Posle deset meseci jedne od najdužih i najkrvavijih bitaka u ratu, ukrajinski vojnici sada brane samo nekolicinu ruševina u zapadnom delu Bahmuta, koji je svakodnevno bombardovan. Gurnuta u taj mali kutak grada, ukrajinska vojska je odlučna da izdrži napade.
Čak i pre šest nedelja, ukrajinsko uporište u Bahmutu izgledalo je slabo, dok je ovonedeljna poseta novinara toj oštećenoj zoni, kroz intervjue sa vojnicima i komandantima, pokazala da je situacija ukrajinske vojske u tom gradu pogoršana, iako je pristup do grada i dalje omogućen, zbog snabdevanja vojske namirnicama i evakuacije ranjenih, piše Njujork Tajms.
Po oceni Kijeva, vojska mora da odoli teškim uslovima u Bahmutu, nastavi da obučava svoju vojsku i pribavi oružje za dugoočekivanu kontraofanzivu.
„Ovo je zaista teška bitka. Pomažemo drugim jedinicama u nabavci municije i oružja i pripreme se za kontraofanzivu“, rekao je pukovnik ukrajinske jedinice koja drži veći deo linije fronta u Bahmutu, Pavlo Palisa, za Njujork tajms.
Takođe je rekao da njegovim trupam često ponestane municije i da je uzrok tome opšta nestašica u ukrajinskim vojnim skladištima.
„Za mene, kao komandanta, bolno je gledati kako svojim životima plaćamo nedostatak municije. Saveznici su spori sa isporukama, tako da bi naši partneri trebalo da budu brži“, rekao je on.
Situacija u gradu
Ukrajinski vojnici koji su govorili za Njujork Tajms opisali su stanje u gradu i borbe u napuštenim zgradama, podrumima i rovovima.
Vojska kontinuirano raspoređuje male grupe po gradu, dok ostali brane pristupni put od polja i sela na zapadnom delu grada.
Da bi došli do dela u gradu koji Ukrajina još uvek kontroliše, vojnici u oklopnim vozilima jure uskim putem, prolazeći pored raznesenih i spaljenih kamiona.
Po ulicama i dvorištima su otkinute grane drveća, komadi betona i krhotine stakla od eksplozija. Svi prozori u stambenom bloku su polomljeni. Tišinu grada na svakih nekoliko sekundi prekidaju zvuci pucnjave.
Palisa je ispričao da je nedavno ruska vojska tenkom probila jednu stambenu zgradu u kojoj je bila smeštena ukrajinska vojska. Prema njegovim rečima, Rusi su došli toliko blizu, da su mogli da se čuju njihovi privatni razgovari.
„Ruski vojnici počeli su da pretresaju sobu po sobu. Došli su dela u kojem je bila i naša vojska, tako da su jednu sobu držali oni, a drugu mi“, kazao je pukovnik.
Kao i u svakom ratu, ruševine i skrovišta primoravaju moćniju vojsku, u ovom slučaju rusku, da promeni strategiju borbe. U gradskoj borbi, uobičajeno je primeniti „strategiju opkoljavanja“ kako bi odbrambene snage potrošile municiju, kao što je Sovjetski Savez učinio kod Staljingrada, ali Ukrajina je ojačala svoje linije snabdevanja odbranom pristupnog puta.
Taj put prolazi pored uništenog sela, a odatle, na svakih nekoliko stotina metara, nailazi se na spaljeno ili razneseno vozilo.
Prohodan put je znak da nisu uspeli napori Rusije da opkoli ukrajinske trupe. Na taj način, Ukrajinci, bar za sada, prisiljavaju rusku vojsku da napreduje u napadima, ulicu po ulicu.
BONUS VIDEO Protest u Beogradu protiv rata: Putin je kriv za žrtve u Ukrajini