Štrajk u Holivudu Foto:REUTERS/Mike Blake/Tanjug/Vianney Le Caer/Invision/AP/REUTERS/Brendan Mcdermid

Holivudska filmska industrija nalazi se u krizi u kakvoj nije bila decenijama. Sve je počelo u maju, a kraj ove drame se još uvek ne nazire.

Ovakva situacija dugo se nije dogodila, a njene posledice će se tek osetiti.

Gašenje filmske industrije u Holivudu, inače jedne od najrazvijenijih i najprofitabilnijih u svetu, usledilo je nakon svađe oko plata i uticaja veštačke inteligencije na filmske studije i striming platforme.

Štrajk holivudskih pisaca počeo je 2. maja. Vremenom su im se pridružili i glumci.

Oko 160.000 glumaca se tokom ovog leta pridružilo štrajku scenarista i time su zaustavili većinu američkih filmskih i TV produkcija

PROČITAJTE JOŠ:

Udruženje filmskih glumaca (SAG) traži od striming servisa pravedniju raspodelu profita i bolje uslove rada, ali nisu uspeli da postignu dogovor sa Alijansom filmskih i televizijskih producenata (AMPTP), koja predstavlja studije poput Diznija, Netfliksa, Amazona i Epla, kako je preneo BBC.

Oni zahtevaju i bolju zaštitu glumaca od digitalnih replika, zbog čega traže garancije da se veštačka inteligencija i kompjuterski generisana lica i glasovi neće koristiti kao zamena za glumce.

Glumci i pisci su ranije zarađivali novac od repriza na televizijskim mrežama. Dobijali bi ček poštom svaki put kada bi se film ili emisija na kojoj su radili ponovo emitovali i to je omogućilo glumcima da prežive između projekata u poslu, koji je oduvek bio posao gozbe ili gladi.

Usluge striminga su nadmašile Holivud, a sada glumci i pisci dobijaju malo ili ništa kada neko gleda njihov film ili seriju na striming servisu, koji takođe plaća manje od mrežne televizije.

Dok traje štrajk, koji je trenutno aktuelan i više od 100 dana, glumci ne mogu da se pojavljuju u filmovima, niti da promovišu filmove koje su već snimili.

Tako su, na primer, Kilijan Marfi, Met Dejmon i Emili Blant su napustili premijeru „Openhajmera“, novog filma Kristofera Nolana, pošto je proglašen štrajk, a pojedini glumci su štrajk podržali na društvenim mrežama.

Pored njih, koji su otvoreno štrajkovali, pismo sindikata glumaca potpisali su, između ostalih, i Meril Strip, Mark Rafalo, Dženifer Lorens, Kvint Branson, Bob Odenkirk, Sintija Nikson i Džejmi Li Kertis.

Ovo je prvi put da sindikati koji predstavljaju i pisce i glumce štrajkuju u istovremeno od 1960. godine, kada je Ronald Regan, kasnije predsednik SAD, bio predsednik sindikata glumaca.

Posledice ovog štrajka se već sada osećaju, s obzirom na to da je filmska industrija jedna od najrazvijenijih na svetu, a holivudski filmovi su ti koji donose najveću zaradu. Zaustavljena je produkcija svih televizijskih serija i filmova, kao i dosta projekata povezanih sa industrijom zabave, prenosi Glas Amerike.

Štrajk pisaca u Holivudu Foto:EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

Očekuje se da će štrajk uticati na snimanje nastavaka mnogih serija i filmova, poput „Gladijatora“, „Avatara“, planetarno popularne serije „Stranger things“ i mnogih drugih ostvarenja.

To će uticati i na glumce sa naših prostora koji rade u inostranstvu, a ima ih dosta. Jedan od primera je upravo Nikola Đuričko, koji je igrao u gore pomenutoj seriji „Stranger things“. Isto tako, uticaće na zaradu i rad bioskopa, kako u svetu, tako i u Srbiji, s obzirom da će se manje filmova emitovat.

Još jedna od stvari na koje je ovaj štrajk već uticao je, na primer, odlaganje dodele Emi nagrada.

Prvobitno je 75. dodela nagrada bila planirana za 18. septembar, a nominacije su objavljene u julu, samo malo pre nego što su se i glumci pridružili štrajku. Međutim, nakon toga je dodela Emi nagrada odložena za 15. januar, objavile su Televizijska akademija i mreža Foks.

BONUS VIDEO: 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar