Foto:Shutterstock/Tanjug/Russian Defense Ministry Press Service via AP/Tanjug/Alexander Kazakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/Tanjug/Clodagh Kilcoyne/Pool via AP

Šest morskih dronova, koji su pokrenuti mlaznim skuterima, bilo je dovoljno da se uništi ruski raketni brod uz pomoć navođenih raketa. Kako otkriva ukrajinska tajna jedinica koja stoji iza ovog napada, sve se dogodilo prošle nedelje, a moćna mornarica Vladimra Putina je osramoćena.

Ukrajinska odbrambena obaveštajna služba saopštila je tada da je mali ruski ratni brod „Ivanovec“ pretrpeo višestruke udare u trup pre nego što su ga bespilotne letelice potopile u uvali na poluostrvu Krim koji je okupirala Rusija.

Kraj moćnog plovila

Jedan od pilota dronova koji stoje iza napada rekao je CNN-u da je u napadu korišćeno deset dronova „Magura“, od kojih je šest pogodilo i na kraju potopilo ruski ratni brod – što je najnoviji gubitak za rusku flotu.

Magura Foto: Youtube/Naval News

Bespilotne letelice „Magura” su dugačke samo nekoliko metara i pokreću ih mlazni skuteri, rekao je pilot, ali imaju veliki domet od oko 800 kilometara, što njegovoj jedinici daje slobodu da lansira svoje bespilotne letelice sa velikih površina ukrajinske obale za misije protiv ciljeva na Krimu.

Pilot je član specijalne jedinice ukrajinske odbrambene obaveštajne agencije (GUR), koja je povezana sa brojnim napadima na Krim i na samu Rusiju, često koristeći bespilotne letelice za udare daleko izvan teritorije Ukrajine.

Noćni snimci koje su objavili Ukrajinci pokazuju kako Rusi pucaju na dronove dok su jurili ka brodu, pre nego što su najmanje dve bespilotne letelice udarile u bok broda, onesposobile ga i izazvale ogromne eksplozije.

Snimak uključuje upečatljivu scenu nečega što izgleda kao pramac „Ivanoveca“ koji viri iz vode dok tone na dno.

Dronovi kao novi vid borbe

Kijev se sve više okreće bespilotnim letelicama kako bi izjednačio arsenal sa Rusijom, sa nizom napada bespilotnim letelicama koje pogađaju strateške ciljeve u Rusiji poslednjih nedelja.

Naftna i gasna infrastruktura Moskve dospela je na spisak Ukrajine, napadom dronom na ruski naftni terminal oko 100 kilometara zapadno od Sankt Peterburga.

Rusi su „počeli da se bude noću zbog eksplozija“, rekao je šef ukrajinske obaveštajne službe Kirilo Budanov.

I na bojnom polju, najviši ukrajinski general je pozvao na širu upotrebu bespilotnih letelica, kako da bi se spasili životi ukrajinskih trupa, ali i da bi se stopirala ruska materijalna prednost u oružju i municiji.

Foto:Shutterstock/REUTERS/Stringer/Tanjug/AP Photo/Not supplied / WillWest News / Profimedia

„Upravo ovi sistemi bez posade, kao što su bespilotne letelice, zajedno sa drugim vrstama naprednog oružja, predstavljaju najbolji način za Ukrajinu da izbegne da bude uvučena u pozicioni rat, gde mi nemamo prednost“, rekao je ukrajinski komandant Oružanih snaga, Valerij Zalužni.

Od ruskog preuzimanja Krima 2014. godine i nakon ruske invazije 2022. godine, Ukrajina više nema funkcionalnu mornaricu u Crnom moru. Ali, potapanje „Ivanoveca“ je još jedna pobeda u kampanji Ukrajine protiv ruske Crnomorske flote.

Najznačajniji od udara bio je napad na brod „Moskva“ u aprilu 2022, koji je primorao Rusiju da promeni način na koji deluje u blizini oblasti pod kontrolom Ukrajine.

Zlatarski rad

Uticaj dronova je impresivan, ali to je delikatan posao, rekao je pilot.

Foto: EPN/Newscom / Newscom / Profimedia

„Glavna stvar je da osetite dron. Ako ga malo stisnete, možete izgubiti kontrolu nad dronom. Rekao bih da je to kao zlatarski rad“, kaže on.

Kontrolisani izdaleka preko Starlink veze, dronovi se takođe mogu unapred programirati za duga putovanja preko Crnog mora.

Pilot stalno nadgleda prolazak drona, a konačni nalet na mete se često kontroliše ručno.

Nosivost drona od 250 kg može se povećati na 300 kg, dodao je pilot, „ali nema potrebe za tim“. Čak i protiv nekih od najtežih brodova moskovske Crnomorske flote, dronovi su dokazali svoju efikasnost.

POGLEDAJTE JOŠ:

Na skoro šest metara dužine, dronovi impozantno izlaze iz vode. Ali kada jednom isplivaju, oni su teška meta za Ruse.

„Prilično ih je teško videti, posebno na otvorenom moru. Ova veličina otežava kontrolu nad njim jer je more uzburkano, ali takođe otežava neprijatelju da nas udari“, rekao je pilot.

Oružje na ruskim ratnim brodovima nije bilo dizajnirano za bespilotne letelice, što ih je primoralo da koriste topove koji su pogodniji za duele sa drugim brodovima, rekao je pilot.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare