Stojan Stiv Tešić, Dušan Vukotić i Karl Malden Foto: wikipedia Mountlovcen8, Columbia Pictures - Meadway-Clau / AFP / Profimedia,ČTK / Profimedia

Malo ko zna da je od prve dodele Oskara, pa do danas, čak sedam Srba osvojilo ovu prestižnu nagradu.

Oskar je zvanično ime za godišnju filmsku nagradu koju dodeljuje američka Akademija filmskih umetnosti i nauka. Reč je o najcenjenijoj i najdugovečnijoj nagradi u oblasti sedme umetnosti koja se dodaljuje od davne 1929. godine. Gotovo svima u filmskoj industriji je upravo ova nagrada najveći cilj.

PROČITAJTE JOŠ

Svake godine ceo svet pomno prati ovu dodelu, a neki glumci dobili su Oskara i više puta u životu, dok neki još uvek nisu ostvarili ovaj uspeh. Malo ko zna da je od prve dodele Oskara, pa do danas, čak sedam Srba osvojilo ovu prestižnu nagradu.

Podatak da je Oskar otišao u ruke Legendarnog glumca Mladena Sekulovića je mnogima poznat. Bio je poznatiji pod imenom Karl Malden, a imao je bogatu glumačku karijeru koja je trajala preko 60 godina. Bio je prvi Srbin predsednik Američke filmske akademije u Holivudu i osnivač ugledne umetničke biblioteke u Beverli Hilsu, najveće u Americi. Veliki Karl Malden Oskara je dobio za ulogu u filmu „Tramvaj zvani želja“, 1952. godine, u kome je nastupao sa Marlonom Brandom. Bio je nominovan za Oskara i 1954. za ulogu u antologijskom filmu „Na dokovima Njujorka”.

Tramvaj zvani želja Foto: The Hollywood Archive / Hollywood Archive / Profimedia

Njegov otac Petar Sekulović je iz Bileće došao 1906. u Ameriku da nađe rođake, i u njoj ostao. Pošto je bio predvodnik srpske kolonije, svoja tri sina, pa i Mladena, uveo u prvi crkveni hor „Karađorđe“, u gimnastičarski klub „Sokol“ i srpski teatar. Majka Marija bila je češkog porekla.

Snimio je i jedan jugoslovenski film „Suton“ 1982. godine, koji je režirao i napisao scenario za isti Goran Paskaljević.

Tokom decenija, u različitim kategorijama koje su s vremenom dodavane, dodeljeno je preko 3 hiljade Oskara, a među dobitnicima našlo se još šest Srba.

Dušan Vukotić je bio filmski reditelj, scenarista, animator i profesor na Filmskoj akademiji u Zagrebu, član Crnogorske akademije nauka i umetnosti. Pored animiranih, Dušan Vukotić je realizovao niz dokumentarnih, informativnih, televizijskih, reklamnih i tri dugometražna igrana filma.

Dušan Vukotić ČTK / Profimedia

Oskara je dobio 1962. za najbolji kratki animirani film “Surogat”, a uspeh je bio toliko veći time što je postao prvi dobitnik ove prestižne nagrade koji je rođen van SAD.

Užičanin Stojan Stiv Tešić u Ameriku se sa roditeljima preselio kada je imao 14 godina. Tešić je kasnije diplomirao na Univerzitetu Indijana, na odseku za slavistiku i rusku književnost.

Stojan Stiv Tešić Foto: Wikipedia/Mountlovcen8

Pišući i za pozorište i film, doživeo je mnoge velike uspehe. Oskara za scenario filma “Breaking Away” dobio je 1979. a film je, preveden kao “Četiri prijatelja”, jugoslovensku premijeru imao je upravo u Užicu, po Stivovoj želji. Bio je rođeni brat srpske spisateljice Nađe Tešić.

Godina 1979. ostaće upamćena po Zoranu Perišiću, koji je dobio Oskara za specijalno dostignuće, a danas se ta kategorija naziva „specijalni efekti“. Bio je rođeni Zemunac, a odrastao je u Prokuplju. Prestižnu nagradu je dobio za svoj rad na čuvenom filmu “Supermen” Ričarda Donera. Dobio je nadimak – “Čovek koji je naučio Supermena da leti”, a sam izum letenja na velikom platnu po njemu je nazvan “Zoptic”. Sarađivao je i na kultnom filmu Stenlija Kjubrika “2001. Odiseja u svemiru”.

Inovator na polju filmske kamere, inženjer optike i elektronike Mirko Kovačević, osvojio je “tehničkog” Oskara 2007. godine za FI+3 sistem koji reguliše tri funkcije svakog objektiva na filmskim kamerama.

Zanimljivo je to da je naredne godine nagradu u istoj kategoriji dobio još jedan Srbin. To je bio profesor dr Dejan Ilić iz Selevaca u blizini Smedereva. Ilić je naučnik u oblasti fizičke hemije, mikroračunarstva, elektronike, nagrađivani menadžer i profesor Univerziteta u Gracu.

Dejan Ilić Foto: Wikipedia/phillipp roth

Ilić je od 2006. na čelu firme “Ari”, lidera u proizvodnji filmske i televizijske opreme. Kompanija Ari je do sada dobila 13 svetskih priznanja za svoje proizvode.

Poslednji i najznačajniji je Oskar za tehničko dostignuće 2008. godine. Reč je o proizvodu Arimaks koji daje svetlo uz čiju pomoć mogu da se vide detalji koji običnim okom nisu vidljivi. Proizvod se primenjuje u filmskoj industriji, ali i u medicini, automobilskoj industriji i u mnogim drugim delatnostima.

Đorđe Milašinović se nalazio u ekipi koja je nagrađena Oskarom za vizuelne efekete u ostvarenju “The Jungle Book” 2017. godine. To je bio njegov prvi projekat, a od tada ovaj talentovani mladić je radio na nekim od najskupljih i najpoznatijih filmova kao što su “Osvetnici – Rat beskraja”, “Pirati sa Kariba – Salazarova osveta”, “Planeta majmuna – Rat” i mnogi drugi.

BONUS VIDEO: Top 5 jugoslovenskih filmova

Pratite portal Nova.rs i na društvenim mrežama InstagramFejsbuk Tviter.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar