Prema saznanjima Nova.rs, ruska državna televizija "Raša tudej" otvara svoje predstavništvo u Srbiji. Reč je o TV stanici kojoj je EU zabranila emitovanje zbog "podsticanja i podrške ruskoj agresiji" na Ukrajinu, a koja je ranije pokušala da obezbedi dozvolu za emitovanje u Nemačkoj upravo preko Srbije. Šta je uopšte RT i zašto je toliko problematičan?
Glavna i odgovorna urednica Sputnjika u Srbiji Ljubinka Milinčić potvrdila je za naš portal da je u pripremi pokretanje kanala RT u Srbiji.
Međutim, ovaj kanal je na nivou čitave EU ocenjen kao ključni za širenje propagande Vladimira Putina, samim tim i zabranjen. Savet EU je u martu ove godine, neposredno nakon početka rata u Ukrajini, odlučio da obustavi distribuciju ruskih državanih medija „Raša tudej“ i „Sputnjik“ na teritoriji cele EU.
Prema navodima Brisela, ta dva medija su ključni instrumenti u „podsticanju ruske agresije na Ukrajinu“ i predstavljaju „značajnu i direktnu pretnju javnom redu i bezbednosti EU”.
Srbiji, kako se čini, ovi navodi nisu zabrinjavajući, pa će RT na velika vrata stupiti na medijsku scenu Srbije.
Sankcije EU
EU je dugo zanemarivala borbu protiv ruske propagande, ali je rat u Ukrajini drastično promenio situaciju. Gotovo od trenutka kada je Vladimir Putin postao čelni čovek Kremlja, „Raša tudej“ postaje njegov privatni servis, ali i sredstvo za širenje propagande u celom svetu.
Već decenijama ruske vlasti koriste ovaj kanal kako bi van svoje zemlje promovisale određenu sliku o samom Putinu, ali i situaciji u zemlji. Ipak, brojne evropske države pokrenule su postupke protiv RT-a pred svojim regulatorima zbog objavljivanja lažnih informacija. Među njima je i Velika Britanija, ali i Nemačka – slučaj koji je povezan i sa Srbijom.
„Sumnjiva srpska licenca“
Nemački regulatori pokrenuli su u februaru ove godine postupak protiv ruskog državnog medija RT zbog emitovanja bez važeće dozvole. Ovaj medij je u decembru prethodne godine dobio licencu od Regulatornog tela za elektronske medije (REM) u Srbiji preko matične organizacije u našoj zemlji – TV Novosti, i na osnovu te dozvole počeo da emituje program na nemačkom jeziku.
Ovim postupkom Moskva je ostvarila nameru da svoj sadržaj plasira i u Nemačkoj, ali su nemački regulatori nekoliko meseci kasnije dozvolu koja je stigla iz Srbije proglasili nevalidnom.
RT DE, kanal na nemačkom jeziku emitera RT, iznenada je počeo sa satelitskim emitovanjem u Nemačkoj 16. decembra prošle godine, koristeći „sumnjivu“ srpsku licencu, saopštio je 17. decembra medijski regulator MABB za Berlin i okolnu državu Brandenburg.
Matična organizacija RT DE – TV Novosti – dobila je licencu u Srbiji, koja je kasnije iskorišćena i za emitovanje u Nemačkoj, ali je MABB odmah procenio da je reč o „sumnjivoj“ situaciji, koja mora biti razrešena.
Kako je tad saopštila ova televizija, kanal je dobio dozvolu za kablovsko i satelitsko emitovanje u Srbiji, što joj po Evropskoj konvenciji o prekograničnoj televiziji dozvoljava emitovanje u Nemačkoj.
Problem je nastao zbog činjenice da je sedište RT DE u Berlinu, što znači da ovaj medij spada pod nemačku jurisdikciju.
Tobias Šmid, predstavnik Grupe evropskih regulatora EU za audiovizuelne medijske usluge, kaže da je pravni argument RT DE upitan.
„Prema našoj proceni, registrovana kompanija je i dalje sa sedištem u Berlinu i stoga je pod nemačkom jurisdikcijom, tako da ako treba da dobijete licencu u Nemačkoj, zahtev treba podneti i ovde“, rekao je on za nemačke medije.
Emitovanje programa sada je ukinuto, a postupci RT-a mogli bi da dovedu i do kazne od 500.000 evra zbog neregularne licence.
Zekić dozvolila izdavanje licence
Olivera Zekić, direktorka REM-a, rekla je 17. decembra srpskim medijima da je dozvola RT DE i matičnoj organizaciji u Srbiji TV Novosti izdata na osnovu Evropske konvencije o prekograničnoj televiziji.
Međutim, Judita Popović, članica Saveta REM-a, kaže da Srbija omogućava ruskim državnim medijima da zaobiđu nemačke propise. Popovićeva dodaje da je ona jedina članica REM-a koja je glasala protiv odluke o izdavanju dozvole. Ona je dodala da su TV Novosti podnele zahtev za dozvolu u kome se navodi da će se program iz Rusije emitovati na nemačkom jeziku.
„Na ovaj način Srbija se svodi na to da postane prenosni signal za šire područje, preko satelita“, rekla je Popović i napomenuo da televizijski programi nisu namenjeni gledaocima u Srbiji, već zemljama nemačkog govornog područja.
Ostavka urednice
Da je situacija u Rusiji nije onakva kakvom je Kremlj prikazuje potvrdila je i ostavka glavne urednice RT-a Marije Baronove u martu ove godine. Razlog – invazija na Ukrajinu i narativ koji Kremlj o tome stvara-
„Naši dedovi se nisu borili za ovo. A sada su izdati. Nemam više o čemu da razgovaram sa onima koji podržavaju “specijalnu operaciju” u Ukrajini“, kazala je ona.
“Ako sam izabrala da budem u Rusiji, to ne znači da treba da hodam u totalitarnom sistemu, da ćutim ili da se, na primer, radujem što se režim koji ne želim za svoju zemlju izvozi negde drugde. I ovaj režim će konačno naš život pretvoriti u jedan beskrajni pakao”, poručila je ona Rusima, ali Kremlj nikada nije komentarisao ostavku glavne urednice RT-a.
BONUD VIDEO Mikolajev nakon vazdušnog napada Rusa
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: