Nega kose
Nega kose; Foto: Tom Merton / Hoxton / Profimedia

Ako vam se kosa ovih dana više masti nego inače, uprkos tome što ne mrdate iz kuće - to je normalno. Ali, pre nego što se bacite na rešavanje problema specijalnim šamponima i skupim preparatima, saznajte šta frizer kaže na tu temu.

„Povećan nivo stresa i nervoza utiču na sve, pa i na brže mašćenje kose. U ovoj vanrednoj situaciji žlezde pojačano luče, više se i znojimo, više nam se masti kosa. Osim toga, više ležimo u krevetu, s glavom na jastuku i tako širimo to ulje po celoj kosi“, objašnjava frizer Boban Ćirić, a na pitanje šta da radimo da bismo pomogli kosi, odlučno odgovara – ništa.

„Ne treba ništa raditi novo, jednostavno nastaviti s uobičajenom negom kose. Lučenje žlezda funkcioniše na principu negativne povratne sprege, pa ako kosa krene više da se masti, a mi na to reagujemo agresivnijim šamponom, centar u mozgu koji reguliše endokrini sistem dobija informaciju da je teme suvo i dodatno pojačava lučenje. Ako inače nismo imali masnu kosu, to može da poremeti kompletan sistem“, ističe Ćirić.

Pročitajte još:

Njegova preporuka su „normalna nega i smirivanje živaca“, koliko je to moguće. S druge strane, savetuje i da se ovo vreme iskoristi za neke tretmane za koje se inače nema vremena.

„Maske, pakovanja… Ne morate da idete po skupe preparate, ‘bakina kuhinja’ je uvek zahvalna. Svi znamo neke recepte za maske na bazi maslinovog ili nekog drugog ulja, to radi. Takođe, ispiranje kose čajevima – kamilica je dobra za umirivanje temena, a kad već govorimo o mašćenju kose, dobar izbor su i žalfija, nana, kantarion“, kaže Ćirić.

Ne eksperimentišite s bojama

I dok žene u izolaciji najviše guglaju „uvijanje kose peglom“ i opiru se nagonu da same ošišaju šiške, Boban Ćirić kaže da je najveća greška koju ovih dana konstatuje u vezi sa farbanjem kose.

„Molim ih da ne eksperimentišu s bojama bez konsultacije s frizerom, koji će im dati precizne savete. Video sam nekoliko pokušaja i ostao bez komentara. Ukoliko baš moraju da ofarbaju izrastak, neka biraju za nijansu tamniji ton od onog koji inače koriste, jer s tim i ako pogreše, frizer će kasnije moći lakše da popravi“.

Prateći njegove savete izabrali smo nekoliko recepata za preparate koji bi mogli da pomognu kod masne kose, a sve sastojke verovatno već imate u kući.

Šampon s nanom i žalfijom

U pola šolje vrele vode dodajte kašiku žalfije (sveže ili sušene) i dve kašike sveže iseckane nane, a onda i četvrtinu šoljice šampona koji inače koristite. Umešajte da se sve sjedini i ostavite da odstoji najmanje pola sata. Zatim procedite i koristite za redovno pranje kose.

Maska od meda i kokosovog ulja

Med je odličan za zadržavanje vlage u kosi, deluje antibakterijski i jača kosu, a u ovom receptu kombinuje se sa kokosovim uljem, koje se preporučuje za sve tipove kose. Kašiku meda i kašiku kokosovog ulja treba pomešati i zagrejati dok se ne istope i sjedine. Masku naneti na celu kosu, prekriti folijom ili kapom za tuširanje, i ostaviti da stoji 15-20 minuta. Nakon toga je dobro oprati šamponom.

Maska od zelenog čaja i limuna

Pola šoljice zelenog čaja i šoljicu vode prokuvajte i procedite, a kad se malo ohladi, dodajte 10 kapi eteričnog ulja limuna. Mešavinu nanesite na vlasište i kosu pomoću spreja. Treba da stoji oko sat vremena (a možete da ostavite i preko noći), nakon čega kosu treba isprati vodom.