Vakcinacija protiv kovida-19 u Hrvatskoj i Sloveniji počeće simobilično istovremno kao i u drugim članicama EU - 27, 28. i 29. decembra, dok se u ostatku regiona početak vakcinacije očekuje u prvom kvartalu 2021., javili su dopisnici agencije Beta.
Prema zvaničnim podacima, Hrvatska (oko 4.000.000 stanovnika) je naručila 5,6 miliona doza vakcine protiv korona virusa od različiitih proizvodjača što je za oko 70 odsto stanovnika ako se primaju po dve doze.
Od Astra Zeneke naručeno je 3,6 miliona doza, ali je zbog ogromnog interesa drugih zemalja EU Hrvatska dobila 2,7 miliona doza, pa je ostalih 900.000 doza naručeno od Džonson i Džonsona. Po milion doza naručeno je od Fajzera i Moderne, a 300.000 doza od KjurVaka (CureVac).
Prvo, kako je najavljeno, stiže Fajzerova vakcina. Kao i u drugim zemljama EU, vakcinacija će početi 27. i 28 decembra. Prva, simbolična količina vakcina od 9.750 doza rasporediće se nanajugroženije korisnike, one u domovima za starije i zdravstvene radnike koji rade s kovid pacijentima.
I Slovenija ( oko 2.000.000 stanovnika) prvo dobija vakcine Fajzer-Biontek a vakcinacija simbolično počinje kao i u ostatku EU, 27, 28. i 29. decembra.
Ministarstvo zdravlja Slovenije objavilo je da će u prvoj isporuci dobiti 9.745 doza a prvi će biti vakcinisani ljudi u staračkim domovima najizloženiji zdravstveni radnici i najosetljivije grupe.
U Severnu Makedoniju (oko 2.000.000 stanovnika) prve vakcine trebalo bi da stignu u martu 2021., očekuje ministar zdravlja Venko Filipče. Preko Kovaksa (COVAX) je naručeno 833.000 doza za vakcinaciju 400.000 građana i plaćen avans.
Planira se da se još 800.000 nabavi preko Evropske unije i uz pomoć Grčke i drugih evropskih zemalja i da se slična količina kupi u direktnoj narudžbi od Fajzera i Astra Zeneke.
Prema najavi zdravstvenih vlasti u Skoplju, „cilj je da se 60 do 70 odsto stanovništva vakciniše, jer eksperti smatraju da je to dovoljno da se stekne imunitet“. Prioritet će, prema najavi ministra mati zdravstveni radnici i hronični bolesnici od plućnih i srčanih bolesti, a medju prvima će biti vakcinisani i pripadnici policije i vojske.
Kada će u Crnoj Gori (oko 600.000 stanovnika) početi vakcinacija protiv korona virusa i koju vakcinu bi gradjani te države mogli da dobiju još nije poznato. Novi direktor crnogorskog Instituta za javno zdravlje Igor Galić juče je rekao rekao da bi vakcinacija „mogla da počne u prvom kvartalu naredne godine, a možda i pre“.
I šefica kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori Mina Brajović takodje očekuje da će vakcina protiv korona virusa biti distribuirana u Crnoj Gori u prvom kvartalu 2021. i da će biti vakcinisano do tri odsto stanovništva, a u drugom 20 odsto.
Crna Gora je u oktobru pristupila programu Kovaks (COVAX) a tadašnji ministar zdravlja Kenan Hrapović rekao je 9. oktobra da će tog dana biti uplaćen avans od 646.000 evra i da je cena vakcine po dozi 8,84 evra. Tada je objavljeno da je Crna Gora iskazala potrebu za 248.800 doza, odnosno količinu koja bi pokrila 20 odsto stanovništva, pošto su dve doze potrebne za svaku osobu.
U BiH (oko 3,3 miliona stanovnika) prve vakcine se očekuju u prvom kvartalu 2021. BiH je pristupila globalnom mehanizmu za nabavku vakcina putem Kovaksa (COVAX), a naručeno je ukupno 1.232.000 doza što je dovoljno za oko 20 odsto stanovnika.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS, Federalno ministarstvo zdravstva i Odeljenje za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta potpisali su sporazum o načinu i obavezama strana unutar BiH koje će preuzimati i nabavljati vakcinu, što podrazumeva ispunjavanje određenih procedura kao što su način uvoza, skladištenje, čuvanje i pripreme za organizaciju davanja vakcina.
U RS očekuju da početkom 2021. stigne ruska vakcina Sputnjik V. Takođe u okviru mehanizma Kovaks (COVAX), RS (oko 1,3 miliona stanovnika) je naručila i platila 400.000 doza vakcine. Poplanu vakcinacije, u skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije, prvo će biti vakcinisani hronični bolesnici, stariji od 65 godina i zdravstveni radnici i druge ugrožene klategorije.
Na području Federacije BiH postoji 10 kantona, u okviru kojih je i deset ministarstava zdravstva. Svaki od kantona ima autonomiju pri odabiru proizvodjača od kojeg će nabaviti vakcine.
BONUS VIDEO
Pratite nas i na društvenim mrežama: