U svet glume ušao je slučajno.
Gojko Mitić je srpski glumac, reditelj, kaskader i autor. Rođen je 1940. godine u selu Strojkovce kod Leskovca.
Veliku popularnost stekao je u Nemačkoj, gde je glumio u više od 40 vestern filmova, najčešće u onima o Vinetuu, poglavici Apača.
Jednom prilikom rekao je da je u svet glumce ušao slučajno, a onda mu se život potpuno promenio.
„Moj ulazak u taj svet bio je sasvim slučajan. Prvi put sam se susreo sa kamerom u istorijskom filmu ‘Lancelot’, koji je sniman u Vojvodini. To je bila dobra prilika za nas studente DIF-a da se nešto zaradi. Mene je izabrao reditelj, koji je igrao i glavnu ulogu, za svog dublera. U odgovarajućem kostimu popeli su me na konja, u desnoj ruci dugo koplje, u levoj veliki štit, jedva sam uspeo da držim dizgine konju. Snimamo juriš, ja prvi, a za mnom 250 konjanika. Tada mi je postalo jasno zašto uzima dublera, pad sa konja ne bi bio nimalo prijatan za okovanog viteza jahača“, rekao je on, prenosi „Stil“.
Nakon toga je dobijao manje uloge, a onda je stigao uspeh. Naime, ekipa nemačkog studija DEF videla je njegovu fotografiju kod „Jugoslavija filma“ dok je na našim prostorima snimala snimala jedan film sa indijanskom tematikom.
Mitić im je „zapao za oko“ i odmah je dobio ulogu. Kako je ovo ostvarenje doživelo neverovatan uspeh, Gojko igra u narednih 12 filmova sa istom tematikom, a dobija uloge i u pozorištu i u televizijskim serijama.
Glumac je priznao da je o Indijancima voleo da čita još kao dete.
„Likovi iz mojih filmova nisu proizvod romantike sa logorske vatre, već odbrana svoje životne sredine i svojih istorijskih prva od osvajača. Što sam više saznavao o domorocima američkog kontinenta, sve više sam ih cenio, imao veći respekt prema njima. To je mudar narod koji je ostao ponosan bez obzira na genocid koji je pretrpeo. Živeli su u skladu sa prirodom i uzimali samo koliko im treba, a mi uništavamo životnu okolinu samo ako je profit u pitanju. A jedan indijanski učitelj kaže: ‘Mi Indijanci mislimo da smo deo naše majke zemlje, a beli ljudi misle da je poseduju“, istakao je on.
Obožavaoce je posebno oduševljavao time što je sve svoje scene snimao bez dublera. Kako je rekao, na taj način je želeo u potpunosti da se identifikuje sa likom koji tumači.
„Danas postoje nove tehničke mogućnosti, kompjuteri pomažu i na filmu. Glumci sve mogu, da idu kroz vatru, hodaju po plafonu i sa lakoćom preskaču planine. Ali nije uvek skup film garancija za uspeh“, ispričao je Mitić.
Indijanci su Gojka smatrali svojim herojem.
„To sam osetio u Americi. Dok sam dva puta boravio među Indijancima, posle prikazivanja filmova, prilazili su mi i govorili da me smatraju svojim junakom jer sam se, barem u filmovima, borio za njihova prava. Sakupljao sam godinama i njihove mudrosti, pa sam pre pet godina u Nemačkoj objavio kompakt-disk na kom sam sve te njihove pametne misli čitao. Disk je ‘planuo’ i vrlo je popularan među Nemcima. Ma koliko da je čovek uzbuđen i da ima naporan dan, kada sluša te mudrosti potpuno se opusti. Divan je to narod“, istakao je glumac.
Koliku popularnost je stekao, svedoči i činjenica da se nalazi među 300 ličnosti koje su obeležile istoriju Nemačke, i to uz braću Grim, Baha, Betovena, Ničea, Frojda, Ajnštajna, Marksa, Hegela, Kanta, Šumahera, Klaudiju Šifer i druge.
Osim toga, jedan asteroid je dobio ime po njemu „Gojkomitic“.
U poznim godinama, tačnije 2019. godine, odigrao je ulogu policajca u domaćem ostvarenju „Balkanska međa“.
BONUS VIDEO: Top 5 najboljih glumačkih frajera Jugoslavije
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare