Dušan Stojadinović, poznatiji kao Dule Resavac je multiinstrumentalista, pevač, muzičar i pesnik. Pored instrumenata kao što su – saksofon, bubanj, frula i udaraljke, svira i neke sasvim posebne i stare instrumente kao što su – cevara, moldavski kaval, drombulje, kaval, fujara, duklar i futujara. Osim toga, Dule Resavac je i kolekcionar narodnih instrumenata iz celog sveta. Svoju bogatu kolekciju, sa više od 350 instrumanata, često predstavlja javnosti kroz projekat “Zvuci Svijeta“.
Svoj prvi album izdao je za Grand produkciju kada je pevao narodnu muziku, a 2014. i 2022. godine izdao je albume za PGP RTS u kom je prikazao potpuno drugačiji pravac koji danas izvodi na svojim koncertima. On će 11. oktobra u Domu omladine održati solistički koncert na kom će pored dobre muzike, svojoj publici predstaviti i više od 20 instumenata iz svoje kolekcije na kojima će sve vreme svirati.
U velikom intervjuu za naš portal, Dule je govorio o svom životu, karijeri i brojnim nastupima koje ima širom Balkana.
Koliko instrumenata imaš u svojoj kolekciji?
„Imam 350 instrumenata, od toga 150 veoma specifičnih koje nosim na izložbe koju sam nazvao „Zvuci sveta“, na kojima radim radionice sa decom gde pokazujem kako se šta svira…“
Gde si našao ove zube?
„Ovi zubi su iz Perua, crncima je bilo zabranjeno da se bave muzikom, pa su onda pravili instrumente od nekih stvari kao naprimer od ove donje vilice od magarca.“
Uskoro ćeš održati koncert u Domu omladine, šta možemo očekivati?
„Koncert nosi naziv ‘Resavac balkan trio’, ja sviram perkusije i pevam i sviram još 7-8 instrumenata. U sklopu ove aktuelne turneje smo obišli pola planete, bili smo u Pekingu, Parizu, Sankt Peterburgu, Švajcarskoj, Zagrebu i sada evo u Beogradu. Nas trojica smo na bini, tu je Aleksandar Stojić koji je moj kum i magistar bečke akademije na gitari i Nikola Kitanović gitarista koji je svojevremeno svirao na Luisom, pa 15 godina sa Kusturicom i sada sa nama.“
Koliko dugo se baviš muzikom?
„Od rođenja, svi u kući su mi muzičari. Počevši od babe i dade, pa onda moj otac koj je multiinstrumentalista, ja sam prvo svirao harmoniku, ali mi nije bila interesantna, želeo sam saksofon i to sviram i danas. Onda sam se zaljubio u bubanj, a onda sam propevao. Zatim smo otac, brat i ja osnovali jedan bend, tu sam počeo da pevam i eto – sve to zajedno je dovela do ovoga što sam danas.“
Kako je funkcionisao taj porodični bend?
„Tada smo živeli u Švajcarskoj, a naši muzičari nisu mogli tako lako da dobiju vizu i onda smo mi bili jako zgodan bend za pevači koji su dolazili da gostuju, pa smo ih pratili. Dolazili su tamo Keba, Goca Lazarević, Milan Radosavljević, Džej, puno njih.“
Koliko se menja tvoj pravac muzike od tada do danas?
„Drastično, ja sam 1998. godine snimio album za Grand, to su bili narodnjaci. Tada sam bio drugačiji, svi su bili u turbo folku, a ja sam pevao dvojke. Onda smo moj rođeni brat Rango i ja osnovali jedan bend, on je inače imao jedan hit u to vreme, pesma ‘Ima deset dana’. Naš sastan je trajao kratko vreme dok ja nisam otišao u Švajcarsku i oženio se. Nakon toga smo brat, prijatelj, jedna pevačica i ja osnovali još jedan bend – to je bilo zanimljivo, bio je miks sveta i to i danas radimo.“
Kada je nastao nadimak Dule Resavac?
„Mog oca zovu Aca Resavac, pa su mene prozvali u Grandu Dule Resavac jer se zovem Dušan Stojadinović, njima je to zvučalo kao da sam neki ministar, a ne pevač, pa su mi dali ime Dule Resavac, a meni je to odgovaralo.“
Gde ima najviše para, u kojoj muzici?
„Odavno sam naučio da ne gledam na novac. Izdao sam album za PGP RTS pre dve godine, pisao sam sve pesme, a moj kum aranžmane, i to je mnogo vrednije od para.“
Zašto si se više puta selio za Švajcarsku?
„Moji roditelji su i muzičari i ugostitelji, oni su imali jedan restoran u Staroj Pazovi pre nego što sam se ja rodio, a onda su se preselili u Despotov gde smo i danas. Približavalo se loše vreme 1987. godine i onda su roditelji odlučili da odemo svi tamo, ja sam se vraćao, pa smo 2004. se opet vratili za Srbiju, a 2020. smo definitvno došli ovde i ne planiram da idem više iz Srbije.“
Da li je istina da imaš privatno jezero?
„Da, to je moj tata još uradio, blizu Vinatovače se nalazi, napravili smo branu, sproveli vodu, ja sam poribio to jezero, tamo je kao raj na zemlji. Odrastao sam uz reku, volim to, obišao sam Laponiju i Maldive samo zbog ribolova.“
BONUS VIDEO: ISPOVEST „Na televiziji nema para, morao sam da krpim kraj s krajem“: Neverovatna priča poznatog voditelja kako je od TV zvezde postao vlasnik hotela i uspešan biznismen
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare