Hrana
Foto: Martin Mehes / Česká ilustrační fotografie / Profimedia

Naša jetra važan je organ s mnogim bitnim funkcijama. Preporuka je zato da činimo sve što je moguće kako bismo je zaštitili.

Postoje, između ostalog, namirnice koje imaju blagotvoran učinak na jetru. Između ostalog one smanjuju rizik od raznih bolesti i štite je od štetnih toksina. Takođe, postoje i namirnice koje loše utiču na jetru i u njima treba uživati u umerenim količinama. Zadovoljna.hr ukazuje i na jedne i na druge.

NAMIRNICE KOJE JETRA VOLI

Zobena kaša

Hrana s puno vlakana može pomoći jetri da bude u svom najboljem izdanju. Zato ako želite da na najbolji način počnete dan, probajte da jedete zobene pahuljice za doručak. Istraživanja su pokazala da zobena kaša može biti odličan pomoćnik u borbi s prekomernom kilažom i masnoćom na stomaku, a sve to pomaže i da se izbegnu bolesti jetre.

Brokoli

U svoju ishranu dodajte puno povrća ako želite zdravu jetru. Brokoli neka bude važan deo ove strategije. Naime, neka istraživanja sugerišu da je brokoli taj koji jetru može da zaštiti od nealkoholne masne bolesti jetre. Ako vam brokoli kuvan na pari nije omiljen, pronađite druge načine pripreme, ali ga nemojte izbegavati.

Kafa

Ako ne možete da preživite dan bez bar šoljice kafe, onda će vam biti drago da čujete da ona može da bude korisna za vašu jetru. Studije su pokazale da kafa može da zaštiti jetru od oštećenja koja nastaju zbog previše alkohola ili nezdrave hrane. Naravno, nemojte preterivati.

Zeleni čaj

Zeleni čaj prepun je antioksidansa naziva katehini. Katehin je antioksidans koji čisti organizam, a istraživanja sugerišu da može pomoći u zaštiti jetre od ozbiljnih bolesti. Naravno, najviše katehina dobićete ako sami kuvate čaj i pijete ga dok je topao.

Voda

Jedna od najboljih stvari koju možete učiniti za svoju jetru je održavanje zdrave telesne težine, a u tome pomaže ispijanje dovoljnih količina vode. Voda neka bude primarna tečnost koju konzumirate tokom dana i pijte dovoljne količine.

Bademi

Orašasti plodovi, posebno bademi, odličan su izvor vitamina E, za koji istraživanja sugerišu da pomaže u zaštiti od masne bolesti jetre. Bademi su dobri i za srce. Možete ih jesti samostalno, kao na primer popodnevni zalogaj, a možete ih dodati i u salatu. U svakom slučaju, ni s bademima nemojte preterivati.

Spanać

Lisnato povrće bogato je snažnim antioksidansom pod nazivom glutation koji može da pomogne u ispravnom funkcionisanju jetre. Dobra stvar je da je spanać namirnica jednostavna za pripremu. Može biti izvrstan kao salata, ali i skuhan i začinjen maslinovim uljem i belim lukom.

Borovnice

Borovnice su bogate hranljivim sastojcima koji se nazivaju polifenoli i mogu pomoći u zaštiti od bezalkoholne masne bolesti jetre koja često ide u paru s gojaznošću i visokim holesterolom. Ako vam borovnice nisu omiljena namirnica, druga hrana bogata polifenolima uključuje tamnu čokoladu, masline i šljive.

Bilje i začini

Ako želite istovremeno zaštititi jetru i srce, koristite origano, ruzmarin… Oni su izvor zdravih polifenola, a dodatna pogodnost im je ta da ćete zbog njih koristiti manje soli u receptima. Cimet, kari u prahu i kim takođe su dobri.

NAMIRNICE KOD KOJIH JE BITNA UMERENOST

Masna hrana

Masna hrana nije dobra za zdravlje jetre. Ako jedete previše hrane zasićene masnoćama, to jetri može otežati da radi svoj posao. Vremenom može doći do upale koja može prouzrokovati ožiljke na jetri koji su poznati kao ciroza. Zato je važna umerenost.

Šećer

Očekivano, na spisku namirnica koje nisu najbolje za jetru je šećer. Previše slatkih namirnica može da ostavi trag na jetri. To je zato što je deo njenog posla da šećere pretvara u masnoće. Ako preterate sa šećerima, vaša jetra može da stvara previše masti koja će na kraju završiti gde joj nije mesto. Dugoročno biste mogli da završite sa stanjem kao što je masna bolest jetre. Zato joj učinite uslugu i sa slatkišima budite umereni.

Pročitajte još:

Alkohol

Opštepoznata informacija je da previše alkohola šteti jetri. Vremenom može doći i do ciroze. Zato pokušajte ograničiti unos alkohola. Ako volite, na primer, da popijete malo vina posle ručka, zaustavite se na jednoj čaši.

Pakovana brza hrana

Nemojte baš svaki put da se odazovete na poziv automata s grickalicama. Ponekad, umesto toga, posegnite za zdravim međuobrokom. Potrudite se da na posao što češće nosite zalihu zdravih grickalica. Naravno, to ne znači da baš svaki put morate da bežite od slatkog zalogaja. Bitan je balans.

So

Ne morate da izbacite so iz ishrane. Samo je dobro da pripazite da budete umereni s konzumacijom jer postoje istraživanja koja sugerišu da previše soli može da ima negativan uticaj i na jetru. Ako jedete previše soli, između ostalog, vaše telo može da zadržava višak vode.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar