Željko Mitrović i njegova vila Foto:Goran Srdanov/Nova.rs/Antonio Ahel/ATAImages

Radovi na vili Željka Mitrovića na Dedinju privode se kraju, a za ovo zdanje čelnik "Pinka" dao je 4,5 miliona evra 2019. godine.

Željko Mitrović je za zdanje na Dedinju dao 4,5 miliona evra, a pre prodaje vezivalo se za ime Stanka Subotića Caneta, kontroverznog biznismena koji je pre nekoliko godina nezakonito oslobođen optužbi za šverc cigareta tokom devedesetih.

PROČITAJTE JOŠ

Tačno pet godina je prošlo otkako je glavno zaštitno lice i vlasnik „Pink“ televizije pazario kuću koja je u tom trenutku postigla rekord kao najskuplje prodata nekretnina.

Hram „svetog Žeksa“ i sirotinja koja posmatra

U pitanju je gigantska građevina, vidljiva sa svih krajeva Topčiderske zvezde, a podignuta je na mestu stare predratne vile, koja je ranije bila u Subotićevom vlasništvu. Kako možete videti na novim fotografijama, radovi su prilično uznapredovali, a ovo gigantsko zdanje mnoge podseća pre na skupštinu ili neku sličnu građevinu, nego na porodičnu kuću.

U Užičkoj ulici, u kojoj se nalazi vila Željka Mitrovića, nalaze se i kuće Miroslava Miškovića i njegove kćerke Ivane Mišković Karić, dok Karići, porodica Ivaninog muža, poseduju više velelepnih zdanja na Dedinju. Portal Direktno.rs objavio je te 2019. godine da je Mitrović nakon kupovine nekretnine, vodeći se principom Gorana Vesića, porušio predratnu vilu i posekao gomilu platana, posađenih davne 1929. godine.

Vila Željka Mitrovića Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Vila jedne od udarnih medijskih pesnica aktuelnog režima povod je i za njegovo hvalisanje po društvenim mrežama. Tako je pre godinu dana objavio snimak ovog zdanja, uz komentar koji nije naišao na mnogo pozitivnih reakcija.

– Opet na Tviteru pišu da sam umro! To je razlog zašto žurim da iz carstva nebeskog završim ovaj „Hram svetog Žeksa“; da imaju tviteraši gde da mi „zapale sveću“ – napisao je tada Mitrović na nekadašnjem Tviteru.

Vila Željka Mitrovića Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

Reakcije na ovaj video snimak su se nizale, a među njima se izdvojila ona književnice Jelene Lengold.

– Jeste videli, sirotinjo, kakvu kućicu sebi gradi Žeka na Dedinju – napisala je ona na „Iksu“ (tadašnjem Tviteru).

I možda bi ovo hvalisanje prošlo iole neprimećeno da se cela priča o kupovini nije pretvorila u još jednu epizodu serijala „šta sve možete u Srbiji kad ste dobri sa vlašću“…

Kako je Željko Mitrović dobio dozvolu za vilu na Dedinju?

Željko Mitrović je dozvolu za izgradnju vile na Dedinju dobio uz „pomoć“ Sekretarijata za urbanizam i građevinske poslove.

Kako je pisao BIRN 2023. godine, odnosno u dokumentu koji su njihovi novinari dobili, navodi se da se parcela nalazi u prethodno zaštićenoj prostorno-kulturnoj celini „Senjak, Topčidersko brdo, Dedinje“, te da bi za sve građevinske intervencije na parceli potencijalni investitor trebalo da obezbedi uslove i saglasnost nadležnog organa za zaštitu kulturnih dobara – u ovom slučaju Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda.

Vila Željka Mitrovića Foto:Goran Srdanov/Nova.rs

U dokumentima izdatim Željku Mitroviću ovog zahteva nema, iako je u vreme kada je Mitrović dobio lokacijske uslove i građevinsku dozvolu, ova parcela takođe bila u zoni prethodne zaštite.

Željko Mitrović je za BIRN tada rekao da je objekat na Dedinju građen u skladu sa svim zahtevima koji su mu postavljeni, ali da jeste znao unapred da plac na kom je tada samo planirao gradnju ubrzo više neće uživati zaštitu Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

PROČITAJTE JOŠ

Da ovo nije jedina problematika u vezi sa ovom kupovinom Željka Mitrovića, pokazuju i podaci o dozvoljenoj kvadraturi. Naime, Gradski sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove – odnosno gradska sekretarka Bojana Radaković (Milićević) – je BIRN-u, kao potencijalnom investitoru, dao informaciju na osnovu koje se pokazuje da je na parceli Željka Mitrovića na Dedinju moguće izgraditi objekat od (najviše) 2.047 kvadrata – podzemnih i nadzemnih prostorija, što je u skladu sa važećim regulacionim planom za taj deo grada.

Željko Mitrović, međutim, na istoj parceli može da izgradi više od 6.000 kvadrata, od toga 2.047 nadzemno – sve u skladu sa lokacijskim uslovima i građevinskom dozvolom koje mu je izdao onaj isti Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove.

Iako pravila očigledno ne važe za one koji za vernost vladajućim strukturama bivaju nagrađeni dodatnim privilegijama, čini se da Mitrović nema problem sa zaobilaženjem zakona. I ne samo to, njegove reči često odušu hvalisanjem, a neki bi rekli i bahatošću.

U pauzi izgradnje vile – letovanja na Azurnoj obali…

Tako smo nedavno imali priliku da saznamo koliko novca Željko Mitrović daje za letovanje, a tu se našla i ne tako suptilna uvreda koju je napisala njegova supruga Milica Mitrović.

Naime, njih dvoje su nedavno otišli na odmor na Azurnu obalu, a Milica je objavila snimak na kom se vidi kako njen muž leži na plaži dok ga žena iz Kine masira poznatim tretmanom – gaženjem nogama.

I sve bi bilo u redu da bračni par Mitrović u ovome nije video još jedan povod da se javno pohvali svojim bogatstvom.

– Ovaj moj ludi muž je potpuno odlepio. Plati četiri soma evra dnevno hotel u Francuskoj (EU), plati još tri soma dnevno troškove na plaži u Francuskoj (EU), i sve to da bi ga na kraju izgazila ko vola obična Kineskinja – napisala je Milica Mitrović u opisu snimka.

Osim što je ponosno istakla koliko su novca za šta izdvojili, mnogi su se zapitali i šta treba da znači „obična Kineskinja“ (pridev koji je Milica kasnije uklonila).

Ranije je i Željko na svom profilu napisao da je „razočaran“ letovanjem u odnosu na prošlu godinu, aludirajući na to što ove godine na stolovima đuskaju „samo neke brke“.

Mitrovićeva naredna letovanja verovatno će biti ugodnija, a do tada – i u Beogradu će imati velelepni prostor za uživanje.

Podsetimo se i one rečenice Željka Mitrovića napisane u decembru 2021. godine, kada je odgovorio jednom korisniku „Iksa“ koji ga je nazvao „ratnim profiterom“.

– Naravno da sam profiter koji profit gradi na vašoj retardiranost, da niste glupi ko ku*ac ja nikada ne bih beležio rekordne profite!

I zgrada TV Pink dograđena

Zgrada RTV „Pinka“ nalazi se u ulici Neznanog junaka, a takođe je imala „problematične“ početke. Dizajnom „odskače“ od okruženja, a početkom dvehiljaditih godina uočen je višak od približno od čak 1875 kvadrata.

– Pošto nismo mogli da dobijemo dozvolu koja bi podrazumevala broj kvadrata koji bi zadovoljavao sve naše potrebe, mi smo se odlučili na jedno prekoračenje, prekoračenje samo pod zemljom, nadajući se da to nikom neće preterano smetati – objašnjavao je tada Mitrović.

– Na osnovu tog prekršaja, bili smo prinuđeni da platimo porez na ekstraprofit dva i po miliona maraka.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Odmah po otvaranju 2001. godine javljali su se predstavnici građana koji su tražili rušenje bespravno podignute zgrade, ali je mogućnost rušenja stavljena ad acta izjavom da je plaćen em porez na ekstraprofit, em je otkupljen deo spornog zemljišta tako da „ne možete i naplaćivati i rušiti“.

Nadležni u Pinku tada su tvrdili da su pre samog početka gradnje imali sve potrebne dozvole, a da su potom funkcionisali sa privremenom urbanističkom dozvolom. Još 28. jula 1998. inspekcija je dala nalog za obustavu radova, a 24. avgusta iste godine izdato je i rešenje o rušenju objekta. Nakon toga, prijava je povučena, a izgradnja nastavljena.

Poslednji put inspekcija je došla 9. aprila 2001, a tada je za neko „racionalno“ rušenje bilo kasno.

BONUS VIDEO: Protest ispred TV Pink zbog povređene devojčice

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare