Foto:EPA-EFE/Noushad Thekkayil/Shutterstock/Screenshot

Svetsko prvenstvo svečano je počelo 1930. godine, ali je FIFA tek 60 godina kasnije počela da usvaja pesme koje će postati zvanične himne globalnog fudbalskog turnira koji se održava svake četiri godine.

U jeku svih kontroverzi koje prate ovogodišnji Mundijal koji počinje sutra u Kataru, velika polemika povela se i oko muzičara koji će nastupati u okviru ceremonije. Nekoliko svetskih zvezda su odustale od nastupa na prvenstvu zbog kršenja ljudskih prava u ovoj zemlji, ali su druge potvrdile svoj dolazak.

PROČITAJTE JOŠ

Tako ćemo imati prilike da čujemo Dejvida Getu, Robija Vilijamsa, Malumu, Niki Minadž i druge, ali svoj talenat sa tamošnjom publikom neće podeliti Šakira ili Rod Stjuart (koji je odbio ponudu od više od milion dolara za nastup).

Bez obzira na to, svako Svetsko prvenstvo obeleži zvanična himna, odnosno numera koja za cilj ima da pokaže zajedništvo i ljubav prema fudbalu. Tokom prethodnih decenija neke od ovih pesama su, uz sav uloženi trud prošle prilično nezapaženo, dok se druge i danas pevuše.

SAD, 1994.

Svetsko prvenstvo 1994. održano je u Sjedinjenim Državama s pesmom „Gloryland“ kao zvaničnom himnom te godine. Soulful numeru, koju pokreće saksofon, izveli su rok, R&B i soul muzičar Deril Hol i vokalno-instrumentalni ansambl „Sounds of Blackness“. Danas ima preko 1,4 miliona pregleda na Jutjubu.

Francuska, 1998.

Riki Martin, latino zvezda u usponu u tom trenutku, dobio je šansu života kada je FIFA od njega zatražila da snimi zvaničnu numeru za Mundijal.

Pesma „The Cup of Life“ („La Copa de la Vida“) zavladala je top listama širom sveta, a njena pozitivna poruka poslužila je kao dodatna motivacija igračima, ali i publici koja je verovala u svoje timove.

Nemačka, 2006.

„The Time of Our Lives“ je bio nešto drugačiji izbor za pesmu Svetskog prvenstva. Izveli su je operski duo Il Divo sa američkom pevačicom Toni Brakston.

Južnoafrička Republika, 2010.

Jedna od najpoznatijih pesama sa prvenstava svakako je „Wavin’ Flag“ koju je izvei somalijsko-kanadski muzičar K’naan. Iako ovo nije bila zvanična, već promotivna himna Mundijala (u okviru sponzorstva sa Koka kolom), publika je odlično reagovala na nju, te je mogla da se čuje u gotovo svakom ćošku sveta te 2010. godine.

Brazil, 2014.

„We Are One (Ole Ola)“, u izvođenju Pitbiula i Dženifer Lopez obeležila je prvenstvo u Brazilu 2014. godine. Iako u startu nije primljena sa oduševljenjem, vremenom ju je publika zavolela.

Južnoafrička Republika, 2010.

Definitivno najpoznatija i do danas najuspešnija pesma Mundijala je „Waka Waka (This Time for Africa)“ koju je ozvela kolumbijska senzacija Šakira. Snimljena u dve verzije – na engleskom i španskom, ova pevljiva i zarazna pesma osvojila je ceo svet. Iako ju je napisala Šakira u saradnji sa Džonom Hilom, pesma se u velikoj meri oslonila i na numeru „Zamina mina (Zangaléwa)“ koju u originalu izvodi „Golden Sounds“, grupa iz Kameruna.

Pesma je na top listama širom sveta zauzela prvo mesto, ili je bila barem u prvih pet. Šakiri je donela dodatnu popularnost i postala je njen četvrti najprodavaniji singl (odmah nakon čuvenih hitova „Hips Don’t Lie“, „Whenever, Wherever“ i „La Tortura“).

U ovom trenutku ima 3,2 milijarde pregleda na Jutjubu.

BONUS VIDEO: Brat Moi najavljuje Svetsko prvenstvo na Nova.rs

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar