Gotovo dva meseca nakon što je izbio skandal oko cena po kojima su dobavljači obezbeđivali hranu za ukrajinske vojnike, Istraživački centar "Šeme" otkrio je da najmanje četiri velike kompanije naplaćuju Ministarstvu odbrane Ukrajine iznad tržišne cene za nabavku osnovnih namirnica za ukrajinske trupe.
Cene po kojima su dobavljači spremni da isporuče krompir, jabuke, kupus i jaja ukrajinskim vojnicima često su od dva do tri puta veće od cena koje su prijavljene Poreskoj upravi u decembru 2022. i januaru 2023. godine.
Vlada, „pod pritiskom“ Evropske unije i Zapada koji podržava borbu protiv korupcije, tvrdi da nije bilo nepravilnosti. Ali, problem sa cenama ostaje.
Tajni dobavljači
Od početka ruske invazije u februaru 2022. godine, ugovori ukrajinske vojske nisu objavljeni, a imena potpisnika su čuvana u tajnosti.
To se promenilo u januaru 2023. godine, objavljivanjem istrage koja je otkrila da je jedan vojni dobavljač, „Aktiv kompanija“ sa sedištem u Kijevu, naplaćivala Vladi skoro dva i po puta više od maloprodajne cene za jaja.
Samo je jedan dobavljač koji je naveden u istrazi, javno naveden – „Harna Strava“ iz Dnjepra, ostalih šest nije pristalo da otkrije identitet, pa su za njih u tekstu korišćeni brojevi ugovora, a ne naziv kompanije.
Kako funkcioniše sistem snabdevanja
Dobavljači i samo Ministarstvo odbrane insistiraju na tome da resornom ministarstvu ne naplaćuju hranu, već uslugu – obezbeđivanje hrane vojnim jedinicama, gde god da su raspoređene.
Većina kompanija koje su u fokusu ovog izveštaja svakodnevno isporučuju velike količine hrane u vojna skladišta na svim pozicijama fronta.
Iz tih skladišta ukrajinska vojska odvozi hranu vojnicima.
Ali, predsednica Odbora za borbu protiv korupcije ukrajinskog parlamenta i poslanica vladajuće partije Sluga naroda Anastasija Radina, smatra da je organizacija ovog sistema „izvor zloupotreba u oblasti javnih nabavki“.
Ona je kazala da Ministarstvo odbrane navodi da „usluga“ dobavljača uključuje izbor od 409 proizvoda iz kataloga, uz isporuku, hlađenje i zamenu proizvoda.
„Ali, u stvarnosti, vojska dobija proizvode od dobavljača iz Ministarstva odbrane i, zapravo, mnogo manje artikala nego što je u katalogu, ne dobijaju gotova jela“, kazala je ona.
Neke jedinice kupuju sopstvene zalihe hrane i osmišljavaju planove obroka, dodala je ona.
Koliko je jeftinije?
Zbog ove istrage javnost je negodovala, što je dovelo do otpuštanja suspendovanog šefa nabavke u Ministarstvu odbrane Bohdana Hmeljnickog, ostavke zamenika ministra odbrane Vjačeslava Šapovalova i istrage Državnog istražnog biroa (DBR) protiv nekoliko pojedinaca umešanih u kupovine ministarstva.
Pojavile su se spekulacije i o sudbini ministra odbrane Aleksija Reznikova.
Nakon što je ova istraga okarakterisana kao „klevetnička kampanja“, Ministarstvo odbrane je objavilo da ulaže sve napore kako bi ispravilo probleme. Tako je 20. februara objavilo da su skraćeni ugovori sa dobavljačima hrane na tri meseca kako kompanije ne bi mogle da uračunaju „inflaciju i druge rizike“ u cene koje su naplaćivale ministarstvu.
Jaja
Jaja su se našla u centru januarskog skandala oko nabavke hrane. Tvrdnja ministra odbrane Reznikova da je „tehnička greška“ dovela do toga da je njihova cena u ugovoru „Aktiv kompanije“ bila 0,46 dolara po jajetu, a ne po kilogramu, postala je predmet šale na društvenim mrežama.
Revidirani cenovnik „Kompanije Aktiv“, koji je objavilo Ministarstvo odbrane, sada postavlja cenu na 0,24 dolara po jajetu. Ali, prema istrazi, ta cena je i dalje 64 odsto veća od nabavne cene prijavljene Poreskoj upravi od decembra 2022. do januara 2023. godine.
Krompir
Krompir predstavlja neke od najizrazitijih pokazatelja potencijalne prekomerne potrošnje Ministarstva odbrane.
Pre skandala oko nabavke, cene dobavljača su se kretale od 0,46 do 0,72 dolara po kilogramu. Nakon revizije cena, jedan dobavljač je zadržao staru cenu, dok su preostala četiri snizila cene između 29 i 38 odsto.
Međutim, poreska dokumenta do kojih su došle „Šeme“, pokazuju da su, čak i nakon revizije, cene po kojima četiri od pet dobavljača sada prodaju krompir vojsci oko 50 odsto više od njihovih otkupnih cena koje su prijavljene Poreskoj upravi u decembru. 2022. i januaru 2023. godine.
Ove revidirane stope su duplo skuplje od prosečnih tržišnih cena.
Jabuke
Faktura neimenovane vojne jedinice, koju je na Fejsbuku objavila novinarka Tetjana Nikolajenko, ukazuje da se inflacija cena krompira „Kompanije Aktiv“ proširila i na jabuke.
U dokumentu od 8. marta, navodi se da jabuke za oružane snage koštaju 1,38 dolara po kilogramu, što znači da su jabuke plaćene tri puta više od nabavne cene.
Kupus
Kupus se Ministarstvu odbrane prodaje po dva do tri puta većoj nabavnoj ceni.
Prema revidiranim cenama, „Kompanija Aktiv“ prodaje kupus za otprilike duplo veću cenu od dva druga konkurenta.
Šta kažu dobavljači
„Šeme“ su od pet dobavljača zatražile da objasne kako određuju svoje cene za vojsku, kako izračunavaju troškove i kako su uspeli da snize cene nekih prehrambenih artikala.
Ministarstvo odbrane kao razlog za povećanje cene iznad tržišne navode potrebu da se predvidi zamena za pokvarene ili uništene prehrambene artikle. Resorni ministar Reznikov tvrdi da je povećanje cena usluga hrane za 2022. godinu bila niža od stope inflacije od 26,6 odsto.
Direktor „Kompanije Aktiv“ Valerij Meleš rekao je da na cenu utiče i gorivo za isporuke, skladištenje proizvoda i plate zaposlenih. On je dodao da je kompanija snizila cene u februaru 2023. godine.
Drugi dobavljač naveo je slične troškove: pakovanje proizvoda, otprema, logistika, plate za osoblje, dostavu, komunalije preduzeća i transport do vojnih jedinica.
Direktor nabavke Harna Strave Denis Ušakov rekao je da u cenu ulazi i moguća opasnost od isporuka u Donjeckoj oblasti, koja je uglavnom okupirana.
Ipak, predstavnik je tvrdio da firma „stalno traži načine da snizi cenu proizvoda za naše vojnike“.
Druge kompanije nisu odgovorile na zahteve Šema za komentar do objavljivanja istrage 17. marta.
E-rešenje?
Predsednik Vladimir Zelenski 21. marta potpisao je zakon kojim se od 20. juna nalaže objavljivanje cena za sve vojne nabavke, osim oružja, u elektronskoj platformi za nabavku „ProZorro“.
Ta platforma, koja je suspendovana početkom januara zbog ruskih napada na energetsku infrastrukturu Ukrajine, pruža pristup podacima o javnim nabavkama za sve vladine tendere.
Ali jedan od kreatora te platforme Maksim Nefjodov upozorio je da sam portal neće rešiti dugogodišnje ukrajinske probleme u nabavci hrane.
„Ovo je sistemski problem koji zahteva rešenje koje počinje mnogo pre tenderskog procesa, jer sa sistemom organizacije ishrane koji sada postoji, čak i ako tender organizuje lično papa ili Majka Tereza, rezultati će i dalje biti veoma sumnjivi“, rekao je Nefjodov.
BONUS VIDEO Ukrajinski dron se zabija u ruski tenk
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare