Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

Pre četri meseca napustio nas je istaknuti glumac Vlasta Velisavljević koji će ostati upamćen po višedecenijskoj karijeri i nekim od najautentičnijih pozorišnih, filmskih i televizijskih uloga. 

PROČITAJTE JOŠ

Pandemija korone virusa odnela je mnogo sjajnih umetnika, kojih se sa velikim žalom sećamo. Jedan od njih je I Vlasta Velisavljević, koji bi na današnji dan napunio 95.godina.

Vlastimir Velisavljević je rođen 28. jula 1926. u Beogradu. Glumom je počeo da se bavi 1938. u pozorištu „Roda“, koje je vodila Nušićeva ćerka Gita Predić.

Njegova životna priča pre bavljenja glumom je kao filmski scenario, nestvarno – stvaran.
Sa 17 godina, uhapšen je i odveden u nacistički koncentracioni logo Dortmund Herde. Kako je pričao, u vreme velike gladi sa drugarima je krao jabuke iz vagona koje su nacisti slali svojim vojnicima na Istočnom frontu. Drugovi su se izvukli, a Vlasta je 1943, sa samo 17 godina, poslat u logor.

Vlasta nije imao nameru tu da ostane i da bude nacistički rob. Za slobodu se izborio zahvaljujući majstoru u fabrici koji ga je uzeo za pomoćnika, i koji mu je dao nemačku propusnicu. Nakon uspešnog bega iz logora, vratio se u Beograd.

U Beogradu je svedočio oslabađanju prestonice, savezničkom bombardovanju, te opet gladi. Sa ista dva drugara sa kojima je uhvaćen u krađi jabuka, pokušao je da pobegne u Sjedinjene Američke Države, ali ih je, ovog puta nova vlast, uhvatila i poslala u zatvor na Adi Ciganliji. Ponovo je izašao na slobodu, ali ne zadugo.

Proveo je i tri godine u zatvoru na Golom otoku, na koji je odveden 1950. godine, jer, kako je i sam rekao, nije želeo da izda kuma, pukovnika u Jugoslovenskoj narodnoj armiji, kojeg su optuživali da je staljinista. Pričao je i da čitavu situaciju nije doživljavao izuzetno tragično.

Nakon donetog zakona o rehabilitaciji, Vlasta je podneo zahtev, nakon čega je bio rehabilitovan kao zatočenik Golog otoka. Dodatak filmskoj životnoj priči jeste i to što je tadašnja vlast, tokom Velisavljevićevog boravka na Golom otoku, pritiskala njegovu suprugu da ga se odrekne. To je i učinila, a Vlast je po povratku nastavio dalje sa svojim životom.

Foto:BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIC

Prilikom hapšenja, bio je student treće godine Pozorišne akademije u Beogradu, na kojoj je kasnije i diplomirao u klasi Mate Miloševića, u čijoj klasi je stasala generacija sjajnih glumaca i glumica – Olivera Marković, Đuza Stojiljković, Predrag Laković, Mihailo Viktorović.

Zbog svojih „doživljaja“ sa raznim vlastima, Velisavljević je u intervjuu za „Danas“, u aprilu prošle godine, rekao da svi kukaju za starim vremenima u kojima je on ispaštao zbog režima, dodajući da je, bez obzira na to, Jugoslavija bila ozbiljna država.

„Mnogi se danas prisećaju kako je recimo zdravstvo tada bilo dobro – besplatno lečenje. Iako sam kivan zbog svega što sam u to doba doživeo ne mogu da kažem da to nije bila ozbiljna država. Ja kad sam čitao svoje dosijee, niko nije slagao ništa. Sve je bilo tačno. A sad ne znam. To ću tek da vidim u svom sledećem dosijeu“, ispričao je glumac.

Pročitajte još:

Vlasta Velisavljević iza sebe imao je tri braka i jednu ćerku Dubravku. Pre više od 40 godina oženio je Nadu, koja je bila ljubav njegovog života.

Sarađivao je sa brojnim rediteljima. Ali svakako najpoznatija pozorišna uloga koju je igrao je ona iz predstave Buba u uhu, koju je više od 1.600 puta igrao na sceni Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Mlađi su ga zapamtili po ulozi Baba Nate u filmu „Mala noćna muzika“, dok od televizijskih uloga, kao najpopularniju, mnogi će izdvojiti ulogu magistra Đorđevića u „Boljem životu“.

Pre tri godine dobio je priznanje za doživotnog počasnog člana Jugoslovenskog dramskog pozorišta.

Velisavljević je bio najstariji aktivni srpski glumac, a za svoj rad dobio je brojna priznanja. Odigrao je oko 350 uloga u pozorištu, na filmu i u serijama. Međutim, njegov život bio je i sam neka vrsta filmske priče.

Vlasta je pričao o tome odakle i u 90-im godinama crpi energiju za aktivan život.

„Ne bih nazvao to energijom. Pre bih rekao da je to ljubav. Ako volite nešto, poput posla kojim se bavite, onda sve ide lakše. Ponekad i sam sebe pitam: Bože, Vlasto, kako si sve ovo izdržao“, rekao je Velisavljević.

U razgovoru sa glumicom Goricom Popović otkrili smo koliki je gubitak jednog velikana Vlaste Velisavljević ostavio traga. Danas bi glumac naspunio 95.godina i mnogi ga se sa setom u glasu prisećaju, a jedna od njih je i naša čuvena glumica i Vlastina koleginica.

Kada smo je upitali koliko joj Vlasta Velisavljević nedostaje i kako se oseća povodom današnjeg dana, njegovog rođendana. Gorica je sa tugom se prisetila:

Foto:Zoran Lončarević/Nova.rs

„Strašno je to kako je on otišao, da nije bilo te bolesti, te proklete korone on bi  sada slavio sigurna sam, tako je bio divan. Mnogo smo radili zajedno i nešto u pozorištu jednu pozorištu kada je gostovao u Ateljeu“, rekla je Gorica za Nova.rs i dodala:

„Bio je toliko drag čovek, simpatičan, kako da kažem, optimista. Stalno se radovao što su mu produžavali vozačku dozvolu, s obzirom na njegove godine i bio je ponosan što je mogao i dalje da vozi. Jednostavno je bio jako vitalan, dobrog pamćenja. Malo je bio i slabijeg sluha, pa je znao sa tim da se i šali, da čuje šta hoće, šta neće on ne čuje, al kada treba da čuje on čuje sve što treba. Bio je zasta kao neki dobri duh našeg pozorišta i filma“.

Koliko se oseća njegova praznina u radu, s obzirom da ste radili na različitim projektima zajedno?

„Snimali smo „Švindlere“, seriju „Seljaci“, jednostavno mi fali takav jedan čovek“.

I mnogi su nas napustili značajni umetnici, to je zaista jedna praznina, sa kojom se teško mirimo svi mi, ali eto šta da radimo, takav je život.

Kako ste i vi ovih dana, kada se malo pandemija stišala, kako provodite letnje dane?

„Dobro sam ja, ja sam tako leto upotrebila idući po morima. Bila sam i na Krfu, pre dva dana došla iz Istre, jako sam se odmorila. Snimam seriju „Klan“. I u međuvremenu se odmaram na mom Srebrnom jezeru“, završava Gorica.
Bonus video:

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk i Tviter.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar