Ela Ficdžerald Foto: HORST OSSINGER / AFP / Profimedia

Prodala je preko 40 miliona albuma.

Najpopularnija američka džez pevačica Ela Ficdžerald nazivana je „kraljicom džeza“ i „prvom damom pesme“, a prodala je preko 40 miliona albuma.

PROČITAJTE JOŠ:

Ona je 1958. godine postala prva Afroamerikanka koja je osvojila Gremija, a tokom karijere ih je dobila ukupno 14.

Ela je rođena 25. aprila 1917. godine u Njuport Njuzu, u Virdžiniji, a ubrzo se sa majkom preselila u Jonkers. Živeli su prilično teško, budući da je Elina majka radila u praonici veša, a njen partner radio je fizičke poslove. Nakon što joj se rodila sestra, i Ela je morala da počne da radi kako bi porodica više zarađivala.

Ela Ficdžerald Foto: Cinetext / Allstars / Profimedia

Majka joj je preminula 1931. godine, iEla se seli kod tetke. Kako je počela da izostaje iz škole, jedno vreme je živela i u popravnom domu, a 1934. godine završila je sama na ulici.

Još kao mala maštala je da postane plesačica, te se prijavila na amatersko takmičenje na kom je i pobedila, oduševivši publiku izvođenjem pesama „Judy“ i „The object of my attention“. Ubrzo je upoznala bubnjara i frontmena Čik Veba i pridružila se njegovom bendu kao pevačica.

Svoju prvu pesmu sa njima „Love and Kisses“ snimila je 1935. godine, a tri godine kasnije izdaje pesmu „A-Tisket, A-Tasket“ koja postaje prva na gotovo svim muzičkim listama.

Frenk Sinatra i Ela Ficdžerald Foto: The Hollywood Archive / Hollywood Archive / Profimedia

Nakon Vebove smrti 1939. godine, ona postaje vođa benda koji je promenio ime u „Ella Fitzgerald and Her Famous Orchestra“.

Godine  1946. upoznaje Normana Granza, budućeg osnivača „Verve Recordsa“ i počela da radi sa njim. On je bio poznat po svojim stavovima o građanskim pravima i odbijao je da prihvati bilo kakvu vrstu diskriminacije u hotelima, klubovima i restoranima čak i kada su putovali po samom jugu Amerike.

Osim njega, Ficdžeraldovoj je pomagala i čuvena glumica Merilin Monro koja je zahtevala da baš Ela nastupa u klubu „Macambo“ koji ranije nije hteo da je angažuje zbog boje kože.

Ela Ficdžerald Foto: Hansgert Lambers / akg-images / Profimedia

Prvom nastupu Ficdžeraldove u „Mokambu“ prisustvovali su, kako je tada beležila štampa, oduševljeni Frenk Sinatra ili Džudi Garland, a u recenziji „Dejli varajetija“ je, između ostalog, stajalo:

„Ne postoji lepše iskustvo od slušanja Ele kako peva ‘I Cant’ t Give You Anything but Love’ i ‘Tisket-A-Tasket’“.

Ubrzo je sve očarala svojim moćnim vokalom i tokom pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka zarađuje titulu „prve dame pesme“. Ela je odlično imitirala i muzičke instrumente svojim glasom, a nastupala je  i u komediji vesternu „Ride ‘Em Cowboy“ sa Badom Abotom i Luom Kostelom.

Ela Ficdžerald Foto: Franz Hubmann / AFP / Profimedia

Prvog Gremija osvojila je 1958. godine za najbolje solo džez izvođenje i za najbolji ženski vokal.

Osim po velikom talentu, Ela Ficdžerald bila je poznata i po svom humanitarnom radu. Posebno se zalagala za prava dece i odvajala je deo svojih prihoda za humanitarne organizacije koje su pomagale  siromašnoj deci.

Humanitarnu organizaciju „Ela Ficdžerald“ osnovala je 1993. godine, a rad ove organizacije bio je usmeren za pomoć deci u rizični životnim uslovima.

Svoju poslednju muzičku ploču izdala je 1989. godine, a poslednji javni nastup imala je 1991. godine u Njujorku. „Lejdi Ela“, kako su je zvali, preminula je od posledica dijabetesa 15. juna 1996. godine u 80. godini života u svojoj kući na Beverli Hilsu.

Ela Ficdžerald Foto: Franz Hubmann / AFP / Profimedia

Sarađivala je, između ostalih, sa Frenkom Sinatrom, Luisom Armstrongom i Kauntom Besijem. Snimila je preko 200 albuma i 2000 pesama tokom karijere koja je trajala 59 godina. Dobila je Nacionalnu medalju umetnosti od Ronalda Regana i Predsedničku medalju slobode od Džordža H.V. Buša.

Na devedesetu godišnjicu od njenog rođenja, Američki poštanska služba odala joj je počast izdavši poštansku marku sa njenim likom. Iste godine izdat je počasni album pod nazivom „We All Love Ella: Celebratingthe First Lady of Song“ na kojem su brojni umetnici i umetnice poput KvinLatife, Gledis Najt i Ete Džejms izvele neke od njenih najpopularnijih pesama.

BONUS VIDEO: Otvoren Nišvil džez festival

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar