Hrvatski predsednik Zoran Milanović Foto:TANJUG/ FOTO HINA/ EDVARD ŠUŠAK

Ustavni sud Hrvatske odlučio je da predsednik Zoran Milanović ne može da se kandiduje za premijera kao nosilac liste SPD-a, niti za poslanika u Saboru na predstojećim parlamentarnim izborima. Partija SPD njega ne sme isticati kao nosioca liste, niti on sme da učestvuje u kampanji, navodi Ustavni sud. Ipak, Milanović ima mogućnost da nakon održavanja izbora dobije mandat za sastav vlade, od nekog drugog predsednika, ali nipošto ne sme da učestvuje u kampanji i bude na listi SDP-a. Predsednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović rekao je da se nada da će Milanović poštovati ovo upozorenje, ali da je Ustavni sud spreman da poništi odluku o raspisivanju izbora, poništi rezultate izbora i iskoristi sva druga raspoloživa sredstva, ukoliko Milanović i SPD ne ispoštuju odluku.

Ustavni sud smatra da predsednik Zoran Milanović dok obavlja tu dužnost, ne može nikako da učestvuje u političkim aktivnostima nijedne političke stranke, objavio je predsednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.

Ovo, naglasio je Šeparović, isključuje bilo kakvu mogućnost da predsednik u kontekstu raspisanih parlamentarnih izbora bude kandidat na listi za izbor poslanika ili istican kao kandidat za premijera i da u tom svojstvu učestvuje u političkoj kampanji.

Hrvatski predsednik Zoran Milanović Foto:TANJUG/ FOTO HINA/ EDVARD ŠUŠAK

Predsednik Ustavnog suda naglasio je da je sud razmortio samo situaciju u kojoj su Milanović i SPD sami objavili da će on biti nosilac liste i kandidat za premijera.

U tom slučaju, Ustavni sud smatra da Milanović mora odmah da podnese ostavku na funkciju predsednika, a potom uđe u kampanju za parlamentarne izbore.

Šeparović ističe da neće sada prejudicirati šta će uraditi Milanović, ali da se nada da će ispoštovati upozorenje Ustavnog suda. U suprotnom, rekao je on, iskoristiće sva raspoloživa sredstva, uključujući mogućnost poništavanja izbora ili izbornih lista koje su prijavljene.

Predsednik Hrvatske Zoran Milanović iznenada je objavio da će predvoditi listu Socijaldemokratske partije (SDP) na parlamentarnim izborima koje je sam zakazao za 17. april. Ovo je prvi put u istoriji Hrvatske da će izbori biti održani u sredu.

Premijer Andrej Plenković rekao je da su tek sada maske pale, ali ključna dilema je – može li predsednik da se kandiduje za premijera.

Hrvatski predsednik Zoran Milanović Foto:TANJUG/ FOTO HINA/ EDVARD ŠUŠAK

Stoga je Ustavni sud zakazao sednicu zbog ovog pitanja.

Ipak, Milanović je naveo da će biti kandidat za premijera, bez obzira na odluku suda.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Šta god oni govorili i kakvu god odluku HDZ-ove ustavne sudije donele, možete biti mirni. Na ovim izborima ću učestvovati kao kandidat za premijera i pobediti. Ako ustavne sudije izvrše nalog kukavice Plenkovića, kao što su poslušno izvršavali sve njegove naloge proteklih godina, pa me spreče da budem kandidat na listi u prvoj izbornoj jedinici u kojoj se i on takmiči, lista naše koalicije će svejedno pobediti“, rekao je Milanović.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar