Foto: EPA-EFE/CJ GUNTHER

Zvaničnici Američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti, kao i eskperti u oblasti epidemiologije, saopštili su da bi u jeku pandemije koronavirusa u Americi moglo da bude zaraženo izmeđo 160 i 214 miliona ljudi, a da bi moglo da premine čak 1,7 miliona Amerikanaca.

Proračuni Centra i stručnjaka predviđaju da bi hospitalizacija mogla da bude neophodna za 2,4 do 21 miliona ljudi u SAD, prenosi Njujork tajms, što bi moglo da dovede do kolapsa bolničkog sistema u Americi koji raspolaže sa 925.000 bolničkih kreveta.

Predviđanja su izvedena na osnovu pretpostavke da se prenošenje virusa već ubrzava, a Centar za prevenciju i kontrolu bolesti radi na modelima koji pokazuju na koji način bi intervencije pomogle da ne dođe do najgoreg scenarija.

Američki zdravstveni radnici spremaju se, u međuvremenu, za drugi talas gripa u komplikovanoj situaciji jer postoji dosta sličnosti između običnog gripa i koronavirusa, a u prvom talasu u SAD je od gripa obolelo 26 miliona ljudi, dok ih je 14.000 umrlo.

Prvi talas gripa – influence B – imao je svoj vrhunac u decembru 2019. pa je nastavio da opada, pokazuju podaci Centara za prevenciju i kontrolu bolesti, a krajem januara počeo je drugi talas, tipa A koji je sličan svinjskom gripu, prenosi Glas Amerike.

Iako u SAD ima samo 15 potvrđenih slučajeva obolelih od koronavirusa, nadležni su zabrinuti da bi virus mogao da se proširi i da bi u početku mogao da liči na sezonski grip.

Američki zdravstveni radnici su prošlog meseca saopštili da će početi da testiraju na koronavirus neke od pacijenata koji imaju simptome gripa.

U SAD će testiranje na korona virus biti masovnije, najavio je i predsednik Donald Tramp, ali nije pružio detalje o tome kako će to biti izvedeno.

„Testiranje će vrlo brzo početi u velikom obimu. Sve crvene vrpce su presečene, spremni smo da krenemo“, tvitovao je Tramp, prenosi Rojters.

Tramp je takođe kritikovao i Centar za kontrolu bolesti i prevenciju, koji vodi organizaciju borbe protiv ove opasne infekcije, navodeći kako je njihov sistem testiranja „uvek neadekvatan i spor u slučajevima pandemije“.

Tramp nije objasnio zašto je taj sistem neadkevatan, ali je visoki zvaničnik SAD, ekspert za zarazne bolesti, Entoni Fauci poručio da takvi komentari nisu „ono što nam je potrebno u ovom trenutku“.

Zvanične službe u SAD rade na tome da dobiju sliku o broju zaraženih ljudi, s obzirom na to da je mali broj testiran.