Foto: TANJUG/ ALEKSANDAR CIRIC/ nr

Letnja sezona je dostigla svoj vrhunac, a mnogi ovih dana kreću na duža putovanja do primorja. Gužve na granicama i auto-putevima, priprema automobila i dokumenata, kao i umor, dovode do stresa za veliki broj vozača, ali postoji nekoliko saveta koji vam mogu pomoći da u ovoj vožnji ipak uživate.

Za početak, spremite sebe i vozilo za naporno putovanje, i na taj način smanjite rizik da ostanete negde pored puta, da se izgubite, ili da budete kažnjeni jer niste poznavali zakone strane zemlje.

Isplanirajte putovanje

Na internetu možete pronaći brojne sajtove koji vam pomažu da detaljno isplanirate rutu i izračunate koliko će putovanje trajati. Tu se nalaze i brojni saveti, kao na primer koji deo dana donosi najveće gužve na određenim deonicama, a ukoliko vam je potreban i prevoz trajektom, možete videti raspored polazaka kao i cene. Proverite gde su radovi na putu, jer bi obilaženje ovakvih deonica moglo da vam skrati vreme putovanja.

Redovne pauze su najbolje za prevenciju umora, ali ukoliko imate suvozača sa vozačkom dozvolom, bilo bi najbolje da se smenjujete sa vremena na vreme.

Proverite dokumenta

Da li je vaša vozačka dozvola validna? Da li imate međunarodnu vozačku dozvolu? Za neke države nije potrebna, ali svakako treba biti siguran da su vaša dokumenta ispravna pre nego što krenete u inostranstvo. Pored toga, neke države poput Severne Makedonije i Albanije, zahtevaju i zeleni karton pri ulasku u zemlju.

Foto:Nova.rs

Ukoliko ste sa decom, treba obratiti pažnju da imaju validne pasoše, jer u neke države u koje možemo da uđemo samo sa ličnom kartom, za decu je ipak potreban važeći pasoš. Neke države i dalje imaju na snazi pravila ulaska uvedena tokom pandemije, pa proverite da li će vam biti potreban negativan PCR test ili zeleni sertifikat.

Upoznajte se sa pravilima

Istražite zakon o bezbednosti saobraćaja države u koju putujete, jer nemaju svi ista pravila. U mnogim državama ne postoji tolerancija na alkohol, čak ni na najmanje količine, a i obavezna oprema je drugačija, pa nemojte da se začudite ukoliko vas saobraćajna policija pita gde vam je aparat za gašenje požara.

Poštujte ograničenje brzine, jer bi na izlazu iz zemlje mogla da vas sačeka kazna za prekoračenje maksimalne brzine, i fotografija vašeg automobila sa kamere koju niste ni primetili.

Ne ignorišite umor

Prvi znaci umora za volanom su znak da treba da napravite pauzu, koji ne treba da ignorišete. Ukoliko je moguće, smenjujte se sa suvozačem u vožnji, i redovno odmarajte. Najviše udesa izazvanih umorom se dešava između 2 i 6 ujutru, ali postoji povećan rizik i tokom popodneva, kada naš biološki sat registruje prirodan pad u budnosti.

Foto:Shutterstock

Izbegavajte teške obroke, jer oni mogu da uvećaju simptome umora, a na alkohol i ne pomišljajte. Savet je da izbegnete iskušenje da nastavite još nekoliko desetina ili stotina kilometara, kada ste za volanom bez pauze već satima.

Budžet za putarine

Ukoliko putujete u Grčku, Hrvatsku, Tursku ili Bugarsku, veći deo distance je pokriven auto-putevima. Ako plaćate gotovinom, spremite sitne apoene koji će vam olakšati da brže prođete naplatne rampe.

Foto: Tamara Marković/Nova.rs

Sve države imaju i sistem elektronske naplate putarine, pa se na prvoj benzinskoj pumpi nakon granice možete raspitati o načinu funkcionisanja. Neke države funkcionišu i sa sistemom vinjeta, pa se dobro raspitajte koje varijante postoje, jer ćete na taj način možda uštedeti nešto novca.

Gužve na granicama

Višesatna čekanja na granicama su čest slučaj tokom leta, ali i za to postoji rešenje. Na internetu možete pronaći snimak uživo sa graničnih prelaza i na taj način odabrati alternativu gde ćete manje čekati.

Granični prelaz Horgoš Foto:TANJUG/ ADRIASOUND/ SINISA KOPUNOVIC/

Brojne aplikacije za navigaciju imaju i prikaz saobraćaja uživo, pa na taj način takođe možete videti gde je najveća gužva. Alternativni granični prelaz može biti i nekoliko desetina kilometara udaljen, ali svakako se isplati ukoliko želite brže da stignete na vašu destinaciju.

Obezbedite dolazak bez stresa

Čak i ukoliko je vaše putovanje prošlo bez ikakvih problema, ukupan utisak može biti neprijatan ako na vašoj destinaciji ne možete da pronađete parking mesto. Slobodna mesta se na popularnim turističkim destinacijama popune vrlo brzo, pa prilikom planiranja vašeg putovanja nemojte zaboraviti i ovu situaciju.

Ukoliko ste u mogućnosti, rezervišete smeštaj unapred. Ako idete u određeni hotel ili rizort, proverite da li za goste postoji parking, kao i to da li se naplaćuje.

Bonus video: Za sve one koji se spremaju da krenu na put automobilom

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar