Najskuplja aukcija u istoriji Sotbija, kompanije koja se bavi rasporodajom rariteta slavnih i ultra bogatih ljudi, dogodila se u ponedeljak uveče prilikom rasprodaje umetničkih dela Harija Mekloua i njegove bivše supruge Linde. Aukcija je organizovana jer ovaj milijader, koji se bavi prodajom nekretnina, nije mogao da se dogovori sa svojom bivšom žene oko raspodele imovine nakon razvoda.
Ukupna vrednodst 35 predmeta prodatih na aukciji iznosi 676 miliona dolara, piše Njujork Post. Skupocene slike par je skupljao 50 godina, od 75 koliko su proveli u bračnoj zajednici. Razveli su se 2019. godine.
„Ovo je samo prva polovina kolekcije. Ostatak se prodaje u maju”, rekao je dobor obavešteni anonimni izvor.
U aukciji su učestvovali i kolekcionari iz 25 zemalja širom sveta, koji su se nadmetali preko telefona. Jedan od njih, misteriozni azijski kupac, kupio je remek delo Marka Rotka „No. 7” za neverovatnih 82,46 miliona dolara, što je i najskuplja pojedinačna prodaja na aukciji.
Među ostalima koji su licitirali su, navodno, članovi katarske i saudijske kraljevske porodice.
„Mnogo umetničkih dela otišlo je u ruke stranih kupaca, a dosta njih ostalo je anonimno“, kaže izvor.
Neki kupci su, međutim, bili su manje tajnoviti. Izvori kažu da je milijarder Ken Grifin kupio „Apstraktnog Bilda” Gerharda Rihtera za 33 miliona dolara nakon dugotrajnog nadmetanja. Investitor u kriptovalute Džastin San je preko Tvitera potvrdio da je kupac Đakometijevog dela „Le Nez“ vrednog 78,4 miliona dolara, kao i da planira da sliku donira nekoj humanitarnoj organizaciji. Iz „Sotbija“ tvrde da je to jedna od najviših cena koje je ovaj umetnik ikada dobio za svoje delo.
Aukciji su prisustvovali i oni koji nisu došli sa namerom da bilo šta kupe, već da osete adrenalin nadmetanja.
„Bilo je kao vatromet. U suštini, svi su bili veoma entuzijastični i licitirali. Predivna atmosfera”, rekao je Heli Nahmad, koji se bavi prodajom umetničkih dela.
Rariteti su bili slamka njihovog braka
Očigledno, učesnici aukcije nisu imali svest o tome da se radi o upsomenama nekada ljubavnog para. Neki se čak pozivaju na to da su ove, izuzetno skupe umetničke kolekcije, jedino što je održavalo njihov brak.
„Da nije bilo umetničke kolekcije oni nikada ne bi ostali zajedno. Hari je poštovao njen osećaj za umetnost“, rekao je anonimni izvor.
Drugi u obzir ne uzimaju nikakvu sentimentalnu vrednost, jer smatraju da između ovog para nikada nije ni bilo ljubavi.
„Ovo je bio otrovan brak iz pakla. Oni su uništavali jedno drugo”, kaže drugi izvor.
Ovu tvrdnju na neki način potvrđuju i događaji iz 2019. godine. Naime, godinu dana nakon razvoda, Hari se oženio Patrišom Lazar-Lando i ukrasio zgradu na Park aveniji bilbordom visokim 42 metra koji je prikazivao nasmejana lica mladenaca.
Zatim je tvrdio da je Linda želela da zadrži kolekciju, a da ju je on prisilio na prodaju, isto kao što je ona njega svojevremeno na prodaju zgrade „Dženeral motorsa“, koja je simbolizovala vrhunac njegove karijere.
Šta je još prodato?
Po izuzetno visokim cenama prodato su još mnoga dela. Sliika „Devet Merlin“ Sitotiska Endija Vorhola iz 1962. godine, koja je naslikana neposredno nakon smrti Merilin Monro, prodata je za 48,5 miliona dolara, dok je omaž pop umetnika Sikstin Džejks bivšoj prvoj dami Žaklin Kenedi prodat za 33,9 miliona dolara.
BONUS VIDEO: Samouništena Benksijeva slika ponovo na aukciji – ponude će da pljušte
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: