Sandra Silađev
Sandra Silađev; Foto:Jelena Jovanov, Šminka:Svetlana Sremčević; Frizura:Ucha Hair

Kada jednom kročite u neverovatan svet Sadre Silađev postajete njime prosto opčinjeni. Ne, to nije magija niti neka utopija već gorko-slatka pilula koja vas navodi na procenu sopstvenih kvaliteta i mogućnosti ali i duboku analizu društvenih okolnosti kojima je „mali“ čovek svakodnevno izložen. Istina je kao i uvek bolna ali u Sandrinoj interpretaciji dobija neku iskrenu, optimističnu crtu. Taj osećaj vas nagoni da iz korena redefinišete sopstveni odnos prema temi koju, kroz svoje likove, tretira. Sadra Silađev je izvrsna glumica a publiku širom regiona godinama unazad oduševljava kratkim šaljivim ali i društveno angažovanim video klipovima. Poverenje koje je stekla kod publike potvrđuju rasprodate pozorišne sale širom regiona gde nastupa poslednjih mesec dana sa autorskom monodramom „Dejt“. Sadra je pozvana da početkom godine ovaj program izvede i u – Londonu.

Kako je došlo do toga da sa autorskom monodramom „Dejt“ nastupite u glavnom gradu Velike Britanije?

„Kada sam objavila na svojim mrežama najavu za monodramu javili su mi se organizatori iz raznih delova sveta, pa i iz Londona. U pitanju su ljudi sa Balkana koji organizuju pozorišne događaje i dovode glumce. Tako sam dobila poziv da i ja gostujem sa svojom monodramom.“

PROČITAJTE JOŠ

Vaša aktuelna monodrama je izazvala veliko interesovanje u čitavom regionu. Sve vreme, a naročito tokom pandemije, radili ste na sebi kao i komunikaciji sa fanovima putem društvenih mreža. Da li je ovo interesovanje samo rezultat uloženog truda? Meni se čini da jeste.

„Snimala sam klipove oduvek, snimam ih od detinjstva kamerama, pa fotoaparatima, pa telefonima, pa i sa kolegama sa klase tokom studija glume). Počela da ih „kačim“ na internet pre šest godina. Snimam ih jer uživam u tome i ne vidim to kao rad na sebi, niti kao trud. To je nešto sto ja radim jer volim. Međutim, sigurno je da su društvene mreže doprinele tome da se za mene kao glumicu i moju monodramu brže sazna jer danas su društvene mreže najbolja reklama. To ima i prednosti i mane. Odlično je za odrasle ljude koji žele da prošire svoj posao za koji su se školovali ali je strašno loše za mlade neformirane ljude koji ne znaju ni ko su ni šta su i koji na mrežama traže sebe.“

Od čega je sačinjena monodrama „Dejt“?

„To je moj autorski tekst. Iako sam završila glumu, nisam neko ko se bavi isključivo glumom. Volim i da pišemo i pisala sam scenario i za inkluzivne predstave koje sam radila za „Centar za smeštaj i boravak dece i omladine sa smetnjama u razvoju“ i „Dom za stara lica i osobe sa invaliditetom“. Objavila sam tri stripa za Samizdat. Pisala sam scenario i za svoj lik u seriji ,,Istine i laži“. Pisala sam i svoj stendap koji sam izvodila sirom sveta od 2017.godine do 2020.godine, a sada sam za monodramu osmislila ženski lik koji priča jednu priču o današnjem vremenu ali kroz jednu specifičnu okolnost. U pitanju je sredovečna gospođa i samohrana majka Olivera Živković koja je izašla na zakazani ljubavni sastanak. Međutim, njen „dejt“ se ne pojavljuje. Dok čeka, publika kroz njenu priču otkriva ko je ona.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sandra (@sandra.siladjev)


Vaša ekspresija je kao savršeni miks Milene Dravić, Mire Banjac i Rahele Ferari. Da li neko nedostaje u ovom nizu…?

„Hvala vam. Svakako je divan osećaj kada vas neko uporedi sa takvim glumicama. Međutim, mislim da velike glumce pored njihovog talenta i šarma čine i njihove mnogobrojne uloge u pozorištu i na filmu. Glumac se rađa sa talentom, a postaje glumac sa ulogama i iskustvom, radnim i životnim. Ako me pitate koje naše glumice volim to su, pored ovih koje ste naveli, i Olivera Marković, Seka Sablić,Radmila Živković, Radmila  Savićević… Moj profesor sa akademije Predrag Ejdus je uvek govorio: ,,U glumi je 1% talenat, a 99% je rad“. Glumca čini kontakt sa ulogama i publikom. Glumac mora da bude u dodiru sa scenom i kamerom kao i sa piscima, rediteljima i kolegama, naravno. Ali uvek u kontaktu sa sobom i svojom inspiracijom.“

Pored skečeva po kojima ste naviše poznati, često delite i neke trenutke koji se tiču vašeg odnosa prema muzici, plesu, popularnoj kulturi i društvenoj angažovanosti.

„Ne samo to, na mom Juzjub kanalu postoje plejliste, „Dokumentarci“, „Razgovori“ i tako dalje. To su plejliste sa filmovima o osobama sa invaliditetom (koji skreću pažnju na njih i pružaju podršku marginalizovanim grupama), razgovori sa ljudima koji imaju jako autentične priče o životu i sebi. Takođe, tu je i plejlista u kojoj su klipovi iz perioda kada sam radila kao dramski facilitator sa osobama sa autizmom, smetnjama u razvoju i sa invaliditetom. Kačim na mreže ono što želim da podelim sa ljudima koji me gledaju. Ono što mislim da je važno, a negde je vezano za moj posao društveno angažovane glumice. Naravno, tu su i klipovi koji služe samo za zabavu i smeh. Tu je naravno i moja muzička plejlista.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sandra (@sandra.siladjev)


Na početku ste na društvenim mrežama igrali lik „Dinje“. Danas je to plejada neverovatnih likova i svaki od njih smo – mi, ili neko iz našeg neposrednog okruženja. Ponekad se čovek zapita da li vam je za formiranje je tih likova bilo potrebno neko posebno istraživanje geneze (ne)uspešnih života naroda koji žive u Srbiji i ex-Yu prostoru?

„Dinja nije bila lik nego naziv kanala. Od početka sam im davala razna imena. Bila je tu i Željka i Ranka na primer. Pošto je to bio samo naziv kanala odlučila sam da ga promenim u svoje ime jer su novinari kada sam snimila seriju i film pisali, „Dinja u seriji ide na terapije“, a lik se zvao Olga. Ili za film su pisali, „Dinja se u filmu porađa“, a lik se zove Sanja. Dakle, Dinja kao lik i kao realna osoba ne postoji, to je bio naziv kanala, kao naslov neke pesme. Što se tiče tih kreaturica koje snimam po skečevima, nema tu preteranog formiranja likova, to su elementi raznih likova iz mog okruženja, iz poste, sa posla, iz mašte. To smo svi mi viđeni iz ugla svih nas. Pitanje je koji je ugao ispravan ali to ostaje na gledaocima da biraju.“

Na kraju vratimo se monodrami „Dejt“. Ovacije svuda! Da li se nakon odigrane predstave susrećete sa publikom? Šta vam kažu?

„Publika je oduševljena i to je ono što meni kao glumici najviše znači. Da poruka iz predstave dotakne ljude u publici, da kroz predstavu svi naučimo i otkrijemo nešto o sebi, a najpre o empatiji i da izađemo sa nekim zaključcima i pitanjima iz pozorišne sale. To i jeste poenta pozorišta. Jedan od mojih profesora sa studija glume, Vladimir Jevtović, je uvek govorio da glumcu mora da se veruje. Mislim da je u tome tajna i suština ovacija. Publika oseti istinu. Sledeća izvođenja monodrame ,,Dejt“su: 19.12. Zagreb, 20.12. Rijeka, 21.12. Osijek, 23.12. Novi Sad, 24.12. Lazarevcu s 15.1. 2022. u Londonu.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sandra (@sandra.siladjev)


Gde vidite sebe u narednoj godine a gde neke od likova koje igrate?

„Pa nemam taj odnos prema budućnosti, nisam vidovita, živim u trenutku i ne planiram previse unapred. Uživam u ovome sto radim. Korona još uvek traje i sve je neizvesno. Koristim priliku da vašim čitaocima i vama poželim sve najdivnije u 2022.godini.“

BONUS VIDEO: Sandra Silađevi – Na tuđi račun

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare