Napad na Kapitol koji se dogodio 6. januara prošle godine bio je događaj bez presedana u SAD. Tog dana su sledbenici bivšeg predsednika Donalda Trampa upali u zgradu Kongresa i napravili pometnju, a sve sa ciljem da spreče priznanje pobede Džozefa Bajdena na predsedničkim izborima. Uoči godišnjice napada na ovu američku instituciju, oglasili su se ljudi koji su se u trenutku napada zatekli u Kapitolu.
„Kada sam podigao pogled, shvatio sam da smo zarobljeni. Prvo su evakuisali prvi sprat i zaboravili su na nas“, rekao je poslanik Džejson Krou, bivši vojnik koji je služio u Iraku i Avganistanu.
Kako se bližila opasnost i dok su izgrednici pokušavali da razvale vrata, poslanici su pozvali svoje porodice. Uhvatili su se za improvizovano oružje i psihički se pripremili za borbu. Mnogi su mislili da bi mogli da poginu tog dana, prenosi AP.
Poslanici su bili svedoci i žrtve napada koji je okarakterisan kao napad na američku demokratiju. Zajedno sa malim brojem zaposlenih i predstavnicima medija, ostali su u sali Kapitola dok su Trampove pristalice pravile haos po zgradi Kongresa i demolirale kancelarije.
Poslanici cu odvedeni na sigurno otprilike sat vremena nakon što je opsada počela. U intervjuu za Asošijejted pres, uoči godišnjice napada, 10 članova Predstavničkog doma je govorilo o svojim iskustvima tokom napada na Kapitol.
„Čuo sam dosta pucnjave u svoje vreme i bilo je jasno šta se dešavalo u tom momentu. Znao sam da je situacija ozbiljno eskalirale“, rekao je Krou.
Hitac je ispalio policajac Majkl Berd i ubio je Ešli Bebit, Trampovu pristalicu koja je pokušavala da se provuče kroz prozor na vratima koja vode u salu Predsatavničkog doma. I MInistarstvo pravde i policija Kapitola istraživali su pucnjavu i odbili su da podignu optužnicu.
Njihov teror je bio pojačan saznanjem šta demonstranti očekuju od njih: da žele da spreče da Kontres sertifikuje glasove Elektorskog koledža, što bi potvrdilo izbor Džoa Bajdena za 46. američkog predsednika. Majk Pens, Trampov potpredsednik je predsedavao ceremonijom u Domu gde su se okupili poslanici da čuju overene izborne rezultate. Međutim, stvari nisu išle uobičajenim tokom.
Plasirajući laži o izbornim prevarama koje je opovrglo njegovo Ministarstvo pravde, Tramp je izvršio pritisak na Majka Pensa da odbije glasove elektora – potez koji bi urušio Ustav i Predstavnički dom i potencijalno zemlju bacio u haos.
Pens je to odbio da učini, ali je Tramp držao miting u Vašingtonu pre nego što je prebrojavanje glasova elektora počelo, rekavši stotinama pristalica da moraju da se bore.
Poslanica Val Demings je bila među onima koji su se sklonili u galeriji Predstavničkog doma. Bivša šefica policije u Orlandu je zadrhtala kada je policija objavila da je došlo do „provale“ u zgradu.
„Znala sam da to znači da je policija nekako izgubila kontrolu na situacijom. I takođe znam, pošto sam bivša policajka, da i učinili sve što je u njihovoj moći da nas zaštite“, rekla je ona.
Demings je rekla da je koleginici koja se sklonila kod nje u galeriju rekla: „Samo zapamti, mi smo na pravoj strani istorije. Ako danas svi umremo, druga grupa će doći da i overiće te glasačke listiće“.
Kongres se ponovo sastao te noći i potvrdili su Bajdenovu pobedu na izbrima pre nego što je svanulo.
U danima nakon napada, mnogi poslanici koji su bili na galeriji su počeli da se povezuju putem tekstualnih poruka. Brzo je evoluiralo u grupne terapije, pa čak i druženje na kojima su pokušavali da daju smisao tome što se desilo. Nazvali su sebe „galerija grupom“ i to ime se zadržalo.
Nekima je dijagnostifikovan traumatski stres, a njihove borbe su pogoršane tenzijama na Kapitol Hilu i sve većim pretnjama smrću koje su dobijali.
Drugi su rekli da su više traumatizovani rastućom tendencijom među republikanskim zakonodavcima, da u javnosti umanjuju razmera napada ili da ignorišu napad koji se desio.
Poslanica Eni Kuster, koja je tražila lečenje od posttraumatskog poremećaja, kaže da se grupa sa galerije skoro svakodnevno čuje i razmenjuje poruke. Ona je bila jedna od prvih koji su pobegli sa galerije zajedno sa još tri poslanika, pre nego što su ostali poslanici ostali zaključani unutra.
Kada je njena grupa stigla do hodnika, izgrednici su krenuli ka njima.
„Ušli smo u lift. Rakla sam tom neverovatnom policajcu ‘šta ako se vrata lifta otvore i oni nas ubiju’. I nikada neću zaboraviti taj trenutak kada mi je rekao: ‘Gospođo, ja sam ovde da vas štitim'“.
Kada se vratila kući dva dana kasnije, gledala je sate i sate snimaka napada na Kapitol, a to je samo pojačalo postojeću tramu.
Uoči godišnjice napada, Tramp je otkazao svoju konferenciju za novinare, dok će se građanima obratiti aktuelni predsednik Džozef Bajden.
BONUS VIDEO: Ko je Džo Bajden
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: