Foto: REUTERS/Hamad I Mohammed

Avganistanska voditeljka Behešta Argand, prva žena koja je intervjuisala nekog talibanskog zvaničnika nakon što je ova grupa zauzela Avganistan, prvobitno je evakuisana u Katar, ali se sada ne oseća prijatno, jer militanske grupe znaju kako ona izgleda i gledaju je kao građanina drugog reda.

Pročitajte još:

Ova voditeljka koje je uživo vodila emisiju nakon pada Kabula, rekla je kako se u Katru ne oseća sigurno, piše Gardijan.

„Talibanke su nesrvrstane i nepriznate. Kada vas grupa ljudi ne prihvata kao čoveka i ima ružnu sliku o vama, to je veoma teško podneti“, rekla je Behešta.

Intervju koji je vodila je bio propagandno sredstvo talibana, koji su uz pomoć njega dospeli na naslovne strane čitavog sveta. Oni su tom prilikom govorili o tome kako će ubuduće poštovati prava žena.

Međutim, Behešta je otkrila kako je to bila samo lažna fasada i da se njen život kroz nedelju dana pretvorio u noćnu moru. Talibani su naredili njenoj medijskoj kući, Tolo Njuz, da primora sve žene da nose hidžab i pokriju glavu, ali da im lice ostane otkriveno. Talibani su takođe suspendovali žene sa vodećih pozicija.

Prisetila se i toga kako je izgledao njihov dolazak u studio.

„Videla sam da dolaze, šokirala sam se, potpuno izgubila kontrolu… Pomislila sam da će mi zabraniti da radim“, rekla je.

Foto: REUTERS/Hamad I Mohammed

„Na sreću u tom trenutku bila sam obučena u dugu suknju, odmerila sam samu sebe kako bih bila sigurna da mi se ne vidi nijedan deo tela.

Rekla je da je islamistička grupa zatražila od lokalnih medija da prestanu da govore o njihovom preuzimanju i vladavini.

„Kada ne možete da postavljate ni laka pitanja, kako ste novinar“, zapitala se.

Mnoge njene kolege već su napustile zemlju uprkos uveravanjima talibana da se sloboda medija svakim danom poboljšava i da će žene imati pristup obrazovanju i poslu. Pridružili su se desetinama hiljada stranaca i avganistanskih državljana koji su učestvovali u haotičnoj evakuaciji koju vode Sjedninjene Države.

„Zvala sam Malalu Jusufzai, pakistansku aktvistkinju, i pitala je da li može nešto da učini za mene“, rekla je.

Foto: REUTERS/Hamad I Mohammed

Malala joj je pomogla da se nađe na katarskoj listi za evakucaiju. Inače, Malilila je i dobitnica Nobelove nagrade za mir koja preživela je streljanje talibanskog napadača 2012. godine zbog kampanje koja zagovara obrazovanje žena i devojaka.

I posle svega, ona kaže kako je sada shvatila koliko voli svoju domovinu i to što je nisu pokolebali strahovi njenih roditelja po pitanju njene profesije.

BONUS VIDEO: Poslednji Amerikanac napustio Kabul

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar