FOTO: Shutterstock

Ukoliko ste rešili da na odmor povezete i vašeg ljubimca, donosimo nekoliko saveta koje će i vašem psu ili maci olakšati putovanje automobilom tokom vrelih, letnjih dana.

Temperature već dostižu 40 stepeni, a izgleda da će se i narednih dana zadržati velike vrućine. Mnogi stručnjaci savetuju da tokom leta nikako ne dovodite svoje ljubimce u rizik, tako što ćete ih ostaviti bez hladovine, vode ili ventilacije.

Mnoge životinje su osetljivije na visoke temperature od ljudi, pa treba obratiti dodatnu pažnju prilikom njihovog transporta. Niko ne želi da vidi životinju koja pati od vrućine i teško diše. Zato, kada se dogode toplotni talasi, treba da budemo sigurni da će naši ljubimci ostati rashlađeni. Ovo nije samo dobra ideja, već i zakon u brojnim zemljama. Kod nas, Zakon o dobrobiti životinja za maltretman ljubimaca propisuje kazne u iznosu od 5.000 do 50.000 dinara za fizička lica, odnosno od 100.000 do 1.000.000 dinara za pravna lica. U ovom slučaju, empatija bi trebalo da bude veći razlog da brinemo o dobrobiti svojih životinja nego zakonske sankcije.

Kada govorimo o odlasku na godišnji odmor, saputnik je uglavnom pas. Za mace duže putovanje može da bude vrlo neprijatno, pa vlasnici ovih životinja uglavnom nađu način da svog ljubimca ostave kod komšije, prijatelja, ili u hotelu za životinje. Što se pasa tiče, dosta rasa ima vrlo debelo krzno koje otežava rashlađivanje tokom leta, pa treba obratiti dodatnu pažnju.

1.Ventilacija, voda i pauze

Tokom najtoplijih dana u godini, najbolji savet je da psa ostavite kod kuće. Ipak, ako to niste u mogućnosti, postoje saveti koji bi mogli da ublaže nelagodnost koju vaš ljubimac oseća, pa samim tim da i vama olakša putovanje. Ukoliko morate da vozite psa, ponesite dosta sveže vode, kao i činiju.

FOTO: Shutterstock

Budite sigurni da je vašem psu temperatura uvek prijatna i da uvek ima dovoljno vode. Pauze treba da budu češće i duže, i uvek dajte svom psu da pije vode. Životinje nemaju mogućnost da se znoje na način na koji to radi ljudski organizam.

2. Pazite, toplotni udar nastupa za svega par minuta

Ni u jednom trenutku nemojte pomisliti da pas može da vas sačeka u automobilu, ni na svega par minuta. Psi se rashlađuju dahtajući i znojenjem kroz šape, tako da je svega par minuta u vrućem automobilu dovoljno da vaš ljubimac počne da oseća uznemirujuće siptome toplotnog udara. Ukoliko sumnjate da vaš pas ima toplotni udar tokom putovanja, zaustavite se negde gde je bezbedno i pronađite hladovinu gde će vašem ljubimcu biti prijatnije. Međutim, ako znaci toplotne iscrpljenosti postanu očigledni (prekomerna žeđ, teško dahtanje, ubrzan puls, groznica, povraćanje, vrtoglavica), trebalo bi da odmah odete kod veterinara.

3.Obezbedite ljubimca

Zarad vaše bezbednosti, nemojte dozvoliti da vaš ljubimac slobodno luta kabinom.

Umesto toga, koristite odgovarajući transporter za pse kako biste napravili siguran prostor. Dostupni su i sigurnosni pojasevi za pse, kao i auto sedišta. Čak i najmanje trzanje ili malo jače kočenje može ugroziti život vašeg ljubimca ukoliko nije obezbeđen u automobilu.

Ukoliko se vaš ljubimac dosta linja, dostupne su i prostirke za automobil koje štite sedišta od dlaka, ali i prljavštine i grebanja.

FOTO: Shutterstock

Šta kada vidite životinju zatvorenu u vozilu – Ukoliko vidite psa ili macu u zatvorenom automobilu tokom vrelih dana, odmah reagujte. Na primer, ukoliko ste u prodavnici, tržnom centru, ili benzinskoj pumpi, zabeležite marku automobila, model, boju i registraciju. Zatim se uputite unutra i zatražite da se putem razglasa pozove vlasnik vozila. Ukoliko ovo nije dovoljno da pronađete vlasnika, ili se nalazite na lokaciji gde je to nemoguće, pozovite policiju.

Ukoliko putujete s decom, pročitajte 10 najvažnijih saveta kako da vam put bude uživanje, a ne muka.

Bonus video: Vozili smo se novim auto-putem u Crnoj Gori, pogledajte kako izgleda

Pratite nas i na društvenim mrežama: Facebook Twitter Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar