Iako je ruska vojska uspela da osvoji ceo region Luganska i brojne lučke gradove, čini se da napredovanje na jugu Ukrajine ne teče po planu Kremlja. Ukrajina je pokrenula kontraofanzivu na jugu, čiji je cilj odbrana teritorije, ali i uspostavljanje kontrole nad gradovima koje je Rusija već osvojila. Uz pomoć oružja sa Zapada, ukrajinske vlasti nadaju se da će iscrpeti Ruse dovoljno da zaustave njihov pohod na jug i istok.
Treći čin rata u Ukrajini počeo je ofanzivom na Donjeck koji se nalazi u regionu Donbas. Ovaj region čine samoproglašene Donjecka i Luganska Narodna Republika (DNR i LNR) koje su pod kontrolom proruskih separatista. Moskva ne krije da je jedan od većih ciljeva potpuno zauzimanje Donbasa, ali i lučkih gradova na jugu Ukrajine.
Nedavnim osvajanjem Lisičanska okončan je pohod na region Lugansk, ali istovremeno su napadi usmereni na ključne gradove u Donjecku – Slavjansk i Kramatorsk.
Svom snagom su ruske trupe krenule na Donjeck, a ubrzo se ofanziva proširila i na Herson i jug Ukrajine.
Taktikom koja se pokazala uspešnom i prekaljenim generalima, Rusija je samouvereno krenula u narednu fazu rata. Međutim, dogodilo se suprotno od očekivanog. Ukrajina je, za promenu, odlučila da čeka nove napade i brani se, već da napadne.
Tako je rođena ideja o kontraofanzici koja je skoncentrisana na jug i istok.
Luke kao fokus
Nije iznenađujuće što Ukrajina svim snagama želi da odbrani jug. Naime, njega čine luke na Crnom moru koje predstavljaju najvažniju tačku kada je reč o trgovini, a naročito žitaricama.
Upravo iz tog razloga ih želi i Rusija. Tako je otpočela ofanziva na Herson i jug, ali i odgovor Ukrajine.
Južna komanda Ukrajine je pre nekoliko dana pogodila skladište municije u gradu Nova Kahovka koji je pod ruskom kontrolom, što je rezultiralo masovnom eksplozijom i smrću nekoliko ruskih vojnika.
„Na osnovu rezultata naših raketnih i artiljerijskih jedinica, neprijatelj je izgubio 52 vojnika, haubicu Msta-B, minobacač i sedam oklopnih i drugih vozila, kao i skladište municije u Novoj Kahovki“, ističe se u objavi južne komande Ukrajine.
Volodimir Leontjev, šef civilno-vojne administracije u Hersonskoj oblasti koju je uspostavio Kremlj, nazvao je to „terorističkim aktom“, u kom je stradalo seda civila, dok je 80 ljudi povređeno.
Rusi su Novu Kahovku zauzeli još u prvim danima rata, a smeštena je na udaljenosti od 55 kilometara od Hersona. Ovim je kontraofanziva koju je najavio predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski počela, a postoji razlog zašto se Herson našao na vrhu ukrajinske liste.
Naime, taj grad čini prorusko stanovništvo, čiji deo je ranije tražio pripajanje Rusiji. To je bilo dovoljno Vladimiru Putinu da im ponudi rusko državljanstvo i izazove bes zvaničnog Kijeva.
Nameru i napore Ukrajine prati redovna isporuka najmodernijeg oružja koje šalju zapadne zemlje. Tako su na jug nedavno stigli artiljerijski raketni sistemi visoke pokretljivosti (HIMARS) koje su obezbedile Sjedinjene Države i saveznici.
U međuvremenu, Bela kuća je saopštila da veruje da Iran planira da Rusiji obezbedi „stotine“ bespilotnih letelica, uključujući one za potrebe rata u Ukrajini.
Snažni napadi na Donjeck
Kako bi odgovorila na kontraofanzivu Ukrajine, Rusija nastavlja napade na Donjeck, gde je njena vojska u boljem položaju.
„Nastavljaju se masovni artiljerijski i minobacački napadi, a koriste se i rafalni sistemi. Preko malih naselja Rusi pokušavaju da se probiju do Siverska i otvaraju put za Bahmut, zbog čega uništavaju sve pred sobom. Sada su u ofanzivi u pravcu Verhnokamijanska“, kazao je guverner Donjecke oblasti Pavlo Kirilenko.
Ukrajinci i dalje ne mogu da prodru do Donbasa, čak ni uz pomoć zapadnog oružja. Zato je fokus kontraofanzive na jugu i Hersonu, gde vojska ima šanse da uzvrati napade.
Uz to, čelnici u Kijevu računaju na zamor ruske vojske, imajući u vidu da se borbe vode već 141 dan. Britanski obaveštajci u najnovijem izveštaju o dešavanjima na ukrajinskom frontu navode da je ruska vojska u problemu, da gubi zamajac koji je dobila nakon osvajanja Lisičanska.
„Dotrajala vozila, oružje i taktike iz ere SSSR-a koje koristi ruska vojska ne pomažu da se brže osvoji Donbas, Rusija trenutno ne može da priušti novo naoružanje“, dodaje se u izveštaju.
DNR: Ruske trupe drže pod kontrolom Seversk
Istovremeno, čelnici samoproglašene Donjecke Narodne Republike (DNR) tvrde da se ukrajinski grad Seversk nalazi pod kontrolom savezničkih snaga Rusije i DNR.
„Naše trupe kontrolišu Seversk, tako da neprijatelj sada može da bude pogođen preciznom vatrom na celoj teritoriji grada“, rekao je prvi zamenik ministra informisanja DPR-a Danil Bezsonov.
Na osnovu informacija koje svakodnevno stižu sa fronta, čini se da Ukrajina čvrsto veruje u pomoć zapadnih zemalja u vidu oružja, ali i novca. Na krilima raketnog sistema HIMARS, Ukrajinci su dobili potrebno samopouzdanje da nakon skoro pet meseci rata konačno krenu u kontranapad.
Uz to, taktika Rusije za osvajanje juga je već proučena od strane obaveštajaca Ukrajine i Zapada, zbog čega je napredovanje trupa Kremlja usporeno.
BONUS VIDEO Ukrajinci postavili zastavu na Zmijskom ostrvu
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare