Džefri Epstajn godinama je sinonim za najmračnije zločine, pedofiliju, blud i razvrat u svetu. Dokumenta sa suđenja ovom milijarderu, koji je 2019. godine u zatvoru oduzeo sebi život, postala su javna, a samim tim i dugačak spisak prijatelja koji su posećivali njegovo ostrvo i žurke. Upravo se tamo odvijalo seksualno zlostavljanje maloletnica i trgovina ljudima. Na čelu ove mračne šeme nalazila se Epstajnova devojka i madam - Gislejn Maksvel.
Maksvel, devojka Džefrija Epstajna, koja mu je pomagala da podvodi maloletnice osuđena je prošle godine na 20 godina zatvora i mora da plati kaznu od 750.000 dolara.
Maksvel (60) je podvodila mlade devojke za svog dečka, milijardera pedofila Džefrija Epstajna, tokom 1990-ih i ranih 2000-ih.
Epstajn je zlostavljao devojčice od 14 godina na svojim imanjima u Njujorku, Floridi, Novom Meksiku i svom privatnom ostrvu na američkim Devičanskim ostrvima Litl Sent Džejms, koje lokalno stanovništvo naziva „ostrvo pedofila“.
Njeni advokati su tvrdili da bi ona trebalo da dobije kaznu između četiri godine i tri meseca i pet godina i tri meseca, pošto je već odslužila dve u saveznom zatvoru u Njujorku.
Maksvel je provela prvu polovinu svog života sa ocem, takođe milijarderom koji je opljačkao penzione fondove svojih kompanija pre nego što je umro misterioznom smrću. Drugu je provela sa drugim tajkunom, Džefrijem Epstajnom, koji je sebi oduzeo život u momentu kada se suočio sa optužbama za seksualno zlostavljanje maloletnica.
Maksvel je odrasla u engleskoj seoskoj vili koja je sadržala 51 sobu u kojoj su političari, poslovni lideri i urednici novina prisustvovali raskošnim zabavama isprekidanim vatrometom. Gislejn je još tada učila kako da postane majstor za takozvano „umrežavanje“, odnosno druženje na takvim zabavama.
Njen otac, rođen kao Jan Ludvik Hoh, bio je jedan od devetoro dece. Kada se pridružio britanskoj vojsci dobio je čin kapetana i postao Robert Maksvel.
Posle rata, Maksvel je izgradio svoje vojne veze kako bi kupio prava na nemačke naučne časopise, početke izdavačke imperije koja je na kraju uključivala Dejli Miror, jedan od najvećih britanskih tabloida, kao i Njujork Dejli Njuz.
Usput se oženio, dobio devetoro dece i dva puta je biran u parlament. Takođe je stekao reputaciju zbog bezobrazluka i maltretiranja podređenih.
Gislejn je Maksvelovo najmlađe dete, rođeno na Božić 1961. godine. Njena majka Elizabet Maksvel napisala je u svojim memoarima da su ona i Robert bili toliko fokusirani na sina, koji je bio ozbiljno povređen u saobraćajnoj nesreći, da je njihova ćerka bila zanemarena.
„Mama, ja postojim!“, rekla je trogodišnja Gislejn majci, koja je nakon tog vapaja bila očajna.
„Od tog dana, svi smo uložili veliki napor da budemo sa njom. Toliko smo joj pažnje posvećivali da je bila razmažena. Ona je jedina od moje dece za koju to mogu da kažem“.
Dok je studirala istoriju na Univerzitetu u Oksfordu, Gislejn je počela da gradi sopstvene kontakte, uključujući princa Endrua, koji će kasnije pozvati nju i Epstajna u zamke Vindzor i Sandringem, seosko imanje kraljice Elizabete II.
Nakon diplomiranja, radila je za svog oca, koji je ubrzo poginuo pod sumnjivim okolnostima.
Ubrzo nakon očeve smrti, Gislejn je fotografisana kako sedi pored Epstajna tokom memorijala u hotelu Plaza.
Džon Svini, dugogodišnji britanski novinar rekao je za AP da veruje da je „nakon što je čudovište koje je bio njen otac umrlo, ona pronašla drugo“.
„Robert Maksvel je ukrao stotine miliona funti od ljudi koji su zavisili od njegove reči. Ispostavilo se da je Džefri Epstajn mračnija figura, gore ljudsko biće“, rekao je Svini.
Ijan Maksvel je rekao da se veza njegove sestre sa Epstajnom razvila nakon što joj je porodica savetovala da ostane u SAD jer je ime Maksvel bilo „isprljano” kod kuće. Usred porodičnih problema sa reputacijom i finansijskim problemima, morala je sama da se probije u Njujorku i sklopi nova prijateljstva, rekao je on.
Jedno od njih bilo je sa Epstajnom, nekadašnjim učiteljem koji je svoje bogatstvo izgradio na osnovu kontakata poput bivšeg generalnog direktora matične kompanije prodavača donjeg veša Victoria’s Secret.
„Moj otac je bio moćan čovek – znaš, alfa mužjak, zaista. A kada imate takvo iskustvo, svi mi, sva braća i sestre morali smo nekako da se nosimo sa tim“, rekao je Ijan Maksvel.
U svedočenju pod zakletvom u ranijem građanskom postupku, Gislejn je priznala da je imala romantičnu vezu sa Epstajnom, ali je rekla da je kasnije postala njegova radnica, zadužena za stvari poput zapošljavanja osoblja za njegove domove.
„Unajmila sam pomoćnike, arhitekte, dekoratere, kuvare, čistače, baštovane, bazenere, pilote. Angažovala sam razne vrste ljudi“, rekla je Maksvel tokom svedočenja u aprilu 2016. godine.
Epstajn je uhapšen u Palm Biču na Floridi 2005. godine i optužen je da je angažovao više maloletnih devojčica da vrše seksualne radnje. On se izjasnio krivim po optužbi za podvođenje osobe mlađe od 18 godina za prostituciju i odležao je 13 meseci u zatvoru.
Usledile su godine građanskih parnica, u kojima su žene optužile Epstajna i Maksvel za seksualno zlostavljanje. Tužioci u Njujorku su oživeli slučaj i optužili Epstajna za trgovinu ljudima 2019. godine, ali se on ubio u zatvoru.
Optužnica protiv Maksvel zasnovana je na optužbama četiri žene koje kažu da ih je regrutovala da Epstajna masiraju, što je preraslo u seksualno zlostavljanje.
Gixlejn je uglavnom ćutala o optužbama tokom skoro dve decenije, ali je u izjavi iz 2016. godine u građanskom postupku rekla da je saznala za optužbe protiv njega „kao i svi drugi, kao i ostatak sveta, kada je to objavljeno u novinama“.
Tvrdi da nikada nije videla da Epstajn dobija masažu od bilo koga mlađeg od 18 godina i da joj se niko nikada nije požalio da Epstajn zahteva seks.
„Nikad“, kategorično je rekla Gislejn.