziva usvojili identičan postupak, znači opet suspendovali Zakon o javnim nabavkama za izgradnju EXPO 2027. – tvrdi Petrović i dodaje da se time postiže apsolutna eliminacija konkurencije.
On podseća da je na tenderu koji je raspisan po prvom zakonu javio se samo „Behtel“ i da je to bilo kriminalno.
– Imali ste samo 15 dana da se prijavite, kriterijumi za učešće su montirano odnosno naslikani su da se samo jedan ponuđač javi, što se i desilo. Nije mnogo bolja bila ni situacija ni sa ovim tenderom čiji je predračunska vrednost 1,4 milijarde evra. Ono što je zanimljivo je da je on trajao malo duže 45 dana, ali Vlada Srbije vrlo diskretno nije htela da objavi ko je dobitnik tog postupka, objavljeno je onako skriveno u Službenom glasniku – rekao je Petrović.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Podizvođači traže svoj novac od izvođača radova na Koridoru 10