Foto: Rights Managed / Mary Evans Picture Librar / Profimedia

Ljudi koji su odrastali 70-ih i 80-ih godina prošlog veka se sigurno sećaju mnogih epizoda i dogodovština Freda i Barnija, a zahvaljujući nekim kasnijim reprizama i sinhronizacijama, verujemo da je to slučaj i sa mnogim mlađim generacijama. Kako vreme leti dokazuje i činjenica da je nedavno je obeleženo 60 godina od premijere serije i tim povodom vam donosimo priču o njenim počecima i uticajima koji se vide u mnogim današnjim serijama.

PROČITAJTE JOŠ

Emitovanje prve epizode „Porodice Kremenko“ desilo se na kanalu ABC 30. septembra 1960. godine u 20.30 sati, što je tada bio termin nakon što mnoga deca odlaze na spavanje.

Ideja koju su imali tvorci Vilijam Hana i Džozef Barbera, tada poznati samo kao tvorci Toma i Džerija, bila je usmerena ka pravljenju crtanog sadržaja za odraslu publiku.

Smatrali su da postoji dovoljno sadržaja za decu i da treba da pokušaju da privuku i starije gledaoce nekim malo ozbiljnijim temama. Kremenkovi su inače inspirisani igranom serijom „The Honeymooners“, na čiji koncept sitkoma je dodato još mnogo toga i potom predočeno raznim mrežama kao koncept.

Odmah nakon emitovanja pilot epizode mnogi predstavnici televizijskih mreža bili su oduševljeni i to se ponovilo i sa gledaocima različitih životnih dobi. Suština priče je posleratna atmosfera američke „baby boom“ generacije, ali prenesena u predistorijsko doba.

Mnogi fazoni su usko povezani s tim vremenom i razumljivi samo nekome ko ga je doživeo, ali serija je ponudila i više nego dovoljno univerzalnih situacija i avantura da postane omiljena ne samo na američkom području, već i širom sveta.

To je donelo i mnoga sponzorstva, među kojima su čuvene farmaceutske kompanije sa svojim brendiranim vitaminima, kao i reklame za Winston cigarete, koje su kasnije zabranjene.

Kremenkovi su jako zanimljiva porodica tako da donose mnogo smeha, ali iza svega toga stajale su razne ozbiljne, pa čak i mračne teme. To je prva serija koja je prikazala bračni par kako deli krevet, što u to vreme nije bilo uobičajeno.

Kasnije Barni i Beti Kamenko pričaju o tome kako ne mogu da imaju decu, zatim usvajaju sina, ali uz mnoge stvarne pravne peripetije. Fred Kamenko je ovisan o kocki i teži ka manipulisanju ljudima kako bi ostvario svoje ciljeve, a postoji čak i trenutak kada Barni želi da se ubije i vidimo ga na mestu, sa kamenom oko vrata.

Sve to upućuje na činjenicu da je radnja animiranog filma bila usmerena ka odraslima, ali je tek kasnije dobio i dimenziju popularne serije za decu, jer je opet predstavljao zabavu za celu porodicu, piše „The Guardian“.

Neposredni uticaji videli su se na kasnijim animiranim serijama poput „The Jetsons“ i „Top Cat“, ali pravi uticaji zapažaju se ipak malo kasnije. Ovde se pre svega misli na Simpsonove, koji verovatno ne bi postojali bez Kremenkovih, pa samim time ni još novije animirane serije kao što su „Family Guy“, „American Dad“ i „Bob’s Burgers“.

PROČITAJTE JOŠ

To je dovelo do pokretanja kanala Adult Swim 2001. godine, sa sve više žanrovski raznolikih animiranih sadržaja za odrasle. Među njima su „South Park“, kasnije „Rick & Morty“, „Archer i Bojack Horseman“.

Mnogi od tih koncepata ranije ne bi mogli da prođu, dok je danas linija između animiranog programa za decu i odrasle malo tanja. To znači da programi za decu imaju podtekst za odrasle, ali i da postoji onaj sadržaj koji deca ne mogu da razumeju, pa i nije preporučljiv za njih.

Teme su ozbiljne, humor je uvek tu, ali evoluira kroz svakodnevna dešavanja širom sveta i potreba modernog života. A sve to verovatno ne bi ni postojalo da nije bilo Kremenkovih.

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar