1000 dana je prošlo od početka rata u Ukrajini, a umesto mira, strahuje se od moguće eskalacije i proširivanja sukoba. Odluka odlazećeg predsednika Sjedinjenih Američkih Država Džoa Bajdena da odobri upotrebu raketa dugog dometa Ukrajini protumačena je kao korak ka produbljivanju rata. Koliko se svet promenio u poslednjih 1000 dana, u kom pravcu ide i šta bi mogla da promeni poslednja Bajdenova odluka, samo su neka od pitanja za gošću jutarnjeg programa "Probudi se" - Jelicu Kurjak, bivšu ambasadorku Srbije u Rusiji.

Pošto je Rusija počela veoma intenzivno da brani teritoriju koju je osvojila i dobila pojačanje u ljudstvu, 10 hiljada severnokorejskih vojnika, Bajden je nakon toga odlučio da odobri upotrebu raketa dugog dometa Ukrajini, objasnila je Kurjak i podsetila da već bila korekcija te odluke.

„Može do Kurska, ali dalje ne. Na početku je bilo – može do cele te zapadne ruske oblasti“, navela je.

Što se tiče dolaska svernokorejskih vojnika, ona smatra da je tome prethodio dogovor između Kine, koja je vodeća sila u tom delu sveta, i Severne Koreje.

„Slanje 10 hiljada vojnika i agresivna ruska akcija poslednje dve nedelje, i sada još ako Ukrajina počne da gađa Rusiju raketama dugog dometa, ne miriše na skori završetak rata“, ukazala je ona.

Završila je jednom poslovicom

„Šta je najvažnije kod proksi rata? Iz blata je lako čizmu izvući, bitno je da ostanu pantalone. U prevodu, najvažnije je da se iz rata izvuče, svima ga je dosta“.

Naglašava da se rat odužio, Ukrajina nema oružja, što znači nove troškove za Evropu, koja ima svojih problema, i raste strah od uvlačenja Zapada u sukob sa Rusijom.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Šta menja Bajdenova odluka da odobri Ukrajini američke rakete dugog dometa?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar