Doručak je najvažniji obrok dana - iako se mnogi ne slažu sa ovim popularnim mišljenjem, činjenica je da je hrana jedan od najboljih načina da se ujutru razbudite i pokrenete. Proverili smo šta je uobičajeni doručak najzdravijih nacija sveta.
Ove godine je jako nezahvalno praviti listu najzdravijih zemalja, jer je čitav svet zahvatila pandemija koja je mnogima ugozila život.
Do 2020, svake godine „Blumberg“ pravi listu najzdravijih nacija. Izdvojili smo pet zemalja koje su se našle u vrhu i pogledali šta je tradicionalni doručak tog naroda.
Ova živopisna zemlja u 2019. godini bila je na vrhu ove prestižne liste. Generalno, Španci za doručak piju kafu i jedu puno hleba. Popularno jelo bilo bi Pan Con Tomate, lagano prepečeni hleb sa belim lukom, maslinovim uljem i rendanim paradajzom. Vole i slatki doručak – churros ili porras, poznate i kao španske krofne.
Zanimljivo je kako su dve zemlje najteže pogođene kovidom samo godinu dana ranije bile najzdravije. Tradicionalni italijanski doručak varira u zavisnosti od grada u Italiji, ali svi su usredsređeni na peciva i kapućino ili espreso.U Napulju obično doručkuju kafu i sfogliatella, slatko pecivo u obliku školjke koje se obično puni. U Rimu, doručak se sastoji od kapućina i kafe sa ciambella, što je njihova verzija krofne. Međutim, u Đenovi jedu slanu fokaču ujutru – naravno sve uz kaficu.
Skyr je popularni islandski proizvod, koja se široko jede za doručak sa granolom, orašastim plodovima ili koštičavim voćem. Može da bude pomešan sa ječmom s prilogom u vidu toplog tosta sa islandskim maslacem. Često ga preliju pavlakom i bobičastim voćem ili sa njime mažu Pönnukökur, tanku palačinku nalik onim običnim.
Skyr je uporediv sa grčkim jogurtom: sadrži proteine, zdrave masti, a često sadrži vrlo malo šećera. Ako zaista želite da započnete dan kao autentični Islanđanin, treba da pijete i ulje iz jetre bakalara, koje sadrži vitamin D za poboljšanje raspoloženja i može pomoći u snižavanju krvnog pritiska.
Tradicionalni japanski doručak uključuje beli pirinač ili pirinčanu kašu na pari, miso supu, natto (fermentisani sojin pasulj), ribu sa žara (obično skuša ili slani losos), japanske kisele krastavce i jaje (ponekad sirovo ili sporo kuvano za mešanje sa pirinčem). Međutim, mnogi Japanci sve više jedu „zapadnjački“ doručak: tost, peciva i pržena jaja.
Birchermüesli – jelo nalik granoli, koje je stvorio švajcarski lekar i pionir sirove hrane Maksimilian Oskar Birher-Brener oko 1900. godine, i danas je popularna hrana za doručak u Švajcarskoj. Napravljen je od ovsenih pahuljica, limunovog soka, kondenzovanog mleka, narendanih jabuka, lešnika ili badema. Tipični švajcarski doručak takođe se može sastojati od peciva, hleba sa maslacem ili džemom i čaja ili kafe.
***
Bonus video:
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare