Foto:Instagram/buducnostsrbijeav

Da u Srbiji zakon nije isti za sve, i da su pojedini građani, uglavnom oni bliski vlasti, "jednakiji" u odnosu na druge, dokazala je i nedavna poseta svetski poznatog dizajnera Filipa Plejna Beogradu. Dok je Srbija "pod ključem" u cilju suzbijanja pandemije koronavirusa, za nemačkog dizajnera koji joj dođe u posetu, to očigledno ne važi. Naime, Plejn je tokom boravka u Beogradu posetio i restoran "Salon 1905", koji se nalazi u zgradi Beogradske zadruge u Savamali, uprkos jasnim merama zabrane Kriznog štaba. Rad ovog restorana povezuje se sa vrhovima vlasti, ali i sa bratom predsednika Srbije, Andrejem Vučićem.

Krajem marta ove godine, tačnije, 22. marta 2021. godine, Filip Plejn, poznati svetski modni dizajner, sastao se u Beogradu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Plejn je na svom Instagram profilu tada podelio fotografiju sa Vučićem, a u opisu je istakao da je uzbuđen što počinje da posluje u Srbiji.

Tokom tog dana, Plejn je nekoliko puta objavio niz fotografija na Instagramu, prikazujući svojim pratiocima da se nalazi u restoranu „Salon 1905“ u Savamali, koji je u tom trenutku bio otvoren, uprkos jasnim merama propisanim od strane Kriznog štaba, koji navode da ugostiteljski objekti imaju zabranu rada radi suzbijanja pandemije koronavirusa.

Zanimljiva je pak činjenica da na sajtu „www.salon1905.rs“ mogu da se nađu prelepe fotografije, jelovnik sa cenama i formular za rezervacije, ali ne i imena vlasnika restorana.

Prema nekim napisima, navodno, iza „restorana s jedinstvenom koncepcijom“ nalaze se izvesni Nikola Narančić i Pavle Farčić. Taj dvojac je 2014. u Zemunu otvorio „Salon 5“ s vrlo sličnim enterijerom. No, njihov poslovni uspeh sporan je utoliko što se ne zna kako su i pod kojim uslovima dobili dozvolu da otvore restoran u legatu koji je, kako se ranije pisalo u medijima, pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Nije poznato ni ko im je taj prostor dao u zakup, Grad Beograd ili kompanija „Belgrade Waterfront“.

PROČITAJTE JOŠ

Sto metara desno od „Salona 1905“, nalazi se Hercegovačka ulica, koju su svojevremeno ljudi pod fantomkama, a, podjednako udaljena, s leve strane nalazi se „Savanova“, takođe luksuzan restoran, koji je privremenu dozvolu dobio kao „promotivni štand“. Vlasnika „Savanove“, Branislava Đurđevića, mediji predstavljaju kao „najboljeg prijatelja Andreja Vučića“.

Kako je „BIRN“ ranije pisao, zključkom od 9. novembra 2016. godine, Vlada Srbije odlučila je da zgradu Geozavoda u Savamali, gde se nalazi restoran, ustupi na korišćenje bez naknade „radi obavljanja delatnosti promocije projekta Beograd na vodi“, kao i „u druge svrhe potrebne za poslovanje društva“.

U dokumentu koji je „BIRN“ dobio od Direkcije za imovinu Republike Srbije na osnovu Zakona o pristupu informacijama od javnog značaja, nema obrazloženja odluke po kojoj se više od 6.000 kvadrata javne svojine daje bez naknade jednom privatnom preduzeću, u kojem Republika Srbija nema upravljačka prava, jer je ono u većinskom vlasništvu firme iz Ujedinjenih arapskih emirata „Eagle Hils“ preko preduzeća „Belgrade Waterfront Capital Investment LLC”.

Poreska uprava proveravala rad kafane u Geozavodu

Poreska uprava prosledila je Sektoru kontrole na proveru informacije o mogućim nezakonitostima u poslovanju restorana Salon 1905 koji radi u zgradi Beogradske zadruge u Savamali, pisao je „BIRN“ početkom 2017. godine.

BIRN je godinu dana ranije, tačnije 2016. godine objavio tri teksta sa nalazima istraživanja o uslovima pod kojima arapsko-srpsko preduzeće „Beograd na vodi” koristi zgradu Beogradske zadruge, poznate i kao zgrada Geozavoda, koja je u javnoj svojini Republike Srbije.

Utvrdili su, između ostalog, da u toj zgradi radi restoran Salon 1905, uprkos tada važećem Ugovoru o zakupu između Direkcije za imovinu i „Beograda na vodi”, i Zakonu o javnoj svojini koji zabranjuju da zakupac zakupljeni prostor i njegove delove, daje u podzakup trećem licu.

Da bi utvrdili da je u pomenutom spomeniku kulture restoran zaista otvoren, novinari BIRN-a su tada posetili Salon 1905, koji se nalazi u zgradi Beogradske zadruge u Karađorđevoj 48. Za pruženu uslugu izdat im je fiskalni račun, iz kojeg se moglo videti da fiskalna kasa nije registrovana na adresi na kojoj se nalazi restoran. Naime, fiskalni račun se vodio na preduzeće „o5 CO” doo, sa adresom Avijatičarski trg 5, Zemun. Više o tome možete čitati na sajtu „BIRN-a“. 

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare