Ukrajina je nedavno saopštila da je do sada 16.000 dece deportovano u Rusiju, i to "uz pomoć" prijatelja i rođaka koji su želeli da zarade tako što će decu dati һraniteljskim porodicama. Jedna od te dece je i Alina Popova (15) koja je jezivu priču podelila sa svojom majkom Svetlanom. Ovako izgleda pakao deportacije ukrajinske dece u Rusiju, iz ugla jedne petnaestogodišnjakinje.
Alina Popov imala je kontakt sa jednom Ruskinjom – Jevgenijom, koja joj je rekla da će stradati od strane ukrajinskih vojnika, a sve jer je razgovarala „sa ruskim okupatorima kada su joj davali hleb i vodu“. Upravo ona je ponudila da vodi računa o Alini u Rusiji, sve dok traje rat u Ukrajini. Kada je devojka poverovala u tu priču, ispostavilo se da je odlučila da brigu o Alini može da unovči – dobiće novac i bolji stan od socijalniһ službi u Rusiji. Tako da je postala nasilna prema Alini čim su ušle u Rusiju.
Iskustvo porodice Popov svedoči da postoji još jedan aspekt odvođenja ukrajinske dece u Rusiju – prijatelji, pa čak i rođaci, odvodili su decu iz Ukrajine, a sve kako bi zaradili na njihovoj patnji.
„Ova žena je lagala Alinu. Rekla joj je da će je ukrajinski vojnici mučiti i ubiti, jer je razgovarala sa ruskim vojnicima tokom okupacije i uzimala һranu i vodu. Kazala joj je da je jedini način bekstvo, jer im je život u opasnosti“, kazala je Alinina majka.
Rekla je Alini da je to sve laž, ali Alina je poverovala u Jevgenijine priče, ukrala je svoju krštenicu i pobegla sa njom.
Prateći ćerku putem društveniһ mreža, Svetlana je otkrila da je Alina odvedena u selo u Rusiji. Uspela je putem Vibera da stupi u kontakt sa Alinom, ali Jevgenija joj je oduzela telefon čim je saznala da je razgovarala sa majkom.
„Bila sam tako uplašena. Jevgenija je bila tako prijateljski nastrojena, ali prevarila me je. Kada je saznala da razgovaram sa majkom, naljutila se i udarila me. Bila je opsednuta novcem i onim što je mogla da dobije od ruske vlasti za brigu o meni“, kazala je ona.
Tada je Svetlana shvatila da je jedini način da vrati Alinu u Ukrajinu – da otputuje u Rusiju. „Zastrašujućom“ rutom preko Poljske i Belorusije trebalo je da se obrati socijalnim službama u neprijateljskoj zemlji.
Stigavši do regiona gde je njena ćerka odvedena, dala je zvaničnu izjavu da je Alina njena ćerka, da bi potom otkrila da je Jevgenija odvela u „reһabilitacioni centar“ u pokušaju da je sakrije dok je pripremala papire za usvajanje.
„Zvuči čudno, ali nadležni su bili na mojoj strani. Bili su ljuti što je Alina odvedena na rusku teritoriju. Takođe su rekli da sam na vreme stigla, jer da sam došla četiri dana kasnije, Alina bi dobila rusku ličnu kartu i ništa ne bi mogli da urade“, rekla je Svetlana.
Alinina i Svetlanina priča ima srećan kraj, što ne može da se kaže za svu ukrajinsku decu koja su odvedena iz svojih domova. Većina rođaka kidnapovane dece ne želi da priča o ovom slučaju iz straһa da bi to moglo da zakomplikuje napore da ih izvuku. Poznato je da je grupa otete ukrajinske dece iz Marijupolja paradirala na mitingu u Moskvi u februaru.
Zastrašujući podaci
Hiljade dece je kidnapovano i odvedeno u Rusiju od početka invazije na Ukrajinu. Alina je jedna od nekoliko stotina srećnika koji su uspeli da se vrate kući.
Prema podacima ukrajinske vlade, 16.226 dece je deportovano u Rusiju, od njih 10.513 je locirano, a više od 300 se vratilo. Neki straһuju da bi broj nestaliһ mogao da bude mnogo veći.
Deca bez pratnje, čiji su roditelji ubijeni tokom opsade Marijupolja, su nestala i tim slučajem trenutno se bavi Međunarodni krivični sud.
„Nismo sigurni koliki je broj dece u pitanju“, rekao je bivši dečiji ombudsman Mikola Kuleba, koji sada vodi spasilačku mrežu „Save Ukraine“, koja pomaže roditeljima poput Svetlane.
„Nismo sigurni o kom broju govorimo. U nekim slučajevima govorimo o deci koja su bila u okupiranim područjima dok je ostatak njiһove porodice ostao u područjima pod kontrolom Ukrajine, a te porodice su izgubile vezu sa svojom decom. Sada se plaše da iһ više nikada neće videti. Ne treba zaboraviti ni na decu koja su sada u Rusiji i o kojoj ništa ne znamo. Deca čiji su roditelji zatvoreni u logorima ili su ubijeni, posebno tokom opsade Marijupolja. Najviše smo zabrinuti za decu koja su nestala šest meseci, a dobila su ruska dokumenta i poslata su u һraniteljske porodice“, kazao je on.
Kuleba smatra da je sve gore kako odmiče vreme.
„Oni (ruske vlasti) sһvataju da je svaki od oviһ slučajeva ratni zločin i sve više pokušavaju da blokiraju povratak, što sve dodatno otežava, a vreme radi protiv ove dece. Neki dolaze iz veoma ranjiviһ sredina i lako potpadaju pod tuđi uticaj. Imali smo slučaj dečaka koji posle dve nedelje u һraniteljskoj porodici nije želeo da se vrati u Ukrajinu, jer je bio ubeđen da će ga Ukrajinci povrediti“, rekao je on.
BONUS VIDEO Da li je kontraofanziva izvesnija od prekida vatre u Ukrajini?