Vrhovni sud Kolorada odlučio je da Donald Tramp ne ispunjava uslove da se ponovo kandiduje za predsednika u toj saveznoj državi, navodeći kao razlog njegovu ulogu u napadu na Kapitol 6. januara. Ova presuda se odnosi samo na predizbore republikanaca u toj državi, koji će se održati 5. marta, što znači da se Tramp neće pojaviti na glasačkom listiću za to glasanje. Međutim, postoji mehanizam žalbe koji Tramp može da iskoristi da izbegne ovu kaznu, imajući u vidu da presuda neće stupiti na snagu dok je ne potvrdi Vrhovni sud Sjedinjenih Država. A u njemu sede pretežno republikanci.
Pomenuta odluka Vrhovnog suda u Koloradu je prvi put da ta visoka institucija oglasila da nekog kandidata smatra nepodobnim za šefa Bele kuće. Odeljak tri 14. amandmana, koji se naziva „Klauzula o ustanku“, zabranjuje kadidovanje bilo kome iz Kongresa, vojske, saveznih i državnih kancelarija koji su se jednom zakleli da će poštovati ustav, ali su onda „uplovili“ u pobunu, piše Gardijan.
Ratifikovan 1868. godine, 14. amandman je pomogao da se obezbede građanska prava za ranije porobljene ljude, ali je takođe imao za cilj da spreči bivše zvaničnike Konfederacije da ponovo preuzmu vlast kao članovi Kongresa i preuzmu vladu protiv koje su se pobunili.
Sve veći broj pravnih stručnjaka smatra da se pomenuta klauzula koja je nastala nakon građanskog rata odnosi na Trampa zbog njegove uloge u pokušaju da poništi predsedničke izbore 2020. i opstruiše prenos vlasti na Džozefa Bajdena, ohrabrujući svoje pristalice da napadnu američki Kapitol.
„Pošto je diskvalifikovan, bilo bi nezakonito delo prema Izbornom zakoniku da ga državni sekretar Kolorada navede kao kandidata na predsedničkim izborima“, navodi se u presudi.
Slučaj vezan za Trampa pokrenula je grupa glasača iz Kolorada, uz pomoć grupe Građani za odgovornost i etiku iz Vašingtona, koji su tvrdili da Tramp treba da bude diskvalifikovan sa glasačkog listića zbog svoje uloge u napadu 6. januara.
Odluka najvišeg suda u Koloradu poništila je raniju presudu sudije okružnog suda. Taj sudija je ocenio da Trampove akcije 6. januara predstavljaju podsticanje pobune, ali je rekao da mu se ne može zabraniti kandidovanje, jer je nejasno da li je klauzula namenjena i kada je u pitanju predsednik.
Ta odredba skoro nikada nije korišćena i ne u ovako složenom slučaju. Kongres je 1919. godine odbio da postavi socijalistu u Kongres, tvrdeći da je pružio pomoć i utehu neprijateljima zemlje tokom Prvog svetskog rata.
Prošle godine, ova odredba se prvi put upotrebila kada je sudija u Novom Meksiku oduzeo funkciju komesaru ruralnog okruga zbog učešća u neredima 6. januara.
Tokom svog mitinga u utorak uveče u Ajovi, Tramp nije pomenuo ovu odluku suda, ali je tim njegove kampanje poslao mejl za prikupljanje sredstava, navodeći ovu odluku „tiranskom presudom“.
U međuvremenu, njegov tim advokata je naveo kako se sporni odeljak 14. amandmana ne odnosi na predsednika i obećali su da će se odmah žaliti na svaku diskvalifikaciju Vrhovnom sudu SAD, koji ima poslednju reč u ustavnim pitanjima. Ovo znači da odluka suda u Koloradu neće biti primenjena dok o njoj ne odluči Vrhovni sud SAD. Samim tim, Tramp će verovatno moći da učestvuje na predizborima u martu.
Sasvim je izvesno da Vrhovni sud SAD neće potvrditi odluku suda u Koloradu, imajući u vidu da u njemu većinu čine republikanske sudije. Za razliku od ovog, Vrhovni sud Kolorada većinski čine demokrate.
Trampov advokat je tvrdio da pobuna 6. januara na Kapitolu nije bila dovoljno ozbiljna da bi se kvalifikovala kao pobuna i da su sve primedbe koje je Tramp uputio svojim pristalicama tog dana u Vašingtonu smatrale „slobodom govora“. Advokat je tvrdio da sudovi nemaju ovlašćenja da nalože da se Tramp skine sa glasačkog listića.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare